Aktualizacja oprogramowania poprzez Phoenix przy użyciu maszyny wirtualnej.

Tutoriale dotyczące wgrywania softu oraz np. polskiego menu.

Post by _skrzyp_ » 2 Oct 2015, o 04:42

Cześć,

Niżej przedstawiam mój pierwszy poradnik na forum NokiaHacking.pl, który opisuje procedurę przystosowania maszyny wirtualnej w celu aktualizacji oprogramowania fizycznych telefonów firmy Nokia przy użyciu maszyny wirtualnej z systemem Windows.

Poradnik nie zawiera screenshotów, gdyż wszystko zostało na tyle jasno wytłumaczone, że nie powinno być problemów ze zrozumieniem tekstu. Jeśli nie rozumiesz tego tekstu bez zrzutów ekranu, poradnik zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Wybierz sobie inny z listy.

Poradnik jest dla Ciebie, jeżeli

  • Nie używasz systemu Microsoft Windows
  • Twoja wersja systemu Microsoft Windows nie działa z programem Noka Phoenix
  • Lubisz mieć separację środowiska roboczego oraz domowego w różnych maszynach wirtualnych (kontenery się kłaniają…)

Potrzebne będą nam

  • Telefon Nokia (to chyba oczywiste)
  • Hypervisor maszyn wirtualnych Oracle VirtualBox
    Dla systemów Windows oraz OSX można pobrać go z oficjalnej strony
    Użytkownicy systemu z rodziny GNU/Linux mogą pobrać go z repozytorium własnej dystrybucji, należy jednak pamiętać o pobraniu również pakietu z modułami jądra dla systemu hosta (virtualbox-host-modules, lub podobny)
  • Dodatek "VirtualBox VM Extension Pack" - dodaje on obsługę USB 2.0/3.0 oraz inne usprawnienia.
    Jak wyżej, można go pobrać ze wspomnianej strony.
    Użytkownicy systemu z rodziny GNU/Linux posiadają również i ten pakiet w swoich repozytoriach, choć nie zawsze.
  • Obraz płyty z systemem Microsoft Windows (w poradniku będę wykorzystywał wersję Windows XP)
  • Program Nokia Phoenix
  • Zdrowy rozsądek
  • Pół godziny wolnego czasu

Instrukcja właściwa

  1. Instalujemy program Oracle VirtualBox w swoim systemie i uruchamiamy go
    UWAGA W systemach z rodziny GNU/Linux należy dodać użytkownika do grupy vboxusers poprzed polecenie sudo gpasswd -a <user> vboxusers
    Również może być potrzebne uruhomienie usługi vboxdrv (i włączenie jej jako uruchamianą domyślnie), lub załadowanie modułu vboxdrv, vboxnetadp, vboxnetflt i vboxpci oraz dodatnie ich do /etc/modules-load.d/*. Wszystko zależy od poziomu idotoodporności Twojego systemu, po więcej szczegółów odsyłam do jego dokumentacji.
  2. Instalujemy dodatek "VirtualBox VM Extension Pack" poprzez wybranie opcji File → Preferences → Extensions, a w nowootwartym oknie wybieramy opcję "Adds new packages" opatrzoną żółtą strzałką, po czym podajemy lokalizację pliku.
    UWAGA W systemach z rodziny GNU/Linux możemy zostać poproszedni o hasło użytkownika root (ważne: napisałem poprawnie - nie podajemy swojego hasła tak jak użytkownicy grupy wheel przy użyciu sudo, podajemy hasło użytkownika root)
  3. Po zainstalowaniu rozszerzenia tworzymy nową maszynę wirtualną poprzez kliknięcie dużego przycisku z podpisem New. Podajemy wersję systemu Microsoft Windows którą chcemy zainstalować, ilość pamięci którą chcemy przeznaczyć dla systemu (dla Windows XP starczy 512MB, dla Windows 7 - 1536MB) oraz rozmiar wirtualnego dysku (dynamicznie alokowane 16GB powinno być wystarczające).
  4. Jeśli mamy już utworzoną maszynę wirtualną, otwieramy okno jej ustawień poprzez guzik Settings. W otwartym oknie przechodzimy do zakładki Storage, wybieramy pusty napęd CD, a następnie klikamy na malutką ikonę płyty w ramce Attributes. Z rozwijanego menu wybieramy Choose Virtual Optical Disk file i podajemy lokalizację naszego obrazu płyty z systemem Microsoft Windows.
  5. Można także w zakładce Display włączyć akcelerację 3D oraz 2D, zwiększyć ilość pamięci Video RAM oraz ilość procesorów do ilości równej fizycznym rdzeniom, włączyć PAE/NX, wybrać Hyper-V jako typ hypervisora i ustawić inne ustawienia zgodnie ze swoimi potrzebami/możliwościami.
  6. Nie zamykamy jeszcze tego okna, przechodzimy do zakładki USB i klikamy ikonę pendrive'a z niebieską kropeczką. Utworzy nam się New Filter 1. na który dwukrotnie klikamy i zmieniamy sobie nazwę, np. na "Nokia" oraz wpisujemy 0421 w polu Vendor ID, po czym zapisujemy profil i ustawienia maszyny.
    UWAGA VID 0421 (Nokia) jest najpopularniejszym oznaczeniem producenta w telefonach Nokia. Podajemy tylko VID, ponieważ Product ID jest w każdym urządzeniu inne, oraz zmienia się często przy flashowaniu telefonu (różne tryby działania). Jednakże, należy upewnić się, że nasze urządzenie posiada taki sam VID poprzez podpięcie go do komputera i skontrolowanie tego poleceniem lsusb, lub w systemach Microsoft Windows - menadżerem urządzeń (devmgmt.msc, ostatnia zakładka we właściwościach danego urządzenia)
  7. Upewniamy się, że nasze urządzenie jest odłączone od komputera
  8. Na tak utworzonej maszynie instalujemy system Microsoft Windows jak zwykle
  9. Zaraz po instalacji uruchamiamy system Microsoft Windows na maszynie wirtualnej w trybie awaryjnym (klawisz F8 przed startem systemu odsyła nas do menu)
  10. W trybie tym, wybieramy z menu maszyn wirtualnej Devices → Insert Guest Additions CD image. Jeśli program zapyta nas o pobranie takiego obrazu, zgadzamy się i pobieramy. Po pobraniu płyta zostanie "włożona" do maszyny, a naszym oczom ukaże się instalator programu VirtualBox Guest Additions. Instalujemy wszystkie komponenty wraz z odznaczonym komponentem dot. akceleracji 3D.
  11. Po instalacji uruchamiamy normalnie system Microsoft Windows oraz instalujemy program Nokia Phoenix oraz NaviFirm (w chwili pisania tego poradnika NaviFirm nie działa, więc używam softów zainstalowanych z instalatorów Nokii). Proszę pamiętać o zainstalowaniu także bibliotek .NET Framework 4.0
    UWAGA Jeśli w systemie Microsoft Windows XP program .NET Framework nie chce się zainstalować, musimy zainstalować Windows Imaging Component, dostępny ze strony Microsoftu
  12. Wyłączamy naszą maszynę oraz program VirtualBox
  13. Upewniamy się, że w systemie hosta nie ma uruchomionych żadnych programów mogących zakłócić nam kontakt z telefonem, takich jak Nokia PC Suite, Ovi Sute, Zune i tym podobne.
  14. Podłączamy nasze urządzenie, uruchamiamy maszynę wirtualną. Po chwili powinien pojawić się monit o znalezieniu nowego urządzenia, a sterowniki z paczki Phoenixa zostaną zainstalowane.
  15. Można spokojnie uruchomić program Nokia Phoenix, wybrać nasze urządzenie oraz przeskanować je.
  16. Dalej postępujemy zgodnie ze standardową procedurą dotyczącą aktualizacji oprogramowania, która znajduje się w innych poradnikach.
  17. Po wszystkim wyłączamy maszynę wirtualną, odpinamy nasz telefon i cieszym się nowym oprogramowaniem.

Autorem poradnika jest Skrzyp

Image
Code: Select all
AGE = $7F
lda #$00
sta AGE
life:
    jsr wait_year
    inc AGE
    cmp #$64
    bne life
jsr dead

_skrzyp_ otrzymał za ten post 20 punkty reputacji od 4 użytkowników:
+MUsk, pawelooss, sequantz, puszekkk.
_skrzyp_ Male
jmp $E477
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E90 || Nokia 3330
Soft: 400.34.93 || b/d
Operator: Play
Age: 27
Location: Kraków

Joined: 27 Sep 2015
Online: 2d 11h 33m 1s
Posts: 42Topics: 4
Reputation point: 66
    Linux Safari

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Return to Zmiana oprogramowania

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests