Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G?

Najnowsze doniesienia z branży GSM, recenzje nowości aplikacji i gier.

Post by Manna5 » 12 Oct 2022, o 07:41

Niestety, jak już wszyscy tutaj wiedzą, odcięcie 3G jest właściwie nieuchronne. Oznacza to tyle, że w starych telefonach (nie tylko Nokia) przestaną działać funkcje sieciowe tj. dzwonienie, SMS oraz przeglądarka. Nie będą mogły już być używane w pierwotnej roli urządzenia komunikacyjnego, lecz prawdopodobnie dostaną drugie życie. Jak?

Otóż zastanówmy się. To, że przestaną działać funkcje sieciowe, nie przeszkadza zbytnio w korzystaniu z telefonu jako kieszonkowego odtwarzacza multimedialnego. Pod tym względem zakres funkcji (jak na odtwarzacz za kilkadziesiąt złotych) jest po prostu niesamowity: odtwarzanie muzyki i filmów, z możliwością tworzenia list odtwarzania, przewijaniem, podglądem tagów, porządkowaniem w folderach; robienie zdjęć, nagrywanie własnych filmów i dźwięków, oraz przesyłanie zawartości przez Bluetooth; instalacja niestandardowych odtwarzaczy, gier; korektor, wyjście TV; do tego dochodzi funkcja kalendarza - to nie jest możliwe w normalnych odtwarzaczach. Wobec tego, zapowiada się drugie życie starych telefonów, nawet bez 3G.
Manna5 Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6500 Slide, 3110 Classic, E65
Soft: S40v6, S40v5
Operator: Orange
Location: Kraków

Joined: 5 Jun 2019
Online: 7d 20h 12m 1s
Posts: 335Topics: 140
Reputation point: 233
    Windows 7 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by nemo333 » 12 Oct 2022, o 12:53

Zostaje 2G.
I to zostanie na baaaaaaaardzo długo. Po pierwsze, ze względu na ilość urządzeń które dalej je używają.
To nie są tylko telefony komórkowe, ale ogromna ilość sprzętu M2M używająca sieci GSM do komunikacji między sobą.
M.in. parkomaty, bankomaty, kasy parkingowe, kasy biletowe, urządzenia w myjniach samochodowych i stacjach paliw, terminale kurierskie, konduktorskie, kontrolerskie, magazynowe, kasy fiskalne, terminale płatnicze, infokioski, tablice reklamowe i informacyjne, tablice kierunkowe w komunikacji publicznej, moduły GSM w samochodach stosowane do komunikacji w systemie SOS oraz do usług online, oraz mnóstwo innych sprzętów, których nagłe odcięcie od internetu spowoduje katastrofę, a wymiana na nowsze sprzęty nie jest taka prosta.
Głównie z powodu ogromnych kosztów (niektóre z tych urządzeń nie posiadają modemu jako osobny moduł, tylko zintegrowany z płytą główną, niektóre nie są wspierane i rozwijane, ze względu na wiek, niektóre mają za słabe podzespoły aby obsłużyć nowsze technologie, wszystkie te przypadki zmuszają do zezłomowania sprawnych urządzeń, aby wymienić je na nowe, tylko z powodu fochów operatorów komórkowych), oraz braku dostępności w elektronice.
Jak wiadomo, od 2 lat popyt na części elektroniczne przewyższa podaż, co powoduje ograniczenie dostępności i drastyczny wzrost cen.


Po drugie, ze względu na totalną porażkę VoLTE. Znaczna część urządzeń nie potrafi użyć LTE do komunikacji głosowej, nie jest certyfikowana w sieci do tego i nie będzie, bo nie spełnia standardów. Dalej będzie zrzucanie do niższych standardów (3G, póki działa, 2G jeśli przestanie działać 3G) aby przeprowadzić rozmowę głosową. Ponieważ mamy wielu importerów chińskiego crapu, oraz wielu dużych producentów mających wywalone na komunikacje z operatorami i dostosowanie firmware, jak i hardware do ich wymogów, to długo jeszcze nic się nie zmieni.
Image

nemo333 otrzymał za ten post 1 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+Wormer340.
nemo333 Male
fb.com/nemowaKK
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: S21 FE, oraz 400 innych w ramach kolekcji
Soft: Android 13
Operator: Orange

Joined: 26 Jun 2009
Online: 449d 7h 26m 12s
Posts: 9187Topics: 98
Reputation point: 6517
    Windows 10 Chrome

Post by NieprzebijalnyN8 » 12 Oct 2022, o 16:26

Ja swoją N8 chyba będe używał jako mp4 , albo zostawie jako relikt z przeszłości. Najważniejsze ,że po wyłączeniu 3g dalej można rzucić telefonem o ściane :lol:
Niech zyje symbian!


https://digipassion.com/hack-symbian-phones-all-versions-using-nokia-cooker-phoenix/

[size=85]Samsung Mini II -> Samsung Galaxy Ace III ->Oppo A12 -> Nokia N95 -> Nokia C1-01/Nokia N8 -> Nokia N95 -> Nokia E72 -> Nokia 3410 -> Nokia E72[/size[/color]
Telefony

Nokia E72, Nokia N8 , Sony Xperia L1*, Nokia C1-01*, Nokia 1616** , Microsoft Lumia 535*,Nokia 6300 (x3) , Nokia 3410, Nokia 2610*(x2), Sony Ericsson W910i*, Sony Ericsson V600i, Samsung Xcover 4, HTC Desire 620**, Huawei P40 Lite E*, Samsung Galaxy J5*
Inne graty

PS3 Slim, PSP-3004 , Xbox 360 Slim E, IBM ThinkPad T42P,HP Elitebook 2560p*, Acer Nitro 5, Lenovo IBM ThinkPad R60, Unitra Eltra Halina R-802

Legenda

-* Uszkodzone,** Dead,*** Zgubione
NieprzebijalnyN8 Male
Upadłem z nieba na łeb
Uploader

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6300
Soft: V06.01
Operator: Orange
Age: 14
Location: dev/hdd0

Joined: 9 Aug 2021
Online: 6d 7h 45m 25s
Posts: 285Topics: 39
Reputation point: 104
    Windows 10 Opera

Post by nywi3 » 13 Oct 2022, o 14:05

Mam nadzieje że ten "nieuchronny koniec 3G" nastanie już po Lutym, bo na razie jestem przykleszczony przez złom oparty na 'sygnałach międzyludzkich generacji trzeciej'.

Poza tym, wydaje mi się, że z racji kryzysu na części niższa półka telefonii komórkowej może powrócić do używania 3G żeby dalej była opłacalna. Dla przeciętnego człowieka różnica pomiędzy H a LTE jest, nie "znikoma/niezauważalna" jak to już słyszałem, ale byłaby warta zaoszczędzenia paru szekli.

[ Dodano: 13 paź 2022, o 14:05 ]
Warto przypomnieć, że sie nie znam i to są tylko moje przypuszczenia :)
Last edited by nywi3 on 22 Feb 2023, o 17:01, edited 2 times in total.
• Nokia 7230 • LG H320 • Nokia 6 • Huawei Y5 2018 • > Vivo Y11s < • :)
nywi3 Male
40%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Vivo Y11s V2028
Soft: Android 13
Operator: Play
Age: 14
Location: Trzebinia

Joined: 10 Mar 2021
Online: 6d 19h 21m 10s
Posts: 114Topics: 9
Reputation point: 100
    Windows 10 Firefox

Post by oolobambolo » 19 Oct 2022, o 10:07

2G zostanie jeszcze długo :) , na mojej nokii c-5 ustawiłem ręcznie aby korzystała tylko z 2G i jest ok :) bateria o wiele dłużej trzyma niż na 3G.Telefon mam tylko do dzwonienia i sms.
oolobambolo Male
30%
 
Offline
 
Telefon: c5-00.2
Operator: Orange

Joined: 22 Sep 2021
Online: 1d 16h 47m 22s
Posts: 78Topics: 9
Reputation point: 38
    Windows XP Firefox

Post by kuba7 » 26 Oct 2022, o 19:32

Nie wiem co sobie wyobraża autor posta, ale czemu od razu szukać jakichś wymyślnych innych sposobów wykorzystania naszych poczciwych Nokii, skoro przecież nadal będzie można z nich dzwonić i SMSować bo 2G będzie działać i to jeszcze dłuuuugo, tak jak napisał nemo333, więc o co chodzi? Jestem przeciwny wyłączeniu 3G, nie wiem dlaczego, może z sentymentu... Ale jak czytam takie jak ten tematy to autentycznie przestaje mi się robić szkoda tego 3G... Prawda jest taka, że od momentu gdy wyłączono serwery Nokii, a internet zdominowało całkowicie HTTPS to 3G jest tym telefonom potrzebne chyba tylko po to, aby... Yyy, no właśnie, po co? Skoro z internetu nie da się na Symbianie korzystać bez żadnych akrobacji typu proxy, itd. A nawet jak już przez to proxy wejdziemy na tę stronę, na którą chcemy wejść to i tak ani to nie będzie ani trochę komfortowe, ani szybkie, ani nawet bezpieczne, więc po co? Żeby się pobawić z sentymentu? Nie wiem jak wy, ale ja to starymi telefonami bawię się w domu, a w domu mam Wi-Fi, więc nie ma problemu. Internetu i tak nie przeglądałbym na Symbianie na przykład jadąc w autobusie, albo będąc w szkole, bo tak jak pisałem wyżej to zwyczajnie nie ma to sensu, ani nie byłoby to przyjemne, wręcz przeciwnie - byłoby to torturą, a dodatkowo tylko możnaby się narazić na dziwne miny innych ludzi albo wyśmianie, gdyby tylko zobaczyli, że ktoś używa Symbiana do internetu XD No z całym szacunkiem, ale serio, ja bez 3G obejdę się świetnie bo dzwonić i pisać SMSy dalej będzie można ;)

PS. A taka Nokia 3310, albo 6310i to nawet nie zauważy różnicy jak wyłączą 3G :D
Symbian musi żyć! ;D
kuba7 Male
50%
 
Offline
 
Telefon: Nokia N8/N9 i nie tylko ;)
Operator: T-Mobile
Age: 19
Location: Poręba

Joined: 22 Aug 2019
Online: 6d 22h 9m 56s
Posts: 174Topics: 16
Reputation point: 31
    Windows 10 Chrome

Post by Manna5 » 28 Oct 2022, o 07:38

Są przecież aplikacje internetowe jak JTube, które dzięki 3G mogłyby działać szybciej.
Manna5 Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6500 Slide, 3110 Classic, E65
Soft: S40v6, S40v5
Operator: Orange
Location: Kraków

Joined: 5 Jun 2019
Online: 7d 20h 12m 1s
Posts: 335Topics: 140
Reputation point: 233
    Windows 7 Firefox

Post by Wunder Wungiel » 28 Oct 2022, o 07:50

Nieeee
Po 3G szybciej niz po Wi-Fi?
Czy chodzi ci o 2G?

[ Dodano: 28 paź 2022, o 07:49 ]
a dodatkowo tylko możnaby się narazić na dziwne miny innych ludzi albo wyśmianie, gdyby tylko zobaczyli, że ktoś używa Symbiana do internetu XD

Pff... ja się minami innych ludzi nie przejmuję. Dzięki korzystaniu ze starych Nokii od piwerwszego telefonu jeszcze tak nie zgłupiałem jak inni w mojej klasie, co nie mogą po prostu się oderwać na sekundę od tych za przeproszeniem durnych TikToków czy innych mediów. Codziennie wychodzi u nich że zdjęcia na lekcji robią, kurde, kary statutowe, nagany, że na lekcjach siedzą, ściągają na testach...
Troche zszedłem z tematu, ale chodzi mi o to - po co się przejmować drwinami i minami innych ludzi którzy robią je tylko dlatego że korzystasz z Symbiana czy Maemo itp... W dorosłości nie będę tak zmielony i sprany jak wiele w moim wieku.
Bo nie wmawiajcie mi, że ich zachowania teraz (srajfony 24/7, głupoty jak tiktoki, glupie filmiki, filmy 18+ [tak u mnie oglądają]) nie będą miały żadnego wpływu na życie i psychikę w dorosłości. Przynajmniej ja tak to widzę
Pozdrawiam
Code: Select all
wunderwungiel is not in the sudoers file. This incident will be reported.
Wunder Wungiel Male
Wunder Wungiel
Moderator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 808 || Nokia N9 || Nokia N900
Soft: Delight 1.8 || MeeGo 1.2 || Maemo 5
Operator: Play
Age: 24
Location: /usr/share

Joined: 1 Feb 2020
Online: 42d 10h 56m 34s
Posts: 1297Topics: 236
Reputation point: 610
    Maemo Firefox

Post by kuba7 » 28 Oct 2022, o 12:43

Manna5 wrote:Są przecież aplikacje internetowe jak JTube, które dzięki 3G mogłyby działać szybciej.

No tak, ale ustaliliśmy już, że do bawienia się starymi telefonami masz domowe Wi-Fi, bo na mieście raczej internet w Symbianie jest zbyteczny z powodów które wymieniłem we wcześniejszym komentarzu.

[ Dodano: 28 paź 2022, o 12:42 ]
Wunder Wungiel wrote: Pff... ja się minami innych ludzi nie przejmuję. Dzięki korzystaniu ze starych Nokii od piwerwszego telefonu jeszcze tak nie zgłupiałem jak inni w mojej klasie, co nie mogą po prostu się oderwać na sekundę od tych za przeproszeniem durnych TikToków czy innych mediów. Codziennie wychodzi u nich że zdjęcia na lekcji robią, kurde, kary statutowe, nagany, że na lekcjach siedzą, ściągają na testach...
Troche zszedłem z tematu, ale chodzi mi o to - po co się przejmować drwinami i minami innych ludzi którzy robią je tylko dlatego że korzystasz z Symbiana czy Maemo itp... W dorosłości nie będę tak zmielony i sprany jak wiele w moim wieku.
Bo nie wmawiajcie mi, że ich zachowania teraz (srajfony 24/7, głupoty jak tiktoki, glupie filmiki, filmy 18+ [tak u mnie oglądają]) nie będą miały żadnego wpływu na życie i psychikę w dorosłości. Przynajmniej ja tak to widzę
Pozdrawiam

Ale ja również uważam, że TikTok to durnota, i że inni mają sprane mózgi tym i innym gównem. Sam jednak korzystam na codzień z Androida bo jeśli chce się coś sprawdzić w internecie to jest to bezpieczniejsze oraz przede wszystkim jakkolwiek komfortowe, poza tym wszyscy moi znajomi używają tego przeklętego messengera, którego nie ma na Symbiana. Gdyby nie konieczność posiadania smartfona z uwagi na tych znajomych, oraz parę innych powodów, które nie zależą ode mnie to najchętniej korzystałbym na co dzień z Nokii 6310i, i tak zresztą zrobię gdy skończę szkołę - wtedy już nic nie będzie trzymało mnie przy smartfonie :)
Również cieplutko pozdrawiam :)
Symbian musi żyć! ;D
kuba7 Male
50%
 
Offline
 
Telefon: Nokia N8/N9 i nie tylko ;)
Operator: T-Mobile
Age: 19
Location: Poręba

Joined: 22 Aug 2019
Online: 6d 22h 9m 56s
Posts: 174Topics: 16
Reputation point: 31
    Windows 10 Chrome

Post by Manna5 » 28 Oct 2022, o 15:25

Po 3G szybciej niz po Wi-Fi?
Czy chodzi ci o 2G?

Tak, chodzi o 2G. Z targetu JTube (wszystkie telefony z Javą) większość nie ma Wi-Fi.
Manna5 Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6500 Slide, 3110 Classic, E65
Soft: S40v6, S40v5
Operator: Orange
Location: Kraków

Joined: 5 Jun 2019
Online: 7d 20h 12m 1s
Posts: 335Topics: 140
Reputation point: 233
    Windows 7 Firefox

Post by GarfieldWithNokia » 28 Oct 2022, o 16:23

Manna5 wrote:
Po 3G szybciej niz po Wi-Fi?
Czy chodzi ci o 2G?

Tak, chodzi o 2G. Z targetu JTube (wszystkie telefony z Javą) większość nie ma Wi-Fi.

A kto nie licząc fanatyków używa nokii bez wifi do codziennego użytku? Wydaje mi się że jeżeli ktoś nawet używa starej nokii jako dailyphone to jest to nokia z wifi
GarfieldNotFound
Da ktoś Image?
Miau?

GarfieldWithNokia Male
Miauuuuu
Patcher

User avatar
 
Offline
 
Telefon: C5-00.2 | E6-00 | X7-00 | N8-00 | N900
Operator: Virgin Mobile
Age: 17
Location: Gdzieś w interncie

Joined: 11 Aug 2021
Online: 6d 19h 10m 19s
Posts: 357Topics: 38
Reputation point: 188
    Android Chrome

Post by kuba7 » 28 Oct 2022, o 17:22

GarfieldWithNokia wrote: A kto nie licząc fanatyków używa nokii bez wifi do codziennego użytku? Wydaje mi się że jeżeli ktoś nawet używa starej nokii jako dailyphone to jest to nokia z wifi

Dokładnie tak, a nawet jeżeli ktoś używa nokii bez wifi jako dailyphone to przecież dzwonić i wysłać SMS też z niej można ;)
Symbian musi żyć! ;D
kuba7 Male
50%
 
Offline
 
Telefon: Nokia N8/N9 i nie tylko ;)
Operator: T-Mobile
Age: 19
Location: Poręba

Joined: 22 Aug 2019
Online: 6d 22h 9m 56s
Posts: 174Topics: 16
Reputation point: 31
    Android Chrome

Post by nywi3 » 31 Oct 2022, o 22:10

Odezwe sie tez i ja, bo czemu nie.

Póki jest 2G, nie spinam czterech liter. Gdybym sam nie był już na stałe przykotwiczony do androida, ochoczo przesiadlbym sie na symbiana, lecz ja jestem "nie taki jak inny"i wolalbym taka z klawiszami.

Obecnie jestem zkazany na korzystanie z telefonu 3G, nie na długo, so i wouldn't mind.
Korzystanie ze starej Nokii to nie jest zaden kuzwa obciach. Jestem zdania, ze ktokolwiek, komu kolokwialnie rzecz ujmujac trzasla by o to pupa ma niski iloraz inteligencji i nie dorosl mentalnie do zaakaceptowania tego, że ktoś potrafi być inny. <_<
• Nokia 7230 • LG H320 • Nokia 6 • Huawei Y5 2018 • > Vivo Y11s < • :)

nywi3 otrzymał za ten post 3 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+Manna5.
nywi3 Male
40%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Vivo Y11s V2028
Soft: Android 13
Operator: Play
Age: 14
Location: Trzebinia

Joined: 10 Mar 2021
Online: 6d 19h 21m 10s
Posts: 114Topics: 9
Reputation point: 100
    Windows 10 Firefox

Post by NieprzebijalnyN8 » 1 Nov 2022, o 18:32

W Ukrainie przykładowo , 3G działa lepiej niż 4G
Niech zyje symbian!


https://digipassion.com/hack-symbian-phones-all-versions-using-nokia-cooker-phoenix/

[size=85]Samsung Mini II -> Samsung Galaxy Ace III ->Oppo A12 -> Nokia N95 -> Nokia C1-01/Nokia N8 -> Nokia N95 -> Nokia E72 -> Nokia 3410 -> Nokia E72[/size[/color]
Telefony

Nokia E72, Nokia N8 , Sony Xperia L1*, Nokia C1-01*, Nokia 1616** , Microsoft Lumia 535*,Nokia 6300 (x3) , Nokia 3410, Nokia 2610*(x2), Sony Ericsson W910i*, Sony Ericsson V600i, Samsung Xcover 4, HTC Desire 620**, Huawei P40 Lite E*, Samsung Galaxy J5*
Inne graty

PS3 Slim, PSP-3004 , Xbox 360 Slim E, IBM ThinkPad T42P,HP Elitebook 2560p*, Acer Nitro 5, Lenovo IBM ThinkPad R60, Unitra Eltra Halina R-802

Legenda

-* Uszkodzone,** Dead,*** Zgubione
NieprzebijalnyN8 Male
Upadłem z nieba na łeb
Uploader

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6300
Soft: V06.01
Operator: Orange
Age: 14
Location: dev/hdd0

Joined: 9 Aug 2021
Online: 6d 7h 45m 25s
Posts: 285Topics: 39
Reputation point: 104
    Windows 10 Chrome

Post by GarfieldWithNokia » 1 Nov 2022, o 19:46

Apropo ciekawy artykuł o wyłączeniu 3G
https://antyweb.pl/wylaczenie-3g-czy-trzeba-sie-go-obawiac
GarfieldNotFound
Da ktoś Image?
Miau?

GarfieldWithNokia Male
Miauuuuu
Patcher

User avatar
 
Offline
 
Telefon: C5-00.2 | E6-00 | X7-00 | N8-00 | N900
Operator: Virgin Mobile
Age: 17
Location: Gdzieś w interncie

Joined: 11 Aug 2021
Online: 6d 19h 10m 19s
Posts: 357Topics: 38
Reputation point: 188
    Android Chrome

Next

Return to Nowości & Ciekawostki

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest