Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat





Previous topic | Next topic
Page 1 of 2 [ 20 posts ]
Go to page 1, 2  Next
Print view
Write comments Post new topic


Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G?

Post Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 12 Oct 2022, o 07:41

Male - Sponsor  Posts/Topics331/138  Reputation point 233 
Offline  Profile  WWW 
Windows 7 Firefox
Niestety, jak już wszyscy tutaj wiedzą, odcięcie 3G jest właściwie nieuchronne. Oznacza to tyle, że w starych telefonach (nie tylko Nokia) przestaną działać funkcje sieciowe tj. dzwonienie, SMS oraz przeglądarka. Nie będą mogły już być używane w pierwotnej roli urządzenia komunikacyjnego, lecz prawdopodobnie dostaną drugie życie. Jak?

Otóż zastanówmy się. To, że przestaną działać funkcje sieciowe, nie przeszkadza zbytnio w korzystaniu z telefonu jako kieszonkowego odtwarzacza multimedialnego. Pod tym względem zakres funkcji (jak na odtwarzacz za kilkadziesiąt złotych) jest po prostu niesamowity: odtwarzanie muzyki i filmów, z możliwością tworzenia list odtwarzania, przewijaniem, podglądem tagów, porządkowaniem w folderach; robienie zdjęć, nagrywanie własnych filmów i dźwięków, oraz przesyłanie zawartości przez Bluetooth; instalacja niestandardowych odtwarzaczy, gier; korektor, wyjście TV; do tego dochodzi funkcja kalendarza - to nie jest możliwe w normalnych odtwarzaczach. Wobec tego, zapowiada się drugie życie starych telefonów, nawet bez 3G.

Last post
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 12 Oct 2022, o 12:53

Male - Sponsor  Posts/Topics9186/98  Reputation point 6516 
Offline  Profile 
Windows 10 Chrome
Zostaje 2G.
I to zostanie na baaaaaaaardzo długo. Po pierwsze, ze względu na ilość urządzeń które dalej je używają.
To nie są tylko telefony komórkowe, ale ogromna ilość sprzętu M2M używająca sieci GSM do komunikacji między sobą.
M.in. parkomaty, bankomaty, kasy parkingowe, kasy biletowe, urządzenia w myjniach samochodowych i stacjach paliw, terminale kurierskie, konduktorskie, kontrolerskie, magazynowe, kasy fiskalne, terminale płatnicze, infokioski, tablice reklamowe i informacyjne, tablice kierunkowe w komunikacji publicznej, moduły GSM w samochodach stosowane do komunikacji w systemie SOS oraz do usług online, oraz mnóstwo innych sprzętów, których nagłe odcięcie od internetu spowoduje katastrofę, a wymiana na nowsze sprzęty nie jest taka prosta.
Głównie z powodu ogromnych kosztów (niektóre z tych urządzeń nie posiadają modemu jako osobny moduł, tylko zintegrowany z płytą główną, niektóre nie są wspierane i rozwijane, ze względu na wiek, niektóre mają za słabe podzespoły aby obsłużyć nowsze technologie, wszystkie te przypadki zmuszają do zezłomowania sprawnych urządzeń, aby wymienić je na nowe, tylko z powodu fochów operatorów komórkowych), oraz braku dostępności w elektronice.
Jak wiadomo, od 2 lat popyt na części elektroniczne przewyższa podaż, co powoduje ograniczenie dostępności i drastyczny wzrost cen.


Po drugie, ze względu na totalną porażkę VoLTE. Znaczna część urządzeń nie potrafi użyć LTE do komunikacji głosowej, nie jest certyfikowana w sieci do tego i nie będzie, bo nie spełnia standardów. Dalej będzie zrzucanie do niższych standardów (3G, póki działa, 2G jeśli przestanie działać 3G) aby przeprowadzić rozmowę głosową. Ponieważ mamy wielu importerów chińskiego crapu, oraz wielu dużych producentów mających wywalone na komunikacje z operatorami i dostosowanie firmware, jak i hardware do ich wymogów, to długo jeszcze nic się nie zmieni.
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 12 Oct 2022, o 16:26

Male - Uploader  Posts/Topics285/39  Reputation point 104 
Offline  Profile   
Windows 10 Opera
Ja swoją N8 chyba będe używał jako mp4 , albo zostawie jako relikt z przeszłości. Najważniejsze ,że po wyłączeniu 3g dalej można rzucić telefonem o ściane :lol:
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 13 Oct 2022, o 14:05

Male - 40%  Posts/Topics114/9  Reputation point 100 
Offline  Profile 
Windows 10 Firefox
Mam nadzieje że ten "nieuchronny koniec 3G" nastanie już po Lutym, bo na razie jestem przykleszczony przez złom oparty na 'sygnałach międzyludzkich generacji trzeciej'.

Poza tym, wydaje mi się, że z racji kryzysu na części niższa półka telefonii komórkowej może powrócić do używania 3G żeby dalej była opłacalna. Dla przeciętnego człowieka różnica pomiędzy H a LTE jest, nie "znikoma/niezauważalna" jak to już słyszałem, ale byłaby warta zaoszczędzenia paru szekli.

[ Dodano: 13 paź 2022, o 14:05 ]
Warto przypomnieć, że sie nie znam i to są tylko moje przypuszczenia :)
Last edited by nywi3 on 22 Feb 2023, o 17:01, edited 2 times in total.
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 19 Oct 2022, o 10:07

Male - 30%  Posts/Topics78/9  Reputation point 38 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
2G zostanie jeszcze długo :) , na mojej nokii c-5 ustawiłem ręcznie aby korzystała tylko z 2G i jest ok :) bateria o wiele dłużej trzyma niż na 3G.Telefon mam tylko do dzwonienia i sms.
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 26 Oct 2022, o 19:32

Male - 50%  Posts/Topics174/16  Reputation point 31 
Offline  Profile 
Windows 10 Chrome
Nie wiem co sobie wyobraża autor posta, ale czemu od razu szukać jakichś wymyślnych innych sposobów wykorzystania naszych poczciwych Nokii, skoro przecież nadal będzie można z nich dzwonić i SMSować bo 2G będzie działać i to jeszcze dłuuuugo, tak jak napisał nemo333, więc o co chodzi? Jestem przeciwny wyłączeniu 3G, nie wiem dlaczego, może z sentymentu... Ale jak czytam takie jak ten tematy to autentycznie przestaje mi się robić szkoda tego 3G... Prawda jest taka, że od momentu gdy wyłączono serwery Nokii, a internet zdominowało całkowicie HTTPS to 3G jest tym telefonom potrzebne chyba tylko po to, aby... Yyy, no właśnie, po co? Skoro z internetu nie da się na Symbianie korzystać bez żadnych akrobacji typu proxy, itd. A nawet jak już przez to proxy wejdziemy na tę stronę, na którą chcemy wejść to i tak ani to nie będzie ani trochę komfortowe, ani szybkie, ani nawet bezpieczne, więc po co? Żeby się pobawić z sentymentu? Nie wiem jak wy, ale ja to starymi telefonami bawię się w domu, a w domu mam Wi-Fi, więc nie ma problemu. Internetu i tak nie przeglądałbym na Symbianie na przykład jadąc w autobusie, albo będąc w szkole, bo tak jak pisałem wyżej to zwyczajnie nie ma to sensu, ani nie byłoby to przyjemne, wręcz przeciwnie - byłoby to torturą, a dodatkowo tylko możnaby się narazić na dziwne miny innych ludzi albo wyśmianie, gdyby tylko zobaczyli, że ktoś używa Symbiana do internetu XD No z całym szacunkiem, ale serio, ja bez 3G obejdę się świetnie bo dzwonić i pisać SMSy dalej będzie można ;)

PS. A taka Nokia 3310, albo 6310i to nawet nie zauważy różnicy jak wyłączą 3G :D
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 28 Oct 2022, o 07:38

Male - Sponsor  Posts/Topics331/138  Reputation point 233 
Offline  Profile  WWW 
Windows 7 Firefox
Są przecież aplikacje internetowe jak JTube, które dzięki 3G mogłyby działać szybciej.
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 28 Oct 2022, o 07:50

Male - Moderator  Posts/Topics1297/236  Reputation point 610 
Offline  Profile   
Maemo Firefox
Nieeee
Po 3G szybciej niz po Wi-Fi?
Czy chodzi ci o 2G?

[ Dodano: 28 paź 2022, o 07:49 ]
Quote:
a dodatkowo tylko możnaby się narazić na dziwne miny innych ludzi albo wyśmianie, gdyby tylko zobaczyli, że ktoś używa Symbiana do internetu XD

Pff... ja się minami innych ludzi nie przejmuję. Dzięki korzystaniu ze starych Nokii od piwerwszego telefonu jeszcze tak nie zgłupiałem jak inni w mojej klasie, co nie mogą po prostu się oderwać na sekundę od tych za przeproszeniem durnych TikToków czy innych mediów. Codziennie wychodzi u nich że zdjęcia na lekcji robią, kurde, kary statutowe, nagany, że na lekcjach siedzą, ściągają na testach...
Troche zszedłem z tematu, ale chodzi mi o to - po co się przejmować drwinami i minami innych ludzi którzy robią je tylko dlatego że korzystasz z Symbiana czy Maemo itp... W dorosłości nie będę tak zmielony i sprany jak wiele w moim wieku.
Bo nie wmawiajcie mi, że ich zachowania teraz (srajfony 24/7, głupoty jak tiktoki, glupie filmiki, filmy 18+ [tak u mnie oglądają]) nie będą miały żadnego wpływu na życie i psychikę w dorosłości. Przynajmniej ja tak to widzę
Pozdrawiam
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 28 Oct 2022, o 12:43

Male - 50%  Posts/Topics174/16  Reputation point 31 
Offline  Profile 
Windows 10 Chrome
Manna5 wrote:
Są przecież aplikacje internetowe jak JTube, które dzięki 3G mogłyby działać szybciej.

No tak, ale ustaliliśmy już, że do bawienia się starymi telefonami masz domowe Wi-Fi, bo na mieście raczej internet w Symbianie jest zbyteczny z powodów które wymieniłem we wcześniejszym komentarzu.

[ Dodano: 28 paź 2022, o 12:42 ]
Pff... ja się minami innych ludzi nie przejmuję. Dzięki korzystaniu ze starych Nokii od piwerwszego telefonu jeszcze tak nie zgłupiałem jak inni w mojej klasie, co nie mogą po prostu się oderwać na sekundę od tych za przeproszeniem durnych TikToków czy innych mediów. Codziennie wychodzi u nich że zdjęcia na lekcji robią, kurde, kary statutowe, nagany, że na lekcjach siedzą, ściągają na testach...
Troche zszedłem z tematu, ale chodzi mi o to - po co się przejmować drwinami i minami innych ludzi którzy robią je tylko dlatego że korzystasz z Symbiana czy Maemo itp... W dorosłości nie będę tak zmielony i sprany jak wiele w moim wieku.
Bo nie wmawiajcie mi, że ich zachowania teraz (srajfony 24/7, głupoty jak tiktoki, glupie filmiki, filmy 18+ [tak u mnie oglądają]) nie będą miały żadnego wpływu na życie i psychikę w dorosłości. Przynajmniej ja tak to widzę
Pozdrawiam

Ale ja również uważam, że TikTok to durnota, i że inni mają sprane mózgi tym i innym gównem. Sam jednak korzystam na codzień z Androida bo jeśli chce się coś sprawdzić w internecie to jest to bezpieczniejsze oraz przede wszystkim jakkolwiek komfortowe, poza tym wszyscy moi znajomi używają tego przeklętego messengera, którego nie ma na Symbiana. Gdyby nie konieczność posiadania smartfona z uwagi na tych znajomych, oraz parę innych powodów, które nie zależą ode mnie to najchętniej korzystałbym na co dzień z Nokii 6310i, i tak zresztą zrobię gdy skończę szkołę - wtedy już nic nie będzie trzymało mnie przy smartfonie :)
Również cieplutko pozdrawiam :)
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 28 Oct 2022, o 15:25

Male - Sponsor  Posts/Topics331/138  Reputation point 233 
Offline  Profile  WWW 
Windows 7 Firefox
Quote:
Po 3G szybciej niz po Wi-Fi?
Czy chodzi ci o 2G?

Tak, chodzi o 2G. Z targetu JTube (wszystkie telefony z Javą) większość nie ma Wi-Fi.
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 28 Oct 2022, o 16:23

Male - Patcher  Posts/Topics357/38  Reputation point 188 
Offline  Profile 
Android Chrome
Manna5 wrote:
Quote:
Po 3G szybciej niz po Wi-Fi?
Czy chodzi ci o 2G?

Tak, chodzi o 2G. Z targetu JTube (wszystkie telefony z Javą) większość nie ma Wi-Fi.

A kto nie licząc fanatyków używa nokii bez wifi do codziennego użytku? Wydaje mi się że jeżeli ktoś nawet używa starej nokii jako dailyphone to jest to nokia z wifi
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 28 Oct 2022, o 17:22

Male - 50%  Posts/Topics174/16  Reputation point 31 
Offline  Profile 
Android Chrome
A kto nie licząc fanatyków używa nokii bez wifi do codziennego użytku? Wydaje mi się że jeżeli ktoś nawet używa starej nokii jako dailyphone to jest to nokia z wifi

Dokładnie tak, a nawet jeżeli ktoś używa nokii bez wifi jako dailyphone to przecież dzwonić i wysłać SMS też z niej można ;)
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 31 Oct 2022, o 22:10

Male - 40%  Posts/Topics114/9  Reputation point 100 
Offline  Profile 
Windows 10 Firefox
Odezwe sie tez i ja, bo czemu nie.

Póki jest 2G, nie spinam czterech liter. Gdybym sam nie był już na stałe przykotwiczony do androida, ochoczo przesiadlbym sie na symbiana, lecz ja jestem "nie taki jak inny"i wolalbym taka z klawiszami.

Obecnie jestem zkazany na korzystanie z telefonu 3G, nie na długo, so i wouldn't mind.
Korzystanie ze starej Nokii to nie jest zaden kuzwa obciach. Jestem zdania, ze ktokolwiek, komu kolokwialnie rzecz ujmujac trzasla by o to pupa ma niski iloraz inteligencji i nie dorosl mentalnie do zaakaceptowania tego, że ktoś potrafi być inny. <_<
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 1 Nov 2022, o 18:32

Male - Uploader  Posts/Topics285/39  Reputation point 104 
Offline  Profile   
Windows 10 Chrome
W Ukrainie przykładowo , 3G działa lepiej niż 4G
Reply with quote 


Post Re: Co ze starymi telefonami po odcięciu 3G? 1 Nov 2022, o 19:46

Male - Patcher  Posts/Topics357/38  Reputation point 188 
Offline  Profile 
Android Chrome
Apropo ciekawy artykuł o wyłączeniu 3G
https://antyweb.pl/wylaczenie-3g-czy-trzeba-sie-go-obawiac

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic
Go to page 1, 2  Next
Page 1 of 2 [ 20 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 3 guests