Co zrobić, kiedy brakuje nam pamięci w telefonie.

Sztuczki, wskazówki i triki pokazujące ukryte funkcje.

Post by Manna5 » 4 Jan 2020, o 10:17

Co zrobić, kiedy brakuje nam pamięci w telefonie.
Każdemu czasami brakuje miejsca w pamięci telefonu, na przeróżne rzeczy. Może to też spowalniać telefon i zmniejszać jego możliwości. Oto kilka rad które można wykorzystać, zanim zaczniemy z żalem usuwać zdjęcia itp.
Pliki RMS Javy
Jeśli dużo gramy na naszym telefonie i jeżeli w ogóle używamy jakiś aplikacji w technologii JAVA, nasz problem może dotyczyć plików RMS które są tworzone przez większość aplikacji, ale nie są widoczne w folderze aplikacji, galerii ani na karcie pamięci.
Zawierają dane takie jak wyniki w grach które akurat mogą się przydać, ale również inne dane aplikacji które mogą być mniej potrzebne (trochę jak pliki cookie). Należy jednak sprawdzić, ile rzeczywiście miejsca zajmują na telefonie, bo z reguły są to małe pliki, lecz ziarnko do ziarnka - zbierze się miarka. Swoją drogą można te pliki edytować aby oszukiwać w grach :devil: . Sposób jest prosty - za pomocą MobiMB wchodzimy w miejsce gdzie zapisana jest apka i usuwamy wszystkie pliki o rozszerzeniu RMS. Ponieważ to nie jest dział RCE, nie będę się na ten temat rozpisywać, ale najlepiej zmodyfikować niektóre aplikacje z wyjątkiem wielopoziomowych gier (bo np. w Checkersland nie ma sensu nic zapisywać chyba że to jakaś bardziej wypasiona wersja zapisująca nasze wyniki) tak aby nie tworzyły takich plików, a istotne dane zapisywały w pamięci operacyjnej.
Duże rozmiary zdjęć
Aparaty niektórych Nokii potrafią robić zdjęcia o pokaźnych rozdzielczościach, mało komu potrzebnych - nawet 1024x1280 (1,310,720px). Uważam że 640x480 (307200px) albo 800x600 wystarzczy większości (z wyjątkami) użytkowników. Należy więc zmienić to w ustawieniach aparatu, a istniejące zdjęcia przyciąć.
Kontakty do SIM
Kontakty w pamięci telefonu także zajmują miejsce. Najoptymalniej i najbezpieczniej przenieść je na SIM. A wiadomośći (szczególnie wysłane) można w ogóle skasować. To samo z notatkami, listą spraw i kalendarzem. Po "użyciu" skasuj notatki.
Co prawda dane organizera nie ważą za wiele, ale jeżeli przez kilka lat notujemy swoje sprawy na telefonie, to lepszy rydz niż nic.
Dużo miejsca zajmują także gry. Najlepiej przechowywać je na karcie SD, a nieużywane preinstalowane gry w ogóle wykasować.
Ostateczne wyjście - formatowanie
Ostatecznym wyjściem jest sformatowanie całej pamięci Phoeniksem za pomocą opcji File System Format.
Może to być o tyle niebezpieczne, że stracimy Content, ale w przeciwieństwie do MCU i PPM nie jest to duża strata, o ile skopiujemy nasze cenne dane (ja zapomniałem więc ostrzegam :cry: ). Szczerze mówiąc, zauważalne objawy to brak działania kodu *#0010#, bo Contentu ni ma ale po co to komu (o ile skopiujemy dane). Jeśli zależy nam na plikach RMS z osiągnięciami w grach, też trzeba je skopiować. Lepiej zrobić to ręcznie, a nie przez NBF w Ustawieniach, bo ta opcja nie zapisuje RMS (o ile ktoś gra w gry JAVA) i folderu Bt, ale ręcznie nie skopiujemy np. Notatek. Najlepiej przed formatowaniem pamięci wykorzystać obie metody - Nokia Backup + ręczne kopiowanie danych w MobiMB. Folderów Themeactive i Themepreview nie trzeba kopiować, bo zawierają dane motywów (a ten drugi odpowiada za podgląd motywu i najprawdopodobniej zastaniemy go bez zawartości) które zawierają się w plikach NTH.
PRZED FORMATOWANIEM NALEŻY ZROBIĆ KOPIĘ WSZYSTKICH ISTOTNYCH DANYCH W TYM APLIKACJI, TEMATÓW I INNYCH NIEOCZYWISTYCH PLIKÓW ORAZ FOLDERU O NAZWIE "Bt" W FOLDERZE GIER I APLIKACJI. OWY FOLDER WIDAĆ W MOBIMB
Last edited by Manna5 on 6 Jan 2020, o 18:44, edited 1 time in total.

Za ten post Manna5 otrzymał/a punkty reputacji.
Manna5 Male
20%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 3110c,E65,6500s, Sony Ericsson U5
Soft: 05.50
Operator: Play

Joined: 5 Jun 2019
Online: 17h 1m 10s
Posts: 53Topics: 12
Reputation point: 0
    Windows 7 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:    •  Topics:  
    Ubuntu  Firefox

Post by nemo333 » 5 Jan 2020, o 00:56

1. Brawo. W ten sposób usuniesz sobie postępy w grach, zakładki w przeglądarce czy inne dane aplikacji. Takich rzeczy się nie usuwa bo zajmują szczątkowe ilości pamięci a są dość ważne. Prościej przenieść cała aplikacje na kartę SD i nie zajmować pamięci wewnętrznej.
2. Ustawienie rozdzielczości na VGA żeby oszczędzić pamięć? Raczysz żartować? Przy cenach nośników pamięci rzędu 50gr za 1GB chcesz tak drastycznie pogarszać jakość i rozmiar i tak kiepskich zdjęć z aparatów Nokii S40? To nie ma żadnego sensu.
3. Kontakty nie zajmują praktycznie żadnej pamięci. Tak samo jak i wiadomości, notatki, kalendarz. Te ważniejsze można trzymać na telefonie. Wiadomości należy sprzątać i archiwizować w przypadku gdy ich liczba zaczyna dochodzić do ok 1 tys. I to nie ze względu na pamięć, tylko na znaczne spowolnienie telefonu gdy musi pracować z taką ilością wiadomości, szczególnie przy włączeniu i kasowaniu mogą dziać się rzeczy niestworzone.
4. Zdecydowanie nie. File System Format na telefonie S40 powinien być zabroniony i zablokowany do wykonania. To bardzo szkodliwe narzędzie. S40 w contencie ma wgrywane wiele ważnych danych i ustawień, po wykonaniu formatu usuwasz m.in. ustawienia internetowe, konfigurację PCSuite, w niektórych telefonach skórki odtwarzacza, radia, (w skrajnych przypadkach możliwość resetowania się telefonu przy otwarciu muzyki czy radia) domyślne dzwonki (brak sygnalizacji połączeń lub powiadomień), motywy (błędy w wyglądzie interfejsu przez brak elementów graficznych) i wiele więcej. Nie wolno tego robić, zdecydowanie lepiej jest zrobić refurbish z czystym firmware, a najlepiej odpowiednio odchudzonym contentem. Zrobionym z głową, a nie na pałę.

Podsumowując - twój "poradnik" praktycznie nic nie wnosi, jest w kilku miejscach szkodliwy, prezentując rozwiązania mogące prowadzić do utraty danych lub niestabilności telefonu.
No i tak naprawdę, komu to potrzebne, skoro osób używających telefony S40 jest garstka, głównie dzieci lub osób starszych. Realnie zainteresowanych takim poradnikiem, wliczając autora, jest, poczekaj, policzę...
Może jedna osoba.
Image
nemo333 Male
fb.com/nemowaKK
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: BlackBerry Curve 9320
Operator: ----------

Joined: 26 Jun 2009
Online: 437d 11h 21m 51s
Posts: 9006Topics: 96
Reputation point: 6420
    Android Chrome

Post by Manna5 » 5 Jan 2020, o 21:27

Postaram się poprawić. Po za tym jak chcesz wszystko blokować to Symbian będzie w sam raz.
Last edited by Manna5 on 6 Jan 2020, o 18:46, edited 1 time in total.
Manna5 Male
20%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 3110c,E65,6500s, Sony Ericsson U5
Soft: 05.50
Operator: Play

Joined: 5 Jun 2019
Online: 17h 1m 10s
Posts: 53Topics: 12
Reputation point: 0
    Windows 7 Firefox


Return to [S40] Triki

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests