Gdy komórka wpadła do wody, czyli sposoby na zalany telefon.

Proste metody na samodzielną naprawę hardware telefonu.

Post by Filip » 19 Apr 2009, o 19:11

Co zrobić w przypadku zalania telefonu?

Są to porady, które mogą pomóc (mogą, ale nie muszą) doprowadzić telefon do normalnego użytkowania po zalaniu go wodą.PORADNIK PIERWSZY

1. Należy wyjąć baterię, kartę SIM, wykręcić antenę.
2. Nie suszyć, wręcz przeciwnie: rozkręcić na ile to możliwe, a potem jak najszybciej wymoczyć i przepłukać go w wodzie destylowanej. Ma to na celu usunięcie wszelakich zanieczyszczeń oraz osadów różnych związków chemicznych.
3. Następnie należy telefon delikatnie przepłukać czystym spirytusem. Ma to na celu związanie wody, która znajduje się w różnych zakamarkach telefonu, ponadto spirytus zmniejsza korozyjne działanie wody oraz rozpuszcza zanieczyszczenia nierozpuszczalne w wodzie. Uwaga: spirytus może zmyć niektóre napisy (np. stemple z płytek drukowanych), ale poza tym nie jest groźny dla obudowy i elektroniki.
4. Po tych czynnościach taki telefon należy zostawić w suchym i ciepłym (nie gorącym) miejscu do całkowitego wyschnięcia, nie należy się niecierpliwić. Zbyt wczesne włączenie telefonu może być szkodliwe dla telefonu.
5. Kartę SIM oraz styki w telefonie należy przytrzeć suchą szmatką bawełnianą.
6. Po naładowaniu baterii należy wkręcić antenkę, włożyć kartę SIM a następnie wykonać poniższe czynności z baterią.
7. Oczywiście bateria nie nadaje się do użytku, prawdopodobnie jest rozładowana całkowicie. Po dokładnym umyciu należy baterię delikatnie naładować korzystając z dobrej ładowarki skutecznie ograniczającej prąd. Woda nie służy elektronice, ale dobra bateria powinna jeszcze odżyć.
8. Wówczas masz już gotowy telefon do użytkowania.
PORADNIK DRUGI

Naprawa telefonu po zalaniu.

Jeżeli telefon został zamoczony, należy szybko wykonać poniższe czynności:

 • Należy jak najszybciej wyciągnąć z telefonu baterię, wyjąć kartę SIM, oraz wykręcić antenkę.
 • Nie należy suszyć telefonu - wręcz przeciwnie: rozkręcić na czynniki pierwsze, a potem jak najszybciej przepłukać go w wodzie destylowanej. Ma to na celu usunięcie zanieczyszczeń oraz osadów różnych związków chemicznych z nieczystej wody (rzeka, jezioro, kałuża, kawa).
 • W dalszej kolejności należy telefon delikatnie przepłukać czystym spirytusem. Spirytus zmniejsza korozyjne działanie wody oraz rozpuszcza zanieczyszczenia, które nie da się usunąć wodą.

  Uwaga: spirytus może zmyć niektóre napisy (np. stemple z płytek drukowanych), ale poza tym nie jest groźny dla telefonu.
 • Telefon należy zostawić w suchym i stosunkowo ciepłym miejscu do całkowitego wyschnięcia. Najlepiej zostawić go tam na 2-3 dni. Zbyt wczesne włączenie telefonu może być dla niego szkodliwe.
 • Kartę SIM oraz styki w telefonie należy przytrzeć suchą szmatką bawełnianą.
 • Akumulator po dokładnym umyciu należy delikatnie naładować korzystając z dobrej ładowarki skutecznie ograniczającej prąd.

Naprawa martwego telefonu.

Jeżeli już mamy zalany telefon i jest on martwy. Istnieje duża szansa, że uda go się nam obudzić o ile nie uległy uszkodzeniu części telefonu. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

Rozbierz telefon na części pierwsze. (Wyciągnąć z telefonu baterię, wyjąć kartę SIM, oraz wykręcić antenę, a także wszystkie inne części tak, aby została tylko płyta główna telefonu).

Istnieją dwa sposoby jeden mniej skuteczny za to tani , drugi bardzo skuteczny niestety pochłonie on troszkę pieniążków.


Sposób tańszy:

Płytę główną telefonu włóż na ok. 2 godziny do jakiegoś pojemniczka wypełnionego spirytusem. Kiedy płyta telefonu będzie w tym pojemniczku należy od czasu do czasu potrząsnąć delikatnie tym pojemniczkiem tak aby wprawić w ruch ciecz (chodzi oto aby spirytus wypłukał nieczystości znajdujące się pod elementami elektronicznymi takimi jak COBA, BGA itp.). Najlepiej przyczepić coś wibrującego do tego pojemniczka tak żeby pojemnik wibrował przez czas w jakim telefon będzie moczył się w spirytusie. Następnie miękką szczoteczka np. do zębów należy wyczyścić dokładnie płytkę telefonu tak aby nie uszkodzić elementów które się na niej znajdują.


Sposób droższy:

Najlepiej jest zakupić specjalny płyn do usuwania zanieczyszczeń z płyt drukowanych np.: Cleanser Druk firmy Micro Chip lub droższy KONTAKT PCC firmy KONTAKT-CHEMIE koszt płynu waha się od 20 do 50 zł. Można zastosować go z metodą opisana wyżej da nam to dodatkowe 30 % na to, że po zabiegu nasz telefon się obudzi. Jeśli chcesz naprawiać telefony po zalaniu to najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalną wannę ultradźwiękową, koszt od 150 do 300 zł. Z moich doświadczeń wynika, że prawie 90 % niedziałających telefonów po zalaniu da się odratować stosując specjalny płyn i wannę ultradźwiękową. Jest to drogie rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Jeśli posiadasz płyn Cleanser i wanienkę to wystarczy nalać płyn do wanienki włożyć płytę telefonu (bez żadnych dodatkowych części, płyta musi być goła), włączyć wannę i po jakiś 5 minutach mamy gotową płytę do suszenia (nie trzeba jej już niczym czyścić).


Suszenie elektroniki:

Po zabiegu mycia telefonu należy dokładnie wysuszyć całą elektronikę. W tym celu należy pozostawić płytę w jakimś ciepłym miejscu na 1-2 dni. Lub wysuszyć suszarką (dla tych bardziej niecierpliwych). Po wysuszeniu elektroniki należy podgrzać suszarką elementy płyty takie jak układy CCont i BGA (wygląda to tak. Czarne kwadratowe mikroprocesory z napisami np. CCONT itp). Części te są lutowane do płyty stacją hotair i mają dużo kulek z cyny, które łączą ten układ z płytą główną telefonu, czasami zdarza się, że któraś z tych kulek nie przylega dokładnie do płyty i tworzy się zimny lut, podgrzewając te układy sprawimy, że kulki lepiej będą przylegały do płyty i nasz telefon powinien się uruchomić. Jeśli telefon włączy się po zabiegu czyszczenia a po jakiś 2-7 dniach przestanie ponownie działać należy wtedy ponownie podgrzać te układy tylko, że nie suszarką a np. mini palnikiem dostępnym w sklepie za 8 zł. Należy to zrobić bardzo delikatnie tak, aby nie przegrzać układu lub nie przesunąć jego z miejsca na płycie. Ja to robię w następujący sposób: wpuszczam pod układ ciekłą kalafonię (lub inny topnik) strzykawką, następnie podgrzewam ten układ mini palnikiem (nie ogniem tylko gorącym powietrzem z większej odległości), jeśli widzę, że kalafonia lub inny topnik pod układem się topi to przerywam czynność podgrzewania i wszystko wtedy jest już ok. Innym rozwiązaniem, ale za to drogim jest zakup stacji Hot Air koszt ok. 450 – 600 zł (nie polecam chyba, że ktoś zamierza otworzyć serwis GSM lub naprawiać telefony na dużą skalę). Dodam tylko, że zimne luty pod tymi układami są przyczyną większości usterek w telefonie i podgrzewając je możemy pozbyć się problemów problemów z zasięgiem, Contact Serve (uszkodzenia mechaniczne telefonów nie programowe) a także wielu innych dolegliwości spotykanych, na co dzień w telefonach.


Następną czynnością jest wyczyszczenie reszty części telefonu szmatka bawełnianą, lub np. zapałką z watą nasączona spirytusem lub płynem cleanser. Złożenie telefonu w całość. Naładowanie baterii.

Po tych czynnościach odpalamy nasz telefon i cieszymy się, że przywróciliśmy go do życia.
Z moich doświadczeni z telefonami wynika, że 90% telefonów da się ożywić w taki właśnie sposób.


PS:
Poradniki znalezione gdzieś w sieci... Anteny u nas raczej nie trzeba wykręcać. 8-)
Last edited by Filip on 1 Jan 1970, o 01:00, edited 5 times in total.
ImageImage
Image

Za ten post Filip otrzymał/a punkty reputacji.
Filip Male
ex jr admin
Friend
 
Offline
 
Telefon: 2
Operator: Orange

Joined: 23 Mar 2009
Online: 26d 34m
Posts: 2169Topics: 282
Reputation point: 4745
  Ubuntu Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:    •  Topics:  
  Ubuntu  Firefox

Post by pawelooss » 27 Apr 2009, o 17:29

NIE ODPOWIADAM ZA SZKODY WYWOŁANE PODCZAS WYKONYWANIA PROCEDURY Z PONIŻSZEGO ARTYKUŁU !!
WSZYSTKO ROBISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!


Zalanie telefonu automatycznie powoduje utratę gwarancji.

Niniejszy artykuł opisuje jak w miarę zniwelować skutki po zalaniu telefonu metodą domową.Potrzebne narzędzia:
 • Śrubokręt Torx 6,
 • Alkohol izopropylowy / Spirytus / w najgorszym wypadku dobry płyn do mycia szyb, chociażby Clin (z dużą zawartością alkoholu, sprawdzamy na węch),
 • Strzykawka + igła,
 • Suszarka do włosów.

Postępowanie:

1. Przede wszystkim nie próbujemy włączać telefonu. Pierwsze, co robimy zaraz po zalaniu, to wyjmujemy baterię, żeby nie dopuścić do jej uszkodzenia, czy przyspieszenia postępującej korozji układów elektronicznych telefonu. Należy to zrobić natychmiast po zamoczeniu telefonu, bez względu na to, czy będziemy go suszyć za chwilę, czy za kilka godzin. Każda minuta zwiększa ryzyko uszkodzeń.

2. Rozbieramy telefon na części pierwsze - wyjmujemy płytę główną, odpinamy od niej ekran LCD i wyjmujemu aparat (sposób demontażu opisany w podręczniku serwisowym danego telefonu). Mikrofon, głośnik, ekran LCD i aparat odkładamy na suchą szmatkę i dajemy im wyschnąć, tudzież delikatnie obsuszamy.

3. Płytę główną płuczemy pod ciśnieniem alkoholem nabranym do strzykawki z igłą, nie zalewając zbytnio silniczka wibracyjnego oraz baterii podtrzymującej zegar.

4. Po przepłukaniu płytę główną suszymy suszarką. Nic się nie stanie, jeśli miejscami się nagrzeje, warto tylko nie przegrzać baterii.

5. Jeśli pozostałe elementy jeszcze nie wyschły - suszymy je - ale uwaga, należy zachować ostrożność przy suszeniu baterii, ekranu LCD oraz aparatu. Zbyt wysoka temperatura może je uszkodzić - najlepiej więc robić to z pewnej odległości, by zbytnio się nie nagrzały.

6. Składamy telefon i próbujemy uruchomić telefon. Jeśli się uruchomi - cieszymy się naprawioną komórką. Jeśli nie będzie działać - pozostaje nam skorzystać z pomocy fachowego serwisu.Oryginalny artykuł dostępny na:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
Code: Select all
Please Login or Register, to see this ContentŻyczę udanego naprawiania! :)

Autor: Haturi & ZiomalMarcin
Uzupełnienia: Amras666 & Buladag
Korekta: Pawelooss
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)

Za ten post pawelooss otrzymał/a punkty reputacji.
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || One+ 5T || iPhone 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 8.1 || iOS 12
Operator: Play
Age: 27
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 647d 15h 52m 50s
Posts: 11858Topics: 1157
Reputation point: 17275
  Windows Vista Firefox

Post by JimmyBlack » 21 Aug 2009, o 18:21

@ pierwszy post.
O co chodzi z wykręcaniem anteny?
gry.lcs.pl
Mój blog o projektowaniu i tworzeniu gier.
JimmyBlack Male
Expert
 
Offline
 
Telefon: NOKLA
Operator: T-Mobile
Age: 27

Joined: 19 Aug 2009
Online: 5d 20h 9m 11s
Posts: 630Topics: 42
Reputation point: 961
  Windows XP Chrome

Post by Filip » 21 Aug 2009, o 19:13

JimmyBlack, chodzi o taka wykręcana jaka była w starych siemensach i motkach.
ImageImage
Image
Filip Male
ex jr admin
Friend
 
Offline
 
Telefon: 2
Operator: Orange

Joined: 23 Mar 2009
Online: 26d 34m
Posts: 2169Topics: 282
Reputation point: 4745
  Windows XP Firefox

Post by adek25 » 31 Mar 2011, o 09:55

Witam, a ja polecam prostszy sposób, zapraszam do obejrzenia filmiku
http://aquaoff.pl/gallery.html
adek25 Male
0%
 
Offline
 
Telefon: NOKIA
Operator: Orange
Age: 42
Location: Gorlice

Joined: 31 Mar 2011
Online: 2m 3s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
  Windows XP Firefox

Post by 1st » 4 Apr 2011, o 12:03

Na wakacjach e51 wpadła do wody, w związku z brakiem odpowiedznich śrubokrętów tydzień spędziła w woreczku z czystą wódką (pływała w wódce). Po przyjeździe do domu została rozkręcona, wyczyszczona i działa do dzisiaj. Tylko wódki szkoda :cry:
Last edited by 1st on 6 Apr 2011, o 00:28, edited 1 time in total.
.:aRt:.
1st Male
30%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: E52
Operator: ----------
Location: warszawa/ochota

Joined: 2 Oct 2010
Online: 2d 17m 14s
Posts: 68Topics: 8
Reputation point: 78
  Windows XP Chrome

Post by Aero12 » 4 Apr 2011, o 12:17

C3 wpadła do toalety,kierowałem się 1-szym poradnikiem i działa bez większych błędów.
KRUL POWRUCIŁ
POZDRO
ELO
8)
Aero12 Male
KRUL POWRUCIŁ
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Sony Xperia Z
Soft: Android 4.3 Jelly Bean
Operator: T-Mobile
Age: 21
Location: Frankfurt am Main,Deutschland <3

Joined: 25 Oct 2010
Online: 48d 18h 35m 58s
Posts: 1573Topics: 235
Reputation point: 1321
  Windows XP Firefox

Post by niclus » 2 Nov 2011, o 19:12

Kiedyś moja nokia wpadła mi do kibla zrobiłem dokładnie to co opisano u góry i było by wszystko ok gdyby nie zalany ekranik na którym widać było zacieki. Znajomy z serwisu polecił mi firmę co osusza dla nich elektronikę w próżni i teraz jest wszystko ok nawet nie zrywają plomb gwarancyjnych!!.
Jak by ktoś coś chciał wysuszyć to polecam www.suszymy.pl =D
niclus Male
0%
 
Offline
 
Telefon: e51
Operator: T-Mobile

Joined: 2 Nov 2011
Online: 6m 4s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
  Windows 7 Firefox

Post by Leito07 » 3 Nov 2011, o 12:59

Jak nic nie zdąży się w telefonie upalić itp. to po takich zabiegach musi działać (albo przynajmniej się włączać, bo może się włączać ale nie działać klawiatura, aparat, itp.) :P Ja już nie jeden zalany/zatopiony itd telefon uratowałem domowymi sposobami :P
Last edited by Leito07 on 3 Nov 2011, o 12:59, edited 1 time in total.
Image
Leito07 Male
Ultimate S9/S9+/N9 ROM
Friend
 
Offline
 
Telefon: Galaxy S9
Soft: Ultimate ROM
Operator: ----------
Location: NL

Joined: 11 Oct 2009
Online: 3d 4h 29m 53s
Posts: 280Topics: 15
Reputation point: 117
  Windows XP Chrome

Post by pawelooss » 30 Mar 2012, o 13:22

ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)

Za ten post pawelooss otrzymał/a punkty reputacji.
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || One+ 5T || iPhone 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 8.1 || iOS 12
Operator: Play
Age: 27
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 647d 15h 52m 50s
Posts: 11858Topics: 1157
Reputation point: 17275
  Windows 7 Firefox

Post by sithlady » 8 Jun 2012, o 12:42

A jak wyjąć płyte glówną z nokii c2-01?
sithlady Female
0%
 
Offline
 
Telefon: c2-01
Operator: Plus

Joined: 8 Jun 2012
Online: 36m 28s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
  Windows 7 Firefox

Post by Fasted » 21 May 2013, o 19:00

Witam. Postępowałem według 1 poradnika, włożyłem 2 baterie, odpaliłem i działa, lecz po chwili sie wyłącza, co jakiś czas znowu zadziała i to samo, wiecie może co jest tego przyczyną ? i przy okazji działa wam NaviFirm ?

Pozdrawiam.
Fasted:)

[ Komentarz dodany przez: pawelooss: 21 maja 2013, o 22:33 ]
Nie, i to raczej nie soft.
Fasted Male
10%
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6730C Nokia 3110C Nokia E52
Operator: Orange
Age: 26

Joined: 9 Jan 2011
Online: 1d 8h 32m 19s
Posts: 29Topics: 5
Reputation point: 1
  Windows 7 Firefox

Post by Mati91 » 21 May 2013, o 20:06

Jezeli woda dostanie sie do wnetrza telefonu i nawet uda sie go osuszyc i da sie wlaczyc, to zapewniam ze bez wanienki ultradzwiekowej i wyplukania go izopropanolem , po jakims czasie padnie.Jest to spowodowane reakcja wody i pradu co powoduje korozje polaczen lutowanych pod ukladami scalonymi i mikroprocesorami.
"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją."
Steve Jobs
Mati91 Male
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Huawei P30
Operator: T-Mobile
Location: Berlin

Joined: 13 Jun 2010
Online: 128d 18h 48m 33s
Posts: 2312Topics: 361
Reputation point: 11270
  Windows 7 Firefox

Post by wook » 21 May 2013, o 20:22

po zalanym fonie można spodziewać się wszystkiego.
Jeżeli problem dotyczy C2-01 to dział nie jest trafiony.
Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
wook Male
Nokia Fanboy - Wook
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: NOKIA E6/N0/Lumia 820/Walton Primo G1/Honor 8
Soft: Symbian Belle/WP 8.1/Android 4.2/7.0
Operator: Virgin Mobile
Location: Polska

Joined: 16 Aug 2011
Online: 57d 9h 42m 25s
Posts: 2604Topics: 346
Reputation point: 1585
  Symbian Opera

Post by mralex2001 » 20 Jul 2014, o 13:52

Witam,
Kiedyś miałem telefon Sony Xperia Sola. Wpadł on mi do wody. Nie wiedziałem, że trzeba go wyłączyć itp., a przez chwilę działał. Później, ściemnił się ekran. Wszystko działało, ale ekran był bardzo ciemny (ledwo było cokolwiek widać). Teraz mam lumie 920, ale to bez znaczenia. Dzisiaj postanowiłem podjąć próbę naprawy mojej Soli (od zalania minęło jakieś pół roku). Włożyłem płytę główną do spirytusu i potrząsam co minutę. Jednak, teraz spirytus się zrobił różowy :lol: (nie wiem czemu). kontynuuję kąpiel płyty głównej, ale powiedzcie, czy coś z tego będzie? ;)
mralex2001 Male
0%
 
Offline
 
Telefon: Nokia Lumia 920
Soft: Windows Phone 8.1
Operator: Play
Age: 28
Location: Fajna

Joined: 18 Feb 2014
Online: 40m 27s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
  Macintosh Chrome

Next

Return to Serwis sprzętu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests