iPhone 4 32GB Black - Recenzja w odcinkach

Testy użytkowe, amatorskie recenzje i subiektywne opinie.

Post by ryba » 25 Oct 2010, o 19:05

Witam,
z powodu braku czasu i dużej ilości informacji do przekazania postanowiłem napisać recenzję iPhone'a 4 w odcinkach. A więc zaczynami.

Na ulicach nowojorskiego Soho... czyli iPhone 4 początki.
Mój aktualny telefon został zakupiony 30 lipca w przepięknej nowojorskiej, chińskiej dzielnicy, a mianowicie Soho. Niestety telefon od początku posiadał soft 4.0.2 i simlock'a na amerykańską sieć AT&T. Dopiero na pierwszej połowie października pojawił się jailbreak dla softu w wersji 4.1 co umożliwiło mi odblokowanie telefonu programem ultrasn0w.

Pudełko i jego zawartość.
Apple od zawsze dbał o wygląd swoich opakowań ale też starał się zapakować do nich jak najmniej. W tym przypadku ich filozofia znów się powtarza. W pudełku mamy instrukcję "Getting started", zestaw słuchawkowy, kabel USB, wtyczkę sieciową i telefon.
Sam zestaw nie jest imponujący ale wystarcza aby w 100% cieszyć się nowo nabytym telefonem. Warto zauważyć, że modele bez umowy sprzedawane w Apple Store'ach posiadają włożoną pre-paid'ową kartę micro-sim z sieci AT&T.
Image Image
Wygląd
iPhone'y od zawsze uważane były za jedne z ładniejszych telefonów. Wcześniejsze wersje niewiele różniły się od siebie. Między modelami 2G i 3G zastosowano kilka kosmetycznych zmian wyglądu jednak bryła telefonu pozostała bez zmian. Gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia iPhone4 (znanego wtedy jeszcze jako iPhone 4G) to został on z miejsca okrzyknięty najładniejszym i najbardziej eleganckim telefonem na rynku.
Przyjrzyjmy się bliżej temu modelowi.
Przód
Image
Zaczynając od góry telefonu, widzimy bardzo dobrze działający głośnik do rozmów. Niżej ukazuje nam się wyświetlacz Retina Display o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 960 na 640. Na samym dole obudowy znajduje się wszystkim znany home button.
Tył
Image
Tył iPhone'a od zawsze bardzo łatwo się rysował jak i palcował, taka sama przypadłość dotyka także ten model. Znów idąc od góry widzimy aparat o matrycy 5mpix, kręcący filmy w rozdzielczości HD (720p, do 30fps), zaraz obok niego znajduje się mała dioda doświetlająca. Kolejną ciekawą informacją jest brak oznaczenia pojemności pamięci wbudowanej z tyłu obudowy. Pamiętaj, oznaczenia takie posiadają tylko podróbki udające oryginał.
Dół
Image
Jak w starszych modelach na dole telefonu znajdziemy port dla kabla USB i dwa głośniki. Niestety ich umiejscowienie nie jest do końca fortunne i czasami przy odtwarzaniu muzyki za ich pomocą mogą zostać omyłkowo zasłonięte, co automatycznie zmniejsza głośność i jakość muzyki.
Góra
Image
Na górze po lewej stronie znajduje się guzik służący do wygaszania i wybudzania telefonu. Po przeciwnej stronie znajduje się wejście słuchawkowe - jack 3,5mm.
Lewa Strona
Image
Po lewej stronie urządzenia znajduję się przycisk wyciszenia, pociągnięcie do siebie włącza głos, zaś odepchnięcie wycisza telefon. W momencie kiedy telefon jest wyciszony obok tego guzika pojawia się czerwony element sugerujący stan w jakim działa telefon.
Pod tym przyciskiem znajdują się całkiem nowe przyciski głośności. Działają one zdecydowanie precyzyjniej i są bardziej funkcjonalne niż w poprzednich wersjach. Łatwo je wyczuć nawet w kieszeni.

Zapraszam do lektury następnych "odcinków". Zachęcam też do zadawania nurtujących Was pytań. Pomogą mi one w recenzji i na pewno znajdziecie odpowiedź w którymś z odcinków.
Image

ryba otrzymał za ten post 25 punkty reputacji od 4 użytkowników:
+Mistrzunio94, pawelooss, jonny, adamke.
ryba Male
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 6S+/6S
Soft: Tak.
Operator: Play
Age: 32
Location: Krk

Joined: 11 Jan 2010
Online: 75d 11h 14m 44s
Posts: 736Topics: 109
Reputation point: 1589
    Macintosh Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by Mistrzunio94 » 25 Oct 2010, o 19:19

Jakbyś miał porównać jakość i siłę głosu muzyki do jakiego telefonu byś porównał?

[ Komentarz dodany przez: ryba: 25 października 2010, o 19:24 ]
Zdecydowanie głośniejszy od G1, którego miałeś, cichszy od Milestone'a. O walorach muzycznych napisze później ;).
Image
[Image
Image
Mistrzunio94 Male
dawniej kamil_amil ;]
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Samsung Galaxy Mini 2
Soft: Android 2.3.6
Operator: Plus
Age: 30
Location: Popowo Kościelne

Joined: 19 Oct 2009
Online: 41d 4h 24m 7s
Posts: 1184Topics: 276
Reputation point: 668
    Windows 7 Chrome

Post by nemo333 » 25 Oct 2010, o 20:29

Powiedz mi, jak rozwiązałeś sprawe tego że iPek ma tylko na micro sim? Uciałeś sima, dostałeś duplikat w wersji micro od operatora czy wcale nie uzywasz go ze swoją karta?

[ Komentarz dodany przez: ryba: 25 października 2010, o 20:32 ]
Uciąłem moją kartę od Play, nie było z tym najmniejszych problemów.
Image
nemo333 Male
fb.com/nemowaKK
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: S21 FE, oraz 400 innych w ramach kolekcji
Soft: Android 13
Operator: Orange

Joined: 26 Jun 2009
Online: 449d 12h 31m 1s
Posts: 9190Topics: 98
Reputation point: 6525
    Windows XP Firefox

Post by adamke » 25 Oct 2010, o 20:35

Hmm, jak jest z głośnością? Mój kolega ma 3GS'a i głośnik to jakieś badziewie. Czy w 4 jest lepiej?

[ Komentarz dodany przez: ryba: 25 października 2010, o 20:36 ]
o to samo pytał się już Kamil. W jednym z następnych odcinków na pewno postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
adamke Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Lumia 520
Soft: 8.1
Operator: Play
Age: 32
Location: Zielona Góra

Joined: 3 May 2009
Online: 86d 14h 2m 44s
Posts: 2914Topics: 276
Reputation point: 4512
    Windows XP Chrome

Post by ryba » 25 Oct 2010, o 21:09

System-podstawowe funkcje, ekran początkowy.
Teraz przyszła pora aby przedstawić zapewne wszystkim znany interfejs iOS'a. Zaraz po "wybudzeniu" telefonu pojawi się okno odblokowania.
Image
Na tym ekranie widzimy wszystkie potrzebne Nam informacje, godzinę, datę, stan baterii (po jailbreak'u można też wyświetlać stan baterii w procentach), zasięg, rodzaj sieci danych (E - Edge, 3G lub znaczek WiFi).
Po odblokowaniu telefonu ujrzymy taki oto pulpit:
Image
Jest on zasadniczo podzielony na dwie autonomiczne części, jedna z nich, znajdująca się na dole to tzw. dock (tak samo nazywa się pasek start w systemach MacOS). W docku możemy umieścić dowolne, wybrane przez Nas ikony, będą one widoczne na każdym z dostępnych pulpitów. Druga część ekranu to zwykły pulpit, na którym można umieszczać ikony lub foldery.
Image
Foldery to nowość w iPhonie. Tworzenie folderu jest dziecinnie proste a zarazem bardzo funkcjonalne. Wystarczy najechać ikoną jednego programu na drugi, który chcemy w tym samym folderze i automatycznie się utworzy. Co więcej system sam stara się nazwać folder z uwagi na to do czego służą programy w folderze, na przykład jeśli najedziemy aplikacja Facebook na aplikacje NK zostanie utworzony folder "Społeczności", oczywiście oprócz tego można dowolnie nazywać foldery.
Image
Ostatni ekran z lewej to zawsze "ajfonowa" interpretacja "makowego" programu "spotlight", czyli szukanie danego słowa czy hasła w całym telefonie. Oznacza to tytuły piosenek, notatki, kalendarz, dane przy kontaktach, smsy, naprawdę kapitalny pomysł!

Warto zauważyć, że można ustawić dwie różne tapety, tapetę przy odblokowywaniu i tapetę po odblokowaniu. Gdy słuchamy utworu, który ma przypisaną układkę to ukaże się ona zamiast tapety przy odblokowywaniu.
Image

ryba otrzymał za ten post 3 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+jonny.
ryba Male
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 6S+/6S
Soft: Tak.
Operator: Play
Age: 32
Location: Krk

Joined: 11 Jan 2010
Online: 75d 11h 14m 44s
Posts: 736Topics: 109
Reputation point: 1589
    Macintosh Firefox

Post by jonny » 26 Oct 2010, o 00:54

Pamiętam jak w sierpniu pisałeś, że Twoim zdaniem Motka Milestone jest lepszym modelem. Minęło trochę czasu i słuchawka od Motoroli zniknęła z Twojego profilu, a iPhone pozostał. Ciągle masz takie samo zdanie na ten temat? ;>

ryba wrote:Teraz przyszła pora aby przedstawić zapewne wszystkim znany interfejs iOS'a

IMO na tym forum interfejs smartphone'a Apple jest raczej słabo znany... ale może to tylko moje odczucie. :)

[ Komentarz dodany przez: ryba: 30 października 2010, o 21:04 ]
Nadal uważam, że w ostatecznym rozrachunku "kamień milowy jest lepszy od iPhone'a jednak to ten drugi model oferuje funckje, które na dzień dzisiejszy mi opdowiadają, czyli multimedialność i świetny odtwarzacz muzycznym. Motorola jest bardziej telefonem biznessowym.

Co do interfejsu to uważam, że jest na tyle rozpowszechniony, że każdy chociaż raz miał w swoich rękach model wyposażony w ten system czy to iPhone czy iPoda Touch.
Przeczytaj przed napisaniem posta w Downloadzie! :arrow: regulamin-dzialu-download-vt577.htm
Rekrutacja do grupy uploader ciągle trwa! Sprawdź czy spełniasz wymagania :arrow: zasady-rekrutacji-do-forumowych-grup-vt3498.htm#p16645

Copy.com, czyli (nie tylko) mój reflink daje Ci dodatkowe 5 GB przestrzeni na dane w chmurze.
10 GB na start to chyba dobra oferta. https://copy.com?r=TnISVv
jonny Male
Spam Killer
Uploader Mod

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 7 128GB Black
Operator: Mobile Vikings
Age: 34

Joined: 1 May 2009
Online: 152d 14h 7m 36s
Posts: 2783Topics: 1425
Reputation point: 6311
    Linux Chrome

Post by Ryan » 26 Oct 2010, o 16:47

ryba, z ciekawości ile za niego dałeś w NY,(jak gdzieś padła cena to sorry ale nie dostrzegłem tej informacji :))

[ Komentarz dodany przez: ryba: 26 października 2010, o 16:54 ]
699 dolarów amerykańskich
Nokia 6210 -> Nokia 6310i ->Nokia 3100 -> Nokia 6020 -> Nokia 3110c -> Nokia N93 -> Nokia N73 -> Nokia 5130 XM -> Nokia 5530 XM^^->Sony Ericsson X8-> HTC Desire HD-> Sony Xperia S -> Nokia Lumia 625
Ryan Male
Pronto!
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Iphone 5S
Soft: 9.2
Operator: Orange
Age: 31
Location: Wrocław

Joined: 29 Dec 2009
Online: 16d 19h 22m 27s
Posts: 672Topics: 35
Reputation point: 546
    Windows Vista Chrome

Post by ryba » 30 Oct 2010, o 20:58

Łączność i komunikacja
Podstawową funkcją telefonu komórkowego jest funkcja dzwonienia. Zaraz po premierze iPhone'a 4 w sieci pojawiły się niepokojące informacje o problemach z zasięgiem. Nie wiem jak sytuacja wygląda w starszych modelach, mój bez względu na to gdzie i jak się go trzyma nie ma najmniejszych oznak tych bardzo nagłośnionych usterek.

Telefon ten jak większość nowych modeli obsługuje standard UMTS czyli popularne 3G i EDGE. Przy połączeniu 3G prędkość internetu to około 120kb/s czyli około 1MB/s. Jak tylko telefon znajdzie się w zasięgu 3G to zaraz ta funkcja zostaje uruchomiona. Prędkość internetu przy EDGE to około 50kb/s.

Nowy model producenta z Cupertino wyposażono w moduł WiFi działający w jednym z wyższych standardów czyli b/g/n. Telefon bez problemu radzi sobie z szybkim ściągiem plików z internetu i ich zapisywaniem. Połączenie jest stabilne, nadajnik tak samo mocny jak w laptopach. Warto też dodać, że za pomocą programu Remote i laptopa z programem iTunes podpiętego do tej samej sieci WiFi co telefon można używać go jako "muzycznego" pilota.

Tethering to korzystanie z internetu GSM "przez telefon" na laptopie bądź PC'cie. W momencie kiedy mamy laptopa wyposażonego w system MacOS udostępnienie internetu z iPhone'a jest dziedzinie proste i odbywa się praktycznie za pomocą kliknięcia jednego przycisku(nie licząc parowania urządzeń). Połączenie korzysta z modułu bluetooth, szybkość zależy od standardu sieci GSM, jest bardzo stabilne.

Kolejna funkcja jaką chciałbym opsiać w tym dziale to GPS. Moduł łapie fix'a bardzo szybko i dokładnie. Ważną funckją jest to, że GPS włącza się automatycznie w momencie kiedy tego potrzebujemy, nie trzeba pamiętać o włączaniu i wyłączaniu, funkcja ta naprawdę oszczędza baterie. Ciekawą funkcją jest geolokacja, która na mapie pokazuje miejsca gdzie zrobiono zdjęcia. W kolejnym odcinku opiszę szerzej aplikacje TomTom dostępna w AppStore.

Kilka wyników z aplikacji speedtest (ostatni przy 3g a nie wifi).
Image
Tak wygląda funckaj geolokacji.
Image
Image

ryba otrzymał za ten post 4 punkty reputacji od 2 użytkowników:
+Jackson, Vipe.
ryba Male
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 6S+/6S
Soft: Tak.
Operator: Play
Age: 32
Location: Krk

Joined: 11 Jan 2010
Online: 75d 11h 14m 44s
Posts: 736Topics: 109
Reputation point: 1589
    Macintosh Firefox

Post by oskarlada » 30 Oct 2010, o 21:28

nie wiem ale po iphone 3 bardzo sie zniechecilem, pozatym czytajac problemy dotyczace zasiegu - uscisk smierci troche sie przerazilem - powiedz czy cos takiego dzieje sie w twojej 4ce

[ Komentarz dodany przez: ryba: 30 października 2010, o 21:29 ]
Czytanie ze zrozumieniem ;)
ryba wrote:Podstawową funkcją telefonu komórkowego jest funkcja dzwonienia. Zaraz po premierze iPhone'a 4 w sieci pojawiły się niepokojące informacje o problemach z zasięgiem. Nie wiem jak sytuacja wygląda w starszych modelach, mój bez względu na to gdzie i jak się go trzyma nie ma najmniejszych oznak tych bardzo nagłośnionych usterek.
Moja przygoda z symbianem zaczela sie od Noki 7650, pozniej nabylem n70,e50,n80,n95 8gb ktora przejechal mi samochod, e51, e90, e92 i teraz wkoncu mam moja kochana E52 :P
Uwielbiam symbiana i tyle

www.myspace.com/electrohousemusicgroup - moj oficjalny profil na myspace
www.soundcloud.com/oskarlada - tutaj mozesz posluchac moich prac
oskarlada Male
F*** Me, I.M Famous
60%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E52
Soft: 051.018
Operator: ----------
Age: 35
Location: Wlochy - ROMA,Ladispoli

Joined: 27 Oct 2010
Online: 1d 18h 54m 38s
Posts: 211Topics: 15
Reputation point: 87
    Windows XP Opera


Return to Własne recenzje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests