[Blog] Jak mobilny internet wpływa na funkcjonalność telefonu?

Wpisy, komentarze i opinie z forumowego blogu NokiaHacking.pl.

Post by bastard3son » 23 May 2010, o 22:09

To jest post z blogu. Aby przeczytać oryginalny wpis, kliknij tutaj. »



Image
Internet w telefonie istnieje nie od dziś, jednak dla wielu jest on nie potrzebny, a dla jeszcze innych wręcz zbędny. Producenci telefonów doprowadzili do tego, że model bez dostępu do internetu nie ma prawa istnienia. Postaram się przybliżyć Wam kwestię użyteczności internetu w telefonie, na przykładzie Nokii 5530 XpressMusic.

Image
Najpierw przedstawię sytuację, kiedy nie korzysta się z internetu w telefonie. Po uruchomieniu muzycznej 5530 dostajemy podstawowe funkcje, takie jak: telefon, wiadomości SMS, wiadomości MMS (jeżeli mamy skonfigurowany punkt dostępu), odtwarzacz muzyki, kalendarz, galeria i aplikacje + gry. Po otwarciu menu wiadomości, na liście widoczna jest między innymi skrzynka pocztowa, ale niestety - aby z niej skorzystać wymagane jest połączenie z siecią.

Następne są kontakty. A tutaj... zakładka z logiem Ovi by Nokia. Fajnie zrobić kopię zapasową kontaktów i móc rozmawiać ze znajomymi 'na żywo' - jednak bez dostępu do sieci się nie obejdzie.
W przypadku muzyki wydawałoby się, że sprawa jest prosta - w końcu potrzebny nam odtwarzacz. I prawda - nie łączy się on z internetem, ale obok ikony odtwarzacza są takie ikony jak Muzyka Ovi, Podcasting, czy DJ list odtwarzania. Tutaj przykro mi, ale nie masz internetu = nie korzystasz.

No i przyszedł czas na aplikacje. Prosty kalkulator, konwerter, notatki, menedżer plików i Transfer kontaktów. To wszystko z czego możesz skorzystać, bez połączenia z internetem.

Image
Teraz pora przedstawić sytuację kiedy mamy połączenie z siecią z poziomu telefonu, bo ta diametralnie się zmienia.

W menu wiadomości konfigurujemy sobie skrzynkę mailową tak, żeby zawsze mieć możliwość sprawdzenia, czy nie dostaliśmy jakiejś ważnej wiadomości. W kontaktach łączymy się z Ovi i mamy kontakt 'na żywo' ze znajomymi.

Ikona internet już nie zajmuje nam niepotrzebnie ekranu. Mamy możliwość przeglądania pełnych stron internetowych, a także korzystania z serwisów społecznościowych takich jak Facebook, czy MySpace. No i oczywiście YouTube. Kolejna ważna funkcja - Podcasting. Jeśli masz na przykład swoją ulubioną audycję radiową, a nie miałeś możliwości jej odsłuchać to nic straconego! Wyszukaj kanał i subskrybuj go. Wtedy będziesz mógł w każdej chwili pobrać odpowiednie nagranie.

W menu muzyka uruchamiamy aplikację DJ list odtwarzania i możemy dostosowywać sobie playlistę w zależności od nastroju. Brakuje Ci jakiejś piosenki? Żaden problem - jednym ruchem ręki otwieramy Muzyka Ovi i pobieramy poszukiwany kawałek.

No i aplikacje. Masz dostęp do sieci? Masz, a więc otwierają się przed Tobą wielkie wrota. Możesz aktualizować oprogramowanie, możesz pobrać słownik wielojęzykowy, a także możesz przejść do OviStore, skąd pobierzesz wiele interesujących gier i aplikacji.

Oczywistym jest, że znajdą się i tacy, którzy powiedzą "Okej, internet w telefonie może się i przydaje, ale jest za drogi". Ceny internetu w komórkach stale spadają z prostej przyczyny. Konkurencja. Poza tym coraz więcej modeli telefonów wyposażonych jest w WLAN, dzięki któremu otrzymujemy darmowy dostęp do sieci, jeśli jesteśmy w zasięgu bezprzewodowego internetu. Wracając do cen internetu w komórkach, to są one naprawdę niskie, a przy okazji można jeszcze bardziej oszczędzić wykupując pakiety megabajtów.

Podsumowując, mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że współczesne telefony zyskują 100% funkcjonalności dopiero wtedy, kiedy pozwolimy im na połączenie z internetem. Bez internetu funkcjonalność takiego telefonu można porównać do trialowych wersji oprogramowania przeznaczonego dla komputerów.

bastard3son otrzymał za ten post 5 punkty reputacji od 2 użytkowników:
+ryba, jesion.
bastard3son Male
żywa legenda.
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Sony Xperia M4 Aqua
Soft: 5.0 Lollipop
Operator: Play
Age: 33
Location: Warszawa

Joined: 28 Apr 2009
Online: 22d 5h 6m 34s
Posts: 565Topics: 40
Reputation point: 641
    Windows XP Chrome

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by michero » 24 May 2010, o 02:48

Pamiętam jak miałem 6300 z miesiąc i tak sobie pomyślałem, że jest tam coś takiego jak internet i może bym sprawdził jak to działa. I tak sprawdziłem, że pozbyłem się 20zł;)
Jak to pisał IuDeX, internet w telefonie to takie przenośne okno na świat. Jedziesz autobusem? Nudzi ci się w szkole? Chcesz coś szybko sprawdzić leżąc w łóżku? Internet w telefonie to bardzo fajna sprawa. I jak pisałeś, ceny, przynajmniej w pakietach, są coraz bardziej przystępne, więc nic tylko korzystać;)

[ Komentarz dodany przez: bastard3son: 24 maja 2010, o 10:21 ]
Jak widać pisane z komórki. O ironio ^^
Image
michero Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E51 / Nokia 6300
Soft: 200.34.36 / 07.21
Operator: Plus
Age: 39
Location: Bytom

Joined: 28 Apr 2009
Online: 46d 20h 15m 23s
Posts: 1524Topics: 67
Reputation point: 3323
    Java Opera


Return to Blogosfera

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests