Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat





Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 13 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


Jak zainstalować linuksa obok Win8.1?

Post Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 14:19

Male - Moderator  Posts/Topics4661/415  Reputation point 3242 
Offline  Profile   
Windows 8.1 Chrome
Witam,

Chciałem zainstalować Ubuntu obok Win8.1, a że długo nie reinstalowałem Windowsa, to postanowiłem najpierw to zrobić. Podczas instalacji pojawił się pierwszy problem - instalator zakomunikował mi, że mój dysk twardy jest oparty o tablicę partycji MBR, a potrzeba GPT w komputerach opartych o UEFI. Ale jak to? Mam ten komputer od ponad roku i nigdy nie zdarzyła się taka sytuacja, gdy wcześniej robiłem reinstalację. Podłączyłem drugi dysk twardy, pod Live CD przekopiowałem dane, żeby dokonać konwersji mbr -> gpt z utratą danych, z poziomu cmd w instalatorze Windows. Po skopiowaniu plików odpalam ponownie instalator Windows, chciałem najpierw przejść do wyboru partycji, a następnie wcisnąć Shift+F10, w celu uruchomienia cmd. I co widzę? Widzę, że zniknął błąd o niemożliwej instalacji przez brak GPT. Dziwne, że na początku był błąd, a teraz nagle nie było, nawet nie konwertowałem nic. Spoko, przystąpiłem do formatowania partycji i dalszej instalacji. Postawiłem system i resztę rzeczy, dziś uruchomiłem instalator Ubuntu i pojawił się kolejny problem. Mianowicie instalator zasugerował mi instalację z wymazaniem całej zawartości dysku twardego, ponieważ twierdz, że na komputerze nie ma żadnego systemu operacyjnego. Pomyślałem sobie, że jak utworzyłbym teraz nową partycję dla Ubuntu, to w tym momencie zostałbym z samym Ubuntu, a do Windowsa nie miałbym dostępu. I faktycznie chcąc zamontować jakąkolwiek partycję NTFS z poziomu Live CD nie udaje mi się to, ponieważ otrzymuję błąd. Dodam, że przed reinstalacją Windowsa, Live CD normalnie montował wszystkie partycje. Co w tym momencie należałoby zrobić, jeśli chcę zainstalować Ubuntu obok 8.1 bez utraty możliwości uruchomienia Windowsa?

Last post
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 16:11

-
hoppek wrote:
instalator zakomunikował mi, że mój dysk twardy jest oparty o tablicę partycji MBR, a potrzeba GPT w komputerach opartych o UEFI.
Miałem podobny problem z zainstalowaniem Windows 7 zamiast Windows 8. Tyle że ja zmieniłem w BIOS ustawienia UEFI gdyż nie mogłem odpalić płyty z napędu bo cały czas uruchamiała się 8. Później było jak piszesz tylko że u mnie było że dysk jest oparty na tablicy GPT a nie MBR . Nawet podłączając dysk pod drugi laptop nie było widać plików a system (Windows 7) pytał czy z zrobić format dysku i nadać mu tablicę MBR. Ktoś wcześniej przede mną tam grzebał i skasował partycję Recovery. Całe szczęście że wszelkie dane zostały zabezpieczone na innym dysku.

W końcu po zrobieniu tablicy MBR dysku mogłem zainstalować Windows 7 ale poprzedziło to format dysku.

U ciebie nie wiem czy da się zainstalować Linuksa obok Windows.
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 16:18

Male - Friend  Posts/Topics499/41  Reputation point 137 
Offline  Profile   
Windows 7 Chrome
uważaj trochę z tym uefi :) zawsze instalowałem ubuntu obok 7 na laptopie i nie było problemu ale ostatnio tez miałem takie problemy i ubuntu nadpisało uefi przez co poszła do wymiany płyta w lapku...
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 19:36

Male - Patcher Mod  Posts/Topics695/71  Reputation point 1664 
Offline  Profile 
Linux Firefox
hoppek, zasadnicze pytanie, masz płytę główną z BIOSem czy z UEFI?
Pytam, bo z twojego postu nie mogę tego wywnioskować :P
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 20:45

Male - Patcher  Posts/Topics2810/173  Reputation point 1827 
Offline  Profile 
Symbian Opera
Spróbuj wyłączyć coś takiego jak Secure Boot.

adrian72411, Nie rozumiem, jak ubuntu mógł nadpisać/uszkodzić uefi?
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 21:00

Male - Junior Admin  Posts/Topics4621/121  Reputation point 6384 
Offline  Profile  WWW   
Windows 8.1 Chrome
zibi305 wrote:
adrian72411, Nie rozumiem, jak ubuntu mógł nadpisać/uszkodzić uefi?

Ja tak samo nie rozumiem czemu producent nie dał kopii zapasowej tego uefi, przecież to powinno być standardem. Ile już jest płyt z rezerwowym biosem.
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 27 Sep 2014, o 21:58

Male - Friend  Posts/Topics499/41  Reputation point 137 
Offline  Profile   
Windows 7 Chrome
też się zdziwiłem lapek to samsung np300e5c nie tylko mi to się przydarzyło przy instalacji ubuntu uefi zostało potraktowane jak system i zostało nadpisane ponieważ maja podobne kernele

[ Dodano: 27 wrz 2014, o 21:58 ]
http://arstechnica.com/information-tech ... g-laptops/ tu masz opisane:)
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 28 Sep 2014, o 12:00

Male - Moderator  Posts/Topics4661/415  Reputation point 3242 
Offline  Profile   
Windows 8.1 Chrome
MUsk wrote:
zasadnicze pytanie, masz płytę główną z BIOSem czy z UEFI?
UEFI.
Ile już jest płyt z rezerwowym biosem.
Mam coś takiego jak DualBIOS.
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 28 Sep 2014, o 13:40

Male - Patcher Mod  Posts/Topics695/71  Reputation point 1664 
Offline  Profile 
Linux Firefox
Zanalzłem na szybko taki poradnik, może się przyda ;)
Code:
Please Login or Register, to see this Content
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 28 Sep 2014, o 14:32

Male - 10%  Posts/Topics19/1  Reputation point 1 
Offline  Profile 
Symbian Opera
Mogę się mylić ale nie uruchomimy windowsa kiedy będzie się podobało tylko będziemy musieli go przywrócić. Gdy posiadasz uefi raczej nie można uruchomić os'u "nie" uefi ponieważ nie będzie działać i odwrotnie os'u z uefi nie można uruchomić na zwykłym biosie.

Alternatywą może być np. Virtual box lub vmare. By działało poprawnie trzeba ustawić w uefi opcję z virtualizacją.
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 29 Sep 2014, o 15:22

Male - Friend  Posts/Topics499/41  Reputation point 137 
Offline  Profile   
Windows 7 Chrome
od tego ma się grub2 który jest z ubuntu odpala się on przy starcie pc i ma się do wyboru system :) mam uefi i normalnie odpalam win i linuksa
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 29 Sep 2014, o 17:54

Male - Moderator  Posts/Topics4661/415  Reputation point 3242 
Offline  Profile   
Windows 8.1 Chrome
No dobrze. Tylko co w momencie, jak mi Instalator Ubuntu mówi, że nie mam żadnego systemu operacyjnego na komputerze, w momencie, gdy rzeczywiście jest zainstalowany tam Win8.1? Mógłbym spróbować wydzielić partycję osobną dla linuksa, zainstalować i sprawdzić czy będę miał do wyboru dwa systemy, czy któryś z nich padnie.
Reply with quote 


Post Re: Jak zainstalować linuksa obok Win8.1? 29 Sep 2014, o 18:32

Male - Friend  Posts/Topics499/41  Reputation point 137 
Offline  Profile   
Windows 7 Chrome
wydziel partycje dla ubuntu na początku bd miał tylko możliwość odpalenia ubuntu by naprawić to instalujesz grub manager jakoś tak bd miał w tym sklepie i dodajesz do rozruchu win

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 13 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 1 guest