[Blog] Jaką rolę odgrywa telefon w naszym życiu?

Wpisy, komentarze i opinie z forumowego blogu NokiaHacking.pl.

Post by IuDeX » 7 May 2010, o 21:41

To jest post z blogu. Aby przeczytać oryginalny wpis, kliknij tutaj. »


Poniedziałek godz 6:00. Slyszę znajome dźwięki, które stają się coraz głośniejsze. Jeszcze będąc z lekka nieprzytomny sięgam prawą ręką po telefon i wyłączam budzik. Powoli wstaję i dalej trzymając swoją Nokię idę do łazienki. Po drodze odczytuję sms’a lub dwa zwykle odpowiadając. Włączam odtwarzacz cicho, kładę na szafce i się „ogarniam” Image. Z muzyką jest przyjemniej – a ta odgrywa dużą rolę w moim życiu. Następnie robię parę innych rzeczy, które każdy z nas rano robi i wychodzę do szkoły. Niestety – odtwarzacz skradziony, więc trzeba ratować się telefonem. Może i szałowo to nie brzmi, ale lepsze coś niż nic. Bardzo często zostaję jeszcze popędzony SMS-ami, że mam się spieszyć na pociąg, bo „Zaraz podjedzie!”. Stojąc już w wagonie dzwonię do kumpla, aby powiedzieć mu gdzie jestem. Docieram do mojego Technikum. W szkole na lekcjach gram czasem w coś ciekawego. Whoops, zapomniałem bluzy z szatni, a jestem na 6 piętrze! Żaden problem – jeden telefon i kolega przyniesie… Image Wracając do domu także słucham muzyki i ewentualnie w międzyczasie obejrzę stronę główną Onet lajt.
Tak wygląda standardowo mój dzień, co sprawia, że bez telefonu jestem jak bez ręki. Aktualnie telefon posiada praktycznie każdy. Co stoi za fenomenem tych małych „urządzonek”? Jakie funkcje ułatwiają życie lub są po prostu przydatne?



1. Możliwość komunikacji w każdym miejscu.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Rok 1970. Trójka przyjaciół świetnie się bawi wspinając się na drzewa, sprawdzając swoją wytrzymałość, siłę jak i zwinność. Niestety jeden chłopak poślizgnął się na gałęzi, co spowodowało upadek z ok. 2m. Skutek? Otwarte złamanie kości udowej. Niesamowity ból. Wszyscy oczywiście w szoku, lecz jakoś trzeba sprowadzić pomoc! Niestety – należy udać się pieszo do najbliższej wsi oddalonej o jakieś 3km… No dobra. To było kiedyś. Co mamy teraz? Wyciągamy telefon, wpisujemy nawet przy (zablokowanej klawiaturze) numer 112 i podajemy lokalizację (droga od tej do tej wsi – w tym przypadku).
Jesteśmy w sklepie – dzwonimy do domu z zapytaniem „co kupić?”. Każdy powinien to znać Image Niewiele jest miejsc w całej Polsce, gdzie nie dociera zasięg GSM. Możemy się połączyć z dowolnej lokalizacji z kimś innym, oddalonym o kilkaset kilometrów bez kabli, czy też ciężkiego sprzętu.

2. Aparat

To nieodzowna część każdego nowego telefonu. Choć matryce montowane w komórkach zwykle nie dorównują jakością cyfrówkom, to i tak można nimi zrobić dobre zdjęcia. Przykładów w Internecie jest mnóstwo - nawet na naszym forum. Jesteśmy na imieninach u cioci Justyny. Nie musimy już nosić ze sobą aparatu – wystarczy schowany w kieszeni telefon!

3. Odtwarzacz mp3

Kolejna rzecz, bez której nie obędzie się nowy telefon. Funkcja odtwarzania plików MP3. Reszta jest już mniej ważna, gdyż króluje ten właśnie format. Choć obniża on w różnym stopniu (zależnie od bitrate’u) jakość dźwięku, to zazwyczaj jest ona taka, że jest wychwytywana dopiero przy wsłuchaniu się w muzykę. Niestety jeszcze daleko im do dobrych playerów, lecz i tak dla wielu osób komórka to podstawowy odtwarzacz – wraz ze stock’owymi słuchawkami.

4. Organizer

Spotkanie, ważne wydarzenie, urodziny, sprawdzian – teraz już nie zapomnisz. Telefon sprytnie przypomni dźwiękiem o czymś. Spoglądamy w kalendarz. Co my tu mamy? Za 2 tygodnie urodziny mojego najlepszego przyjaciela! Byłbym zapomniał. Dobrze, że nie muszę nosić ze sobą tyle papieru.

5. Dostęp do Internetu w każdym miejscu

Jak powszechnie wiadomo – już od dawna telefony posiadają możliwość połączenia się z Internetem. Sprawdzenie rozkładu PKP, PKS to już nie problem. Mnóstwo informacji – wszędzie gdzie jest zasięg. Obecnie ceny transferu są już bardzo niskie, co sprawia, że każdy ma ze sobą swoje "własne, małe okno na świat". Doskonale.

6. GPS

Coraz więcej urządzeń ma wbudowany odbiornik GPS. Nokia nawet udostępnia za darmo swoje mapy. Zgubiłeś się? Nawigacja łatwo wskaże Ci położenie oraz drogę, jeśli jest taka możliwość. Świetna funkcja.

7. Personalizacja

Oto ostatnia rzecz, która jest ważna w telefonie – choć wiele telefonów potrafi obyć się bez takiej możliwości. Dodatkowe gry, aplikacje, tapety, motywy czy też dzwonki pozwalają dostosować swoje urządzenie do własnych potrzeb. No cóż – jeden lubi zielony, drugi czerwony, a trzeci jeszcze inny kolor. Choćbyś się bardzo starał – wszystkim nie dogodzisz, więc najlepiej dać użytkownikowi możliwość dostosowywania wyglądu (i nie tylko) do swoich potrzeb.

Ja sam osobiście nie potrafię się obyć bez telefonu. A Ty? Image
Image
IuDeX Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: SE XPERIA Tipo
Soft: Android 4.0.4
Operator: Play
Age: 30
Location: Poznań

Joined: 23 Aug 2009
Online: 155d 22h 42m 24s
Posts: 4081Topics: 125
Reputation point: 3661
    Windows XP Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by nemo333 » 7 May 2010, o 22:36

IuDeX wrote:Ja sam osobiście nie potrafię się obyć bez telefonu. A Ty? Obrazek
ja też nie xD
A do tego dodałbym jeszcze to że telefon może służyć też jako dodatkowy dysk ;P Mając 10 GB pamięci w motce i tryb karty pamięci do którego nie trzeba sterowników bo każdy system je ma w sobie nawet nie noszę ze sobą pendriva tylko kabelek(chociaż coraz więcej moich znajomych ma już takie kable bo w coraz większej ilości telefonów są) i podpinam i zgrywam co chcę. I jak n.p. wgram film czy muzykę to w drodzę powrotnej mogę przejrzeć nowo zgrane materiały zwłaszcza jak wracam autobusem ;P
Ooooo i jeszcze dodałbym że jako odtwarzacz filmów ;P coraz większe ekrany, cora szybsze procesory i coraz więcej aplikacji powoduje że nawet filmy o jakości jakiej 2 czy 3 lata temu oglądało się z zadowoleniem na kompie możemy oglądać na telefonie ;D
Image
nemo333 Male
fb.com/nemowaKK
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: S21 FE, oraz 400 innych w ramach kolekcji
Soft: Android 13
Operator: Orange

Joined: 26 Jun 2009
Online: 449d 11h 32m 50s
Posts: 9188Topics: 98
Reputation point: 6525
    Ubuntu Firefox

Post by chaz » 8 May 2010, o 08:32

Bez telefonu ciężko się obyć w dzisiejszych czasach :) . Nie ma co robić gdy nie ma się go przy sobie. :) Podstawowo to robi za odtwarzacz MP3 , bo co innego da się robić wracając że szkoły ponad 20 kilometrów autobusem. Sporadycznie wykorzystuje w nim funkcję aparatu fotograficznego - żeby utrwalić jakąś śmieszna sytuację itd. :) . Poza tym to oczywiście budzik , zegarynka , i dysk przenośny ;].
Image
chaz Male
LP rlz ;D
10%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: KS360
Soft: VN10
Operator: Plus
Age: 31

Joined: 31 Mar 2010
Online: 1d 14h 13m 29s
Posts: 18Topics: 2
Reputation point: 21
    Java Opera

Post by kimi » 8 May 2010, o 20:53

Obyłbym się bez fona ale skoro go mam, to korzystam z niego ;) Najczęściej to korzystam z odtw. multim. i aparatu :) PS.
IuDeX - wczoraj, o 21:41 wrote:więle
malutka literówka w pierwszym zdaniu 7 punktu (Personalizacja) :)

kimi otrzymał za ten post 4 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+IuDeX.
kimi Male
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Sony Xperia Arc S / iPhone 3GS
Soft: 4.1.2 (CM10) / iOS 6.1
Operator: Orange
Age: 28
Location: Bytom

Joined: 20 Jun 2009
Online: 32d 5h 4m
Posts: 236Topics: 21
Reputation point: 193
    Windows XP Firefox

Post by michero » 9 May 2010, o 02:53

Obawiam się, że obecnie bez telefonu to ciężko byłoby mi się obyć. Już pomijając internet w telefonie, choć w sumie nie umiem wyobrazić sobie jego brak:), to przede wszystkim umawianie się z innymi, a jak to zrobić szybko bez telefonu? Się nie da;)
Image
michero Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E51 / Nokia 6300
Soft: 200.34.36 / 07.21
Operator: Plus
Age: 39
Location: Bytom

Joined: 28 Apr 2009
Online: 46d 20h 15m 23s
Posts: 1524Topics: 67
Reputation point: 3323
    Java Opera

Post by Dudi91 » 9 May 2010, o 11:53

Bez telefonu nie wyobrażam sobie funkcjonowania... Bardzo dobrze napisany post...
Dudi
Dudi91 Male
30%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia 6303i classic
Soft: RM-638/ V7.10
Operator: Plus
Age: 23

Joined: 30 Dec 2009
Online: 2d 16h 11m 37s
Posts: 80Topics: 16
Reputation point: 46
    Windows XP Firefox

Post by saranis » 10 May 2010, o 09:47

Budzik, terminarz, rozmowy, awaryjny internet (zarówno na ekranie samego telefonu, jak i jako modem dla kompa), odtwarzacz mp3, dysk przenośny... Możliwość pogrania sobie w coś, gdy akurat nie ma co zrobić z wolnym czasem...
Aparatu foto nie używam, bo w aktualnie posiadanej 5200 jest badziewny (albo już zabrudzony).
Bez komórki też da się żyć, jednak może być trudniej :D
saranis Male
10%
 
Offline
 
Telefon: HP iPaq 914c
Soft: CE OS 5.2.19202 (Win Mobile 6.1 Pro)
Operator: Plus
Location: Olesno

Joined: 11 Apr 2010
Online: 2d 10h 4m 12s
Posts: 20Topics: 6
Reputation point: 3
    Linux Opera

Post by hoppek » 10 May 2010, o 17:16

Ja się nie umiem bez fona obyć, głównie budzik i mp3, awaryjny internet, a gdy jest nudno to odtwarzacz wideo.
Image

XDˣᴰ
hoppek Male
Moderator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 14 Pro
Soft: iOS 16
Operator: Orange
Age: 28
Location: Katowice

Joined: 30 Apr 2009
Online: 290d 18h 3m 51s
Posts: 4661Topics: 415
Reputation point: 3242
    Windows 7 Chrome


Return to Blogosfera

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests