Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat

Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 1 post ]
Print view
Write comments Post new topic


Kolejna afera wokół broni z drukarki 3D. Tym razem w Japonii

Post Kolejna afera wokół broni z drukarki 3D. Tym razem w Japonii 10 May 2014, o 21:19

Male - Sponsor  Posts/Topics2793/816  Reputation point 4150 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Drukarkę 3D i pięć egzemplarzy wydrukowanej broni palnej skonfiskowała policja w domu jednego z mieszkańców Kawasaki. To pierwszy taki incydent w Japonii.

Image

Znalezione w domu 27-letniego Yoshitomo Imury plastikowe pistolety może i wyglądają jak zabawki, ale zabawkami nie są. Policja uznała, iż przynajmniej dwa egzemplarze po załadowaniu ostrą amunicją stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Wcześniej Imura umieścił w serwisie YouTube filmik, na którym widać jak strzela z wydrukowanego przez siebie pistoletu. Prawdopodobnie właśnie to nagranie doprowadziło do jego aresztowania. Możecie jego fragment obejrzeć w poniższym reportażu (zaczyna się od ok. 1:30).Funkcjonariusze w domu Imury w Kawasaki zabezpieczyli również drukarkę 3D, oraz pobrane z sieci plany drukowanej broni palnej. Nie znaleźli natomiast amunicji. Podczas przesłuchania aresztowany mężczyzna przyznał, iż kompletnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że łamie prawo.

Image

Cała afera głośnym echem odbiła się nie tylko w japońskich mediach, ale również za granicą. Szczególnie zwróciła uwagę dziennikarzy w krajach, gdzie kwestia powszechnego dostępu do broni palnej jest przysłowiowym gorącym ziemniakiem. W samej Japonii jest to pierwszy taki przypadek, a warto wspomnieć, że tamtejsze przepisy należą do najbardziej restrykcyjnych na świecie. W porównaniu do nich, nawet polskie prawo o dostępie do broni może wydawać się dość liberalne.

W USA, gdzie broń z drukarek 3D budziła i wciaż budzi kontrowersje, średnio na 100 mieszkańców przypada 101 sztuk broni palnej. Co z Polską? Posłużę się tu danymi z serwisu gunpolicy.org, według którego nad Wisłą stosunek ten wynosi średnio 1,3 do 100. To samo źródło podaje, że w Japonii na 100 mieszkańców przypada zaledwie 0,6 sztuk broni palnej - dwa razy mniej niż w Polsce. Tymczasem jak się okazuje, wydrukowanie sobie pistoletu jest tam równie banalną sprawą jak wydrukowanie go sobie w Stanach Zjednoczonych.

zrodlo: komputerswiat.pl
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 1 post ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests