Konwertowanie filmów na telefon pod Linux Ubuntu.

Wskazówki dot. aplikacji, gier, motywów i rzeczy z komputera.

Post by Filip » 20 Apr 2009, o 09:22

Piszę to How To, bo chciałem obejrzeć sobie film na telefonie i za długo szukałem w sieci tego, co jest bardzo blisko. ;(

W necie najłatwiej jest znaleźć dwa programy konwertujące pod Linuksa: 3gpwiz oraz 3gpconverter, ale oba są nakładkami na ffmpeg. Ale problem jest taki, krótko mówiąc, że kodeki używane w standardzie 3gp są objęte patentami, w których maczają palce producenci telefonów. I w związku z tym, ubuntowa wersja ffmpeg po prostu nie jest w stanie prawidłowo zakodować filmu 3gp tak, aby można go było odtworzyć na telefonie. Objawia się to tym, że pole informacyjne o wspieranym formacie audio w programie 3gpconverter jest puste.

Wiele stron posiada nieaktualne linki, albo recepty, które może działały w starszych wersjach Ubuntu, ale obecnie już nie. Poniżej przedstawiam więc, co zrobiłem na Ubuntu 7.10, aby wreszcie móc obejrzeć film na Nokii, konkretnie na modelu 3110 Classic.

Mamy dwie możliwości:
1. Instalację pakietu, który jest niezgodny z avidemuksem, i spowoduje jego usunięcie z systemu:

dodajemy do repozytorium w /etc/apt/sources.list (tak w zasadzie, to na moment instalacji po prostu wstawiłem tylko tę jedną linię):
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content

uaktualniamy:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content

po czym instalujemy podpis pakietów:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content

i instalujemy właściwy pakiet:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content

Jeśli teraz w sieci znajdziemy, zainstalujemy i uruchomimy nakładkę 3gpconverter, to w polu Audio codecs znajdziemy informację, że ffmpeg wspiera kodeki amrnb. Jeśli ffmpeg jest w niewłaściwej wersji, pole będzie puste.

Niestety, jak wspomniałem, w tym momencie nie możemy w systemie używać programu avidemux, ale za to możemy do woli rzeźbić w linii polecenia konwersji, zmieniając opcje (linia polecenia do konwersji podana jest poniżej) - jeśli ktoś lubi eksperymenty.

2. Druga możliwością jest pobranie i rozpakowanie programu stąd:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content

Jest to graficzna nakładka, do której jest dołączony gotowy ffmpeg w pełnej wersji.
Uwaga: ten program działa, ale używasz go na własną odpowiedzialność. Nie wiem jak jest z jego legalnością?

I, ponieważ takie programiki mają tendencję do znikania z sieci, to może ktoś chciałby potrzymać go u siebie na jakimś serwerze i dopisać adres w tym wątku?

=====

Dla formalności podam jeszcze linię poleceń dla konwersji do 3gp sposobem 1, która znalazłem w necie, i która produkuje pliki dające się obejrzeć na Nokii:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content



Artykuł autorstwa: frytek
Last edited by Filip on 29 Apr 2009, o 21:33, edited 2 times in total.

Filip otrzymał za ten post 2 punkty reputacji od 2 użytkowników:
+pawelooss, tomboy2121.
Filip Male
Sponsor
 
Offline
 
Operator: ----------

Joined: 23 Mar 2009
Online: 26d 39m 19s
Posts: 2168Topics: 282
Reputation point: 4745
    Ubuntu Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by RaFFi » 27 Apr 2009, o 22:38

Oczywiście to też działa na Debianie, tylko trzeba mieć gpg key do źródeł debian-multimedia.
Pozdrawiam!
RaFFi Male
User
 
Offline
 
Telefon: Motorola L6
Operator: Orange

Joined: 27 Apr 2009
Online: 38m 30s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
    Windows 7 Firefox

Post by Filip » 28 Apr 2009, o 15:59

trochę wysiłku i na innych wersjach Linuksa tez pójdzie
Filip Male
Sponsor
 
Offline
 
Operator: ----------

Joined: 23 Mar 2009
Online: 26d 39m 19s
Posts: 2168Topics: 282
Reputation point: 4745
    Ubuntu Firefox

Post by Shimmy » 2 May 2011, o 20:09

Cóż, trochę schrzaniłeś bo nie trzeba dodawać repo w dodatku ze "stable main" czyli debiana - będzie konflikt zależności. FFmpeg w Ubuntu jest w standardowych repozytoriach więc wystarczy zainstalować je poleceniem

Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content


a następnie wykonać Twoją komende:

Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content



Innym dystrybucjom, tym z KDE (Fedorze, Mandrivie) polecam program 3GP Converter - skrypt Kommandera dostępnego dla KDE, wygooglujcie sobie.
Last edited by Shimmy on 2 May 2011, o 20:09, edited 1 time in total.
Shimmy Male
20%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: 2730c
Soft: 10.45
Operator: Plus
Location: Śląsk

Joined: 2 May 2011
Online: 10h 33m 26s
Posts: 25Topics: 2
Reputation point: 12
    Linux Firefox


Return to Multimedia & Software

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest