Nasze ciała w sieci

Najnowsze doniesienia z branży GSM, recenzje nowości aplikacji i gier.

Post by Jencuś97 » 21 Jun 2012, o 18:44

Ciało człowieka może być częścią sieci telekomunikacyjnej. Wystarczy wziąć telefon komórkowy do jednej ręki, drugą dłoń umieścić na wybranym urządzeniu — i już można z dużą szybkością wysyłać i odbierać informacje. To technologia, która oferuje wiele możliwych zastosowań w przyszłości.

Naturalne ludzkie zachowanie, jakim jest dotykanie przedmiotów, stanowi inteligentny sposób na radykalne uproszczenie interakcji z Internetem i innymi usługami cyfrowymi.

Sieć jest wewnątrz nas — podczas prezentacji technologii „Connected me” przez ciało człowieka jest przesyłany bardzo słaby sygnał. Opracowane przez firmę Ericsson rozwiązanie, wykorzystujące ciało użytkownika jako przewód transmisyjny, osiąga na etapie pierwszej weryfikacji szybkość 6-10 Mb/s.

Zaprezentowano już wiele przykładów zastosowania tej technologii, w tym transmisję strumieniową muzyki ze smartfona, przesyłanie zdjęć zrobionych za pomocą aparatu w telefonie, wybór łącza internetowego na urządzeniu czy otwieranie drzwi przez wysłanie hasła do zamka elektronicznego.

Image

Jak to działa?

Smartfony wykorzystane w prezentacjach są wyposażone w specjalny układ cyfrowy, który umożliwia pojemnościową transmisję danych. Układ jest połączony z płytką przekazującą sygnał do ciała. Po drugiej stronie — będącej odbiornikiem — umieszczono podobny układ i płytkę, które z kolei identyfikują słaby sygnał przepływający przez ciało człowieka.

Informacja jest wysyłana przez modulowanie napięcia na elektrodzie nadajnika i wykrywanie zmian potencjału na elektrodzie odbiornika. Jednocześnie przez ciało człowieka przepływa prąd o niewielkim natężeniu. Wykorzystane tu zjawisko fizyczne jest nazywane sprzężeniem pojemnościowym.

Co ważne, za pomocą sprzężenia pojemnościowego można przesyłać informacje przez materiał organiczny, taki jak ciało ludzkie. Dzięki połączeniu tego zjawiska ze zwykłymi zachowaniami ludzi i komunikacją cyfrową uzyskujemy wyjątkowe rozwiązanie, które pozwala zrealizować interakcje trudne (lub niemożliwe) do osiągnięcia za pomocą samej technologii.

Czy to jest niebezpieczne?

Nie. Stosowane tu poziomy mocy są bardzo niskie. Connected Me jest technologią zaprezentowaną prosto z laboratorium. Firma Ericsson przeprowadziła już jednak pomiary, które dowiodły, że zestawy laboratoryjne ze sporym zapasem spełniają wymagania stawiane urządzeniom komercyjnym, takim jak smartfony. Wykorzystano specyfikację, która została ustalona przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) i jest popierana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Prezentacja technologii Connected Me pokazuje jej szerokie możliwości w dalszej perspektywie.

Nasze ciała mogłyby odgrywać rolę obwodu elektrycznego na przykład przy zamykaniu samochodu lub pokoju w hotelu. Aby zapłacić za zakupy w sklepie, wystarczyłoby dotknięcie dłoni, a w celu wydrukowania dokumentu z telefonu użytkownik mógłby połączyć go z drukarką. Nie potrzeba tu tyle energii co podczas korzystania z technologii Bluetooth.

Image

W zależności od szybkości transmisji danych możemy pogrupować usługi w następujący sposób:

Transmisja o niewielkiej szybkości
Parowanie urządzeń (jak w przypadku technologii Bluetooth)
Otwieranie drzwi, skrytek itp.
Regulowanie płatności
Sygnalizacja parametrów ciała, np. temperatury
Przesyłanie komunikatów do i z maszyny
Pobieranie/wysyłanie łączy do stron internetowych

Transmisja o średniej szybkości
Wyświetlanie plików z telefonu na ekranie
Drukowanie lub zapisywanie plików
Wymiana wizytówek, list utworów itp. z inną osobą
Obsługa noszonych lub wszczepionych urządzeń medycznych

Transmisja o dużej szybkości
Przesyłanie muzyki do słuchawek
Transmisja wideo
Powiększanie multimediów

Sprzężenie pojemnościowe umożliwia też radykalną zmianę konstrukcji urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Ich głośniki, aparaty fotograficzne i inne części można będzie podłączyć do „osobistego punktu dostępowego” przez ciało człowieka. Dotyczy to również urządzeń medycznych, które w przyszłości będą wszczepiane w nasze ciała.

Zaletą tej technologii jest fakt, że pozwala ona tworzyć rozwiązania bardzo proste w obsłudze. Wystarczy założyć słuchawki, aby połączyć się ze smartfonem obsługującym sprzężenie pojemnościowe i odtwarzać muzykę lub rozmawiać przez telefon bez konieczności trzymania urządzenia w ręku.

Firma Ericsson zawsze dążyła do rozwoju i uproszczenia komunikacji, a prace nad nową technologią stanowią część naszego innowacyjnego podejścia do tej dziedziny. Podobny cel – usprawnienie komunikacji w sieci osobistej – przyświecał nam również podczas opracowywania technologii Bluetooth.

Nowe rozwiązanie nie zastępuje jednak połączeń Bluetooth ani komunikacji bliskiego zasięgu (Near Field Communication — NFC). Ericsson wierzy, że rozszerzy ono możliwości istniejących technologii, umożliwiając komunikację w pobliżu użytkownika.

Co się stanie w przyszłości? To zależy od nas wszystkich. Połączenie komunikacji cyfrowej z naturalnym zachowaniem, jakim jest dotykanie przedmiotów, oferuje niezliczone możliwości.

Image

Fakty

Zestawienie innych korzyści
Bezpieczna komunikacja w sieci osobistej (wokół użytkownika) — sygnału nie da się skopiować bez dotknięcia danej osoby.
Niepotrzebne kable/złącza (na przykład w przypadku drukarki).
Energooszczędność — można obniżyć zużycie energii.
Niedrogi sprzęt — masowe wdrożenie/integracja.

Historia

Technologia sprzężenia pojemnościowego została zaprezentowana w 1995 roku przez T. G. Zimmermana w pracy magisterskiej na amerykańskiej uczelni MIT (Cambridge w stanie Massachusetts, wrzesień). Szybkość transmisji była wtedy niewielka i wynosiła 2,4 kB/s.

Komunikacja za pośrednictwem ludzkiego ciała została też zaprezentowana przez południowokoreański uniwersytet badawczy KAIST i japońskiego operatora telekomunikacyjnego NTT DoCoMo.

Choć technologia ta była przedmiotem badań uniwersyteckich od dłuższego czasu, w początkowych etapach uzyskiwano niewielkie szybkości. Obecnie możliwa jest transmisja niemal dowolnych treści. Firma Ericsson uzyskuje szybkość 10 Mb/s, ale możliwy do osiągnięcia jest też poziom 20-40 Mb/s. Aby nadać tym liczbom perspektywę, warto sobie uświadomić, że do telewizyjnej transmisji wideo HD potrzebna jest szybkość 12-16 Mb/s.

Istnieją co najmniej dwa ważne czynniki, które przybliżają nas do realizacji tej nowej technologii. Pierwszym z nich jest wzrost popularności mobilnej transmisji szerokopasmowej na całym świecie. Firma Ericsson jest przy tym bez wątpienia liderem w dziedzinie technologii szerokopasmowych sieci mobilnych. Drugim czynnikiem jest wyraźna zmiana w obszarze telefonów komórkowych. Produkowane dziś smartfony opierają się często na aplikacjach obsługujących czujniki, a sprzężenie pojemnościowe staje się w tym kontekście naturalną funkcją dodatkową.

bazatelefonow.pl
Jencuś97 Male
Chory na Dub-step
Friend
 
Offline
 
Telefon: Microsoft Lumia 535 DS
Soft: 10.0.14393.3
Operator: Plus
Age: 28

Joined: 3 Jul 2011
Online: 83d 7h 56m 4s
Posts: 997Topics: 266
Reputation point: 2689
    Windows 7 Opera

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Return to Nowości & Ciekawostki

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests