Nie podałeś Facebookowi numeru telefonu? I tak go mają!

Ciekawe strony, dyskusje o webmasteringu i skryptach WWW.

Post by bombel201 » 15 Nov 2013, o 11:44

Image

Facebook od dawna umożliwia podanie w profilu użytkownika numeru telefonu lub telefonów, jeśli mamy ich kilka. Do tej pory jednak większość osób nie podawała swojego telefonu, a serwis społecznościowy specjalnie się tego nie domagał. Wszystko zmieniło się po ostatniej aktualizacji Facebook Messengera - aplikacji, z której korzystamy do rozmów ze znajomymi na Facebooku. Jesteśmy teraz wyraźnie zachęcani do podania numeru telefonu, a nawet jeśli tego nie zrobimy, zdradzą nas znajomi.

Facebook ma plan - chce zostać graczem numer jeden na rynku komunikatorów, popularniejszym nawet niż obsługiwana przez operatorów telekomunikacyjnych usługa wysyłania i odbierania wiadomości SMS. Na drodze do realizacji tego celu serwis Marka Zuckerberga będzie musiał pokonać kilka rodzajów konkurentów. Najmocniejsi z nich, to wspomniani już operatorzy z usługami SMS oraz firmy oferujące międzyplatformowe lub mobilne komunikatory internetowe, tacy jak Skype czy WhatsApp.

Podbój rynku w dwóch etapach

Pierwszym krokiem na drodze do opanowania rynku komunikatorów było wydzielenie z Facebooka funkcjonalności prowadzenia rozmów między użytkownikami. Stworzono osobną aplikację Facebook Messenger, która zawiera naszą listę znajomych i pozwala wysyłać im wiadomości. Największą zaletą nowej aplikacji była wieloplatformowość rozwiązania i gotowa baza użytkowników. Korzystając z Facebook Messengera możemy pisać ze znajomymi, którzy używają zarówno aplikacji mobilnej, jak i z tymi, którzy akurat są zalogowani do serwisu w przeglądarce komputera.

W drugim etapie, Facebook rzuca rękawicę operatorom komunikacyjnym i tradycyjnym SMS-om. Pod koniec października wszyscy korzystający z aplikacji Facebook Messenger na urządzeniach z systemem Android, a od teraz również iOS po uruchomieniu programu ujrzą prośbę o podanie numeru telefonu. Podzielenie się z Facebookiem tą informacją nie jest obowiązkowe, ale jeśli nawet nie uczynimy tego my, nasi znajomi z dużym prawdopodobieństwem zdradzą nasz numer. Wystarczy, że tylko jedna osoba z grona naszych przyjaciół podzieli się z Facebookiem numerem telefonu i zgodzi się na dostęp aplikacji do książki kontaktów w telefonie, a nasz numer prawie na pewno trafi do bazy serwisu społecznościowego.

Zapłacimy za to reklamami

Numery telefonów użytkowników mają umożliwić komunikowanie między osobami, z których tylko jedna posiada aplikację Facebook Messenger, co z kolei pozwoli zepchnąć usługę SMS na margines. Być może jednak ważniejszym celem jest wykorzystanie zbieranych informacji w narzędziach marketingowych. Sam rzecznik Facebooka nie ukrywa zresztą intencji serwisu, mówiąc, że numer telefonu potrzebny jest po to, by "pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa Facebooka, ułatwić kontakt ze znajomymi oraz dostarczać spersonalizowane reklamy".

Nie będziemy tutaj spekulować na temat tego, czy numery telefonów przypisane do naszych nazwisk i innych danych, jakie podajemy Facebookowi trafiają w ręce amerykańskich agencji wywiadowczych. Możemy natomiast z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że ceną za zastąpienie przestarzałych SMS-ów nowoczesnym komunikatorem będzie zgoda na otrzymywanie wiadomości reklamowych. Być może to cena, którą warto zapłacić?

źródło: komputerswiat.pl
Image
bombel201 Male
TEN OKRUTNY xD
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: LG G6
Soft: 7.0 Nougat
Operator: Play

Joined: 21 Mar 2010
Online: 104d 17h 43m 53s
Posts: 2793Topics: 816
Reputation point: 4150
    Windows 8 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by davvid » 15 Nov 2013, o 16:20

no racja, juz jakiś czas temu zauważyłem swój nr w profilu mimo że sam na pewno nie podawałem. Jednak jest widoczny tylko dla mnie, a amerykański wywiad może mi naskoczyć, więc siłą rzeczy strasznie mi z tego powodu wszystko jedno.
Image
Image
davvid Male
Moderator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Galaxy S10+ || Galaxy Note 8
Soft: 9.0 || 8.0
Operator: Orange
Age: 33
Location: Gliwice Zdrój

Joined: 27 Apr 2009
Online: 137d 5h 4m 45s
Posts: 2689Topics: 124
Reputation point: 4964
    Android Opera

Post by bombel201 » 15 Nov 2013, o 16:26

U mnie nie ma w profilu mojego nr-u telefonu, ale gdyby sie pojawil to bylaby chociaz mozliwosc pozwania facebook'a o wyludzenie danych lub tego kto by podal moj nr oskarzyl o udostepnienie moich danych bez mojej zgody... :P
Image
bombel201 Male
TEN OKRUTNY xD
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: LG G6
Soft: 7.0 Nougat
Operator: Play

Joined: 21 Mar 2010
Online: 104d 17h 43m 53s
Posts: 2793Topics: 816
Reputation point: 4150
    Windows 8 Firefox

Post by hubert123454 » 15 Nov 2013, o 17:48

jak widać prism działa, amerykanom w d... się pali jak nie mają z kimś konfliktu wojennego.
Last edited by hubert123454 on 15 Nov 2013, o 17:49, edited 1 time in total.
Moje fony: LG u8110 > SE k750i@w800i > SE C702(Tuning) > SE Xperia X8@Walkman W8 > Microsoft Lumia 640 DS > Xiaomi Redmi Note 4X > Xiaomi Redmi Note 8T
*Telefony które posiadam obecnie są wypisane pogrubioną czcionką
"niektórym ludziom trzeba tłumaczyć łopatologicznie albo łopatą"
hubert123454 Male
Gummibärenbande :D
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Xiaomi Redmi Note 8T
Soft: Android 11
Operator: Orange
Age: 31
Location: Polska, Międzyrzec Podlaski

Joined: 10 Jun 2011
Online: 118d 19h 55m 33s
Posts: 1154Topics: 47
Reputation point: 591
    Android Opera

Post by WojtekGr » 15 Nov 2013, o 19:07

davvid wrote:Jednak jest widoczny tylko dla mnie, a amerykański wywiad może mi naskoczyć


Tak czy siak, mają do tego dostęp.

Tylko po co amerykańskiemu wywiadowi mój numer telefonu :E
Image
WojtekGr Male
Pozdrawiam. Wojtek ;)
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Samsung GT-S6500D (Galaxy Mini 2)
Soft: Andrzej 2.3.6
Operator: Heyah
Age: 30
Location: Rogoźno

Joined: 28 Dec 2012
Online: 22d 12h 1m 4s
Posts: 747Topics: 142
Reputation point: 985
    Windows XP Firefox

Post by davvid » 15 Nov 2013, o 20:03

Wojtek, myślisz że mogą szukać jakiegoś Dawida z zabitego dechami państewka we wschodniej Europie? By poprosili to sam bym im dał ten cholerny numer :E
Image
Image
davvid Male
Moderator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Galaxy S10+ || Galaxy Note 8
Soft: 9.0 || 8.0
Operator: Orange
Age: 33
Location: Gliwice Zdrój

Joined: 27 Apr 2009
Online: 137d 5h 4m 45s
Posts: 2689Topics: 124
Reputation point: 4964
    Android Opera

Post by Navia » 16 Nov 2013, o 12:41

bombel201 wrote: Jesteśmy teraz wyraźnie zachęcani do podania numeru telefonu, a nawet jeśli tego nie zrobimy, zdradzą nas znajomi.
Dlatego ja nie mam konta na Facebook czy NK. Nie lubię takich portali społecznościowych. Po prostu mnie to nie kręci ;P
Navia
 
Offline
 



Return to Internet

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests