Nokia C5 - recenzja

Testy użytkowe, amatorskie recenzje i subiektywne opinie.

Post by HitFan » 22 Mar 2011, o 22:52

To moja pierwsza recenzja. Proszę o wyrozumiałość. Jest to wersja finalna
Nie będę przedstawiał szczegółowych danych technicznych, bo od tego są takie strony jak bazatelefonow.pl, czy mgsm.pl ;P
Pierwsze wrażenia. Czyli wszystko po kolei...
Zacznę od tego jak stałem się posiadaczem tego telefonu, gdyż jest to trochę ważne.
Gdzieś w wakacje zeszłego roku jak tylko wyszedł ten telefon, bardzo mi się spodobał. Moje odczucia względem niego były takie:
Ładny, tani, Symbian, procek 600MHz, 128MB RAM, duże klawisze, aparat 3,2MPix, na pozór wytrzymała obudowa. Zacząłem więc tacie mówić, że jak się będzie kończyć umowa, że chcę ten model (dodam, że wtedy jeszcze nie widziałem świata poza Nokią, wszystkie inne marki były "be"). Tata się zgodził. Gdzieś w sierpniu dostałem telefon od Orange, że "za niedługo" kończy mi się umowa, i czy jestem zainteresowany zostać z tą siecią. Powiedziałem, że to nie ode mnie zależy, tylko od mojego taty. W końcu "za niedługo" czyli w listopadzie :D. Umowa przez telefon nie bardzo nam (mi i mojemu tacie) odpowiadała, więc postanowiliśmy wybrać się do salonu. Wróciliśmy stamtąd z C5. Daliśmy za nią 199zł w taryfie Pelikan 60 (39zł miesięcznie) na 30m-cy. Mój tata poprosił mnie, czy bym mu nie pożyczył jej na trochę, bo był nie dawno po utopieniu w rzece 6700c. Zgodziłem się, bo stwierdziłem, że jak wytrzymałem z E65 tyle czasu, to jeszcze trochę wytrzymam...
Nadszedł styczeń i dostałem go wreszcie na wyłączność. Pierwsze co jechałem do Nokia Care, gdyż klapka była bardzo porysana. Wcisnąłem kit, że telefon jest odkupiony, a ja bardzo dbam o telefon, i takie coś się nie powtórzy i dostałem tą nową klapkę.
Z telefonu byłem bardzo zadowolony, szczególnie, że miałem prawie nowy fon całkiem swój, i że działa świetnie. Niestety zawiodłem się na nim parę razy.Pewnego dnia od tak padła klawiatura (dokładniej rząd klawiszy *0# i klawisz Navi), pojechała na gwarancji, została naprawiona. Po jakimś czasie klawiatura się "wybrzuszyła" i obudowa zaczęła skrzypieć, telefon zaś wylądował na gwarancji. Wymieniono korpus i panel przedni, mam przykrą wiadomość, problem wybrzuszonej klawiatary i skrzypiącej obudowy powtórzył się, w najbliższym czasie zaś pojedzie na gw :(.
Pudło
Trochę się rozbujałem ;D Ale trza wrócić do roboty ;P
W ładnym czarnym pudełku od Orange znalazłem:
  • Telefon z włożoną kartą pamięci 2GB i baterią li-ion BL-5CT 1050mAh - trzyma ona przy bardzo intensywnym użytkowaniu półtorej dnia, co jest bardzo dobrym wynikiem. Telefon jest cały dzień on-line, często muzyki słucham (około 4h dziennie), trochę bluetootha i GPSa
  • Zestaw słuchawkowy Nokia HS-125, który jest jednym z najbardziej podstawowych słuchawek, bas jest na nich ledwo słyszalny, są ciche
  • Kabel USB Nokia CA-101D, w który jest trudno 2 palce zawinąć ^^
  • Ładowarkę AC-8E
  • Kartę gwarancyjną
  • Instrukcję obsługi
  • Ulotkę OVI Map
  • Ulotkę "Zapoznaj się z telefonem Nokia C5" (dodawaną przez Orange)
Image
Image
Image
Image
Image

Zalety i wady
Telefon posiada wiele zalet, jak i nie liczną ilość wad.
a) Zalety
W telefonie możemy znaleźć wiele bardzo przydatnych rzeczy.
  • Pochwalić należy bardzo wygodną i dużą klawiaturę.
  • Szybkie podzespoły takie jak 600MHz-owy proces czy 128MB pamięci RAM, pozwalają na przyjemną i płynną pracę
  • Dosyć dobry aparat, nie jest to Tessar Carla Zeissa, ale jak na brak autofocusa zdjęcia wychodzą bardzo ładnie. Do obejrzenia przykładowych zdjęć zapraszam do tego tematu.
  • Kolejną zaletą jest bardzo szybki i stabilny OS, któremu przyjrzę się bliżej w następnym punkcie.
  • Następną zaletą są bardzo popularne złącza takie jak MicroUSB i Jack 3,5mm, co umożliwia kontakt z komputerem bez oryginalnego kabla, czy podłączenie ulubionych słuchawek.
  • Jako inne zalety można dodać możliwość (za pomocą programu) świecenia diodą LED.
  • Można również ją dosyć łatwo dostosowywać. Od tapet, i zaawansowanych motywów na pełnych modyfikacjach typu vHome kończąc.
  • GPS z funkcją A-GPS spisuje się świetnie i szybko łapie tzw "fixa", a preinstalowana nawigacja OVI Maps spisuje się świetne (na karcie pamięci mamy fabrycznie wgrane mapy całej EU)
    Można tu również umieścić głośniki, które grają czysto i głośno (w porównaniu do E65, nie do 5800XM), niestety bas jest mało słyszalny.
  • Również jest świetny odtwarzacz muzyczny i bardzo przejrzyste radio z funkcją RDS i Visual Radio.

    Image
b) Wady
Najgorszą wg. mnie wadą telefonu jest wyświetlacz.
Mimo 16mln kolorów, wyświetlacz jest bardzo przeciętny. Kolory są zbyt jaskrawo odwzorowywane. porównywałem z Nokią 6700 classic i N95 8GB. Kąty widzenia są marne. Patrząc z od lewej strony wszystko jest bardzo jasne, jakby zawyżony kontrast, a z prawej bardzo ciemny (jak w kontraście) a czasami wygląda to jak w negatywie.
Bardzo doskwierającą wadą jest również brak WiFi, na szczęście to nie Android, że cały czas chce do neta ;P.
Kolejną wadą jest skrzypiąca nieco obudowa i tylna klapka, która pokryta jest czymś, co ją robi bardziej matową, niestety to coś zaczęło złazić i nie prezentuje się to najpiękniej. Image
Teraz to już całkiem zlazło i wygląda to tak:
Image

Wygląd
telefon się ładnie prezentuje. Zaokrąglone rogi, duże, wygodne klawisze i dobrze spasowane kolory nadają telefonowi oryginalności. Chromowane wstawki i metalowa klapka dopełniają wszystkiego.
Po lewej stronie znajdziemy miejsce na różnego typu zawieszki, a po prawej złącze kart pamięci i klawisze głośności. u góry zaś znajdują się wszystkie złącza. Mikrofon znajduje się pod klawiszem 0. Z przodu oprócz dużej klawiatury i wyświetlacza znajdziemy głośnik od rozmów i aparat do wideorozmów (można go też uruchomić i korzystać jako lusterko, mi to nie potrzebne...). W tylnej części znajdują się 2 głośniki, obiektyw aparatu i dioda LED. Zastosowano bardzo fajny mechanizm zdejmowania tylnej klapki, który bardzo dobrze ją trzyma na swoim miejscu.Image
Image
Image

Soft
Symbian w wersji 9.3 z Feature Pack 2 spisuje się świetnie. Systemu nie będę przybliżał, bo każdy pewnie go zna, a jak nie to pech ;P. Dodam, że oprogramowanie można shackować (złamać) metodą by PNTH, albo nowo powstałą CertUpdater.
Telefon można dostosowywać na wiele sposobów takich jak: motywy, tapety, aplikacje, czy gry.
Układ menu jest bardzo przejrzysty:
Image

a w nim znajdziemy wiele przydatnych aplikacji takich jak: baardzo dobra przeglądarka internetowa, Sklep OVI, w którym znajdziemy wiele plików do pobrania - takich jak gry, programy, motywy, tapety, czy dzwonki. Jest też zainstalowana bardzo wygodna aplikacja do obsługi e-mail. Pozwala wyświetlać na pulpicie wiadomości i obsługę wielu kont (ja korzystam z dwóch). Znajdziemy również takie aplikacje jak: Facebook, RealPlayer,YouTube, MySpace, Twitter, czy Tu i Teraz. W sofcie jest wiele aplikacji biurowych, takich jak QuickOffice z dożywotnią licencją na otwieranie plików, Adobe PDF Reader, Zip manager, czy aplikacja "Aktywne Notatki" pozwalająca na podstawową edycję HTML textu, jak np. kursywe, pogrubienia, podkreślenia czy kolor czcionki. Dodatkowo można do takiej notatki wkleić zdęcie, czy dźwięk.
W telefonie znajdziemy reprezentacyjny motyw Nokii z trawą na tapecie, który jest bardzo przejrzysty.
W telefonie zastosowano również nowy motyw trybu gotowości, mianowicie "Pasek kontaktów", który umożliwia dodanie do 20 kontaktów na pulpicie i kontaktu z nimi bez potrzeby otwierania kontaktów. Screen nowego trybu:
Image
Zastosowano nowy bajer, pozwalający na łatwe i szybkie wyszukiwanie kontaktów z pulpitu, bez otwierania aplikacji Kontakty. Działa to na takiej zasadzie, że piszemy nazwę kontaktu tak jak byśmy robili to ze słownikiem T9 (oczywiście nie korzystamy z gwiazdki ;P), a telefon sam dopasuje kontakt, przykład:
Image
Jedyną wadą systemu jest folder "Zdjęcia" w Galerii. Aplikacja ma swoje animacje, lecz są one wyświetlane zacinając się. Ogólnie zdjęcia są wyświetlane mulnie. Jednak zdjęcie otworzone fabrycznym menedżerem plików jest wyświetlane lepiej (Galeria tak jakby rozmazuje zdjęcia) i szybciej są powiększane.
Tutaj porównanie tego samego screen'a po lewej men. plików, po prawej galeria:
Image Image
O odtwarzaczu muzyki można same dobre słowa mówić: dźwięk jest bardzo czysty, a na słuchawkach świetnie dudni (oczywiście nie tych fabrycznych). Odtwarzacz pozwala na edycję dźwięku wyjściowego poprzez:
  • Wzmacnianie basów
  • poszerzanie stereo
  • Balans
  • 8-liniowy korektor
Do tego prezentuje się ładnie:

Image


Podsumowanie
Moim zdaniem Nokia C5 jest godna polecenia każdemu, komu zależy na nawigacji, muzyce, czy wyglądzie. Nie żałuję wyboru i myślę, że zdania nie zmienię

tak btw. nie napisałem, że da się dzwonić (dobra jakość rozmowy) i pisać esemesy, co jest bardzo wygodne na tej dużej klawiaturze ;)
Last edited by HitFan on 12 Jul 2011, o 12:03, edited 26 times in total.
Google Pixel 7 | PC: AMD Ryzen™ 5 5600 6x3,5GHz, 32GB DDR4 RAM, PowerColor Radeon RX 6800 XT Red Dragon OC 16GB GDDR6, SSD 2TB
Patche mojego autorstwa: [5310XM] S40 Belle | [6300] S40 Belle | [5300XM] Anna OS | [5300XM] 6th ed | [6300] 6th Edition Image Image
Zapraszam na mojego bloga o modelach rajdowych RajdowaKolekcja.pl | Podobają Ci się moje patche, uploady? Pomogłem? Kliknij Image na zachętę ; )
| 3100 > 5140i > 5310XM > N70 > E65 > E66 > C5-00 > Xperia S > Galaxy SIII > Redmi Note 4X > Redmi Note 8T > Pixel 4a (5G) > Pixel 7

HitFan otrzymał za ten post 36 punkty reputacji od 10 użytkowników:
+choinka176, Mistrzunio94, pawelooss, bartoszxl, EriX05, Mati91, Aero12, muscle, ZiomalMarcin, akatsuki.
HitFan Male
www.RajdowaKolekcja.pl
Expert Mod

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Google Pixel 7
Soft: Android 14
Operator: Orange
Age: 28
Location: Bytom

Joined: 3 Aug 2009
Online: 130d 15h 25m 33s
Posts: 6343Topics: 292
Reputation point: 4821
    Windows 7 Opera

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by choinka176 » 22 Mar 2011, o 22:57

Ładna, skromna recenzja zawierające wszystkie podstawowe informacje dotyczące telefonu. Daje plus :)
MOJE TELEFONY: NOKIA 6020-->SAMSUNG E250-->NOKIA 5200 XM-->NOKIA6300-->SE K550I-->NOKIA 6500slide-->SE W890i-->
NOKIA E52-->SE XPERIA X8

Image
Image
Jeśli pomogłem naciśnij Image

choinka176 otrzymał za ten post 4 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+HitFan.
choinka176 Male
NH
Sponsor
 
Offline
 
Telefon: SE Xperia X8
Soft: 2.1
Operator: T-Mobile

Joined: 5 Nov 2010
Online: 22d 10h 56m 31s
Posts: 346Topics: 70
Reputation point: 360
    Windows XP Firefox

Post by EriX05 » 3 May 2011, o 14:49

Bardzo ciekawa i szczera recenzja ,miło się czyta . Daje + :sweet:
EriX05 Male
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Sony Xperia L
Soft: 4.2.2
Operator: Plus
Age: 27
Location: Kraśnik

Joined: 23 Dec 2010
Online: 35d 12h 23m 46s
Posts: 988Topics: 225
Reputation point: 724
    Windows XP Firefox

Post by zibi305 » 8 Jun 2011, o 16:44

Kozacka nokia, recenzja spoko. Ile dałeś za tela.
zibi305 Male
Patcher
 
Offline
 
Telefon: OnePlus 8T
Operator: nju mobile
Age: 26

Joined: 28 Jul 2010
Online: 111d 7h 49m 26s
Posts: 2810Topics: 173
Reputation point: 1827
    Windows XP Firefox

Post by muscle » 1 Jul 2011, o 16:09

No schludna ,czysta i przejrzysta recka.Z pewnością mi sie przyda , leci +
muscle Male
20%
 
Offline
 
Telefon: Nokia 2700 Classic
Soft: v 07.15
Operator: Plus
Age: 27

Joined: 25 Oct 2010
Online: 19h 6m 50s
Posts: 28Topics: 1
Reputation point: 0
    Windows XP Firefox

Post by IuDeX » 6 Jul 2011, o 16:02

HitFan wrote:na słuchawkach świetnie dudni

To jest wada :P
Image
IuDeX Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: SE XPERIA Tipo
Soft: Android 4.0.4
Operator: Play
Age: 30
Location: Poznań

Joined: 23 Aug 2009
Online: 155d 22h 42m 24s
Posts: 4081Topics: 125
Reputation point: 3661
    Windows XP Chrome

Post by HitFan » 6 Jul 2011, o 21:45

IuDeX wrote:
HitFan wrote:na słuchawkach świetnie dudni

To jest wada :P

to jest zaleta. Bo na E65 wgl. nie słychać 'basu'
Google Pixel 7 | PC: AMD Ryzen™ 5 5600 6x3,5GHz, 32GB DDR4 RAM, PowerColor Radeon RX 6800 XT Red Dragon OC 16GB GDDR6, SSD 2TB
Patche mojego autorstwa: [5310XM] S40 Belle | [6300] S40 Belle | [5300XM] Anna OS | [5300XM] 6th ed | [6300] 6th Edition Image Image
Zapraszam na mojego bloga o modelach rajdowych RajdowaKolekcja.pl | Podobają Ci się moje patche, uploady? Pomogłem? Kliknij Image na zachętę ; )
| 3100 > 5140i > 5310XM > N70 > E65 > E66 > C5-00 > Xperia S > Galaxy SIII > Redmi Note 4X > Redmi Note 8T > Pixel 4a (5G) > Pixel 7
HitFan Male
www.RajdowaKolekcja.pl
Expert Mod

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Google Pixel 7
Soft: Android 14
Operator: Orange
Age: 28
Location: Bytom

Joined: 3 Aug 2009
Online: 130d 15h 25m 33s
Posts: 6343Topics: 292
Reputation point: 4821
    Symbian Opera

Post by SileS » 25 Aug 2011, o 20:13

Ładnie się czyta. Telefon wprost dla mojej dziewczyny.
SileS Male
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: 58oo XM/311oc XM
Soft: V60.0.003/7.21
Operator: Orange
Age: 33
Location: Tomaszów Mazowiecki

Joined: 27 Apr 2009
Online: 35d 22h 9m 8s
Posts: 1684Topics: 27
Reputation point: 1055
    Windows XP Firefox


Return to Własne recenzje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest