Nokia Lumia 1020 vs Sony Xperia Z1 – który smartfon robi lepsze zdjęcia?

Najnowsze doniesienia z branży GSM, recenzje nowości aplikacji i gier.

Post by Mati91 » 23 Sep 2013, o 19:24

Nokia Lumia 1020 i Sony Xperia Z1 to smartfony fotograficzne. Producenci położyli w nich nacisk właśnie na aparat i to, by robił jak najlepsze zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych. Lumia 1020 ma sensor aż 41 Mpix, a Sony Xperia Z1 “tylko” 20 Mpix. Jak się jednak okazuje, megapiksele to nie wszystko. Te telefony różnie radzą sobie w konkretnych sytuacjach. Porównaliśmy dla Was ich możliwości.

Mój “zestaw testowy” wzbudzał zainteresowanie u przechodniów. Chciałem jednak testować telefony w maksymalnie zbliżonych warunkach: trzymać je równocześnie w ręce i wyzwalać w tym samym momencie przycisk migawki (oba urządzenia mają specjalny klawisz do robienia zdjęć). Pomysłowy Dobromir podpowiedział mi więc, żeby użyć taśmy klejącej i przyciętego opakowania po soku. Taki zestaw doskonale sprawdził się podczas testu, choć nie wyglądał profesjonalnie.

Image

Światło do podstawa


W dobrym świetle oba smartfony spisują się niemal identycznie. Można doszukiwać się nieco większej rozpiętości tonalnej czy kontrastu oraz mniejszych szumów w cieniach na konkretnych klatkach. Ale większość osób miałaby problem, by bezbłędnie wskazać, którym telefonem zostały zrobione poszczególne ujęcia. Ogłosiłbym remis z delikatnym wskazaniem na Sony Xperia Z1, z której zdjęcia po przycięciu okazują się nieco ostrzejsze.

Image

Image

Sony Xperia Z1 nie lubi cienia

W kolejnym teście Nokia Lumia 1020 pokazała klasę. W ciemniejszych pomieszczeniach radziła sobie doskonale. Zastanawiałem się nawet przez chwilę, gdzie ona znajduje tak dużo światła, skoro nawet ja gołym okiem nie dostrzegam wszystkich detali. Choć balans bieli lepiej ustawiała Sony Xperia Z1, to zdjęcia z Nokii Lumii 1020 bardziej mi się podobają. Są bardziej kontrastowe i nie ustępują jakością wielu aparatom kompaktowym.

Image

Image

Ciemność widzę, ciemność

Po zdjęciach w ciemnych pomieszczeniach wydawało mi się, że oba smartfony niczym mnie już nie zaskoczą. Że im będzie ciemniej, tym zdjęcia z Lumii 1020 będą lepsze od tych z Sony Xperii Z1. Zapadł zmrok i mój “zestaw testowy” postanowiłem zabrać na kolejny spacer po Warszawie. Gdy potem na komputerze oglądałem wyniki testowych zdjęć nocnych, doznałem szoku. Kilka razy sprawdzałem, czy nie doszło do pomyłki. Ale zdjęcia z Sony Xperia Z1 wydają mi się zdecydowanie lepsze i bardziej ostre od tych z aparatu w Nokii Lumii 1020

Image

Image

Nokia kocha statyw


Nie mogłem pogodzić się z tym, jakie wyszły nocne zdjęcia z Lumii 1020. Miałem świadomość, że nieco rozmyte i nieostre fotografie mogą być efektem drobnych ruchów ręki, których nie sposób uniknąć przy dłuższych czasach naświetlania (choć zdjęcia z Sony Xperia Z1 w identycznych warunkach były ostre). Postanowiłem dać Lumii 1020 kolejną szansę. Umieściłem ją w specjalnej ramce i zabrałem ze sobą duży, ciężki statyw fotograficzny. Nokia wypadła w tych warunkach nieco lepiej. Zdjęcia są dużo ostrzejsze, choć niestety zdarzało się, że autofocus zwyczajnie się gubił.

Image

Image

Porównałem też te same fotografie zapisywane w interpolowanej rozdzielczości 41 Mpix oraz 5 Mpix. Wyniki tego testu też dają do myślenia. Zdjęcia w rozdzielczości 41 Mpix są jakby za mgiełką. Choć mają mniej szumów, tracą na ostrości, co widać na zestawieniu poniżej.

Image

Mam świadomość, że nie każdy chce biegać po mieście ze statywem w ręku, by zrobić dobre zdjęcie smartfonem, więc teoretycznie zwycięzcą pojedynku powinna być Xperia Z1. Realnie trudno jednak jednoznacznie wskazać faworyta. Lumia 1020 ma świetny aparat, który bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których nie zawsze panuje dobre oświetlenie, a w których wykonujemy bardzo dużo zdjęć. Nie do przecenienia jest również fakt, że z 41 Mpix można wyciąć fragment zdjęcia, uzyskując bardzo dobry efekt “cyfrowego” zoomu.

W przyszłości może też pojawić się aktualizacja oprogramowania, by usprawnić działanie autofocusu w nocy. Ale z drugiej strony Nokia Lumia 1020 jest obecnie droższa od Sony Xperia Z1, co trzeba brać pod uwagę. Sony pozwala też do smartfona włożyć kartę microSD, a z kolei 32 GB pamięć Lumii szybko się zapełnia (minuta filmu zajmuje około 130 MB, a zdjęcie w pełnej rozdzielczości ok. 13 MB). Być może swoim okiem zdjęcia ocenicie inaczej. Ja starałem się tylko zaprezentować własne wrażenia z tego testu porównawczego.

Krzysztof Kurek / Radio Zet / Technologika
"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją."
Steve Jobs
Mati91 Male
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 14 Pro Max
Operator: T-Mobile
Location: Berlin

Joined: 13 Jun 2010
Online: 128d 19h 31m 5s
Posts: 2312Topics: 361
Reputation point: 11286
    Windows 7 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by wook » 23 Sep 2013, o 19:41

lepiej by się porównywało zdjęcia nie łączone, każde w orginale z danego aparatu bez zmian w rozdzielczościach.
Mi tam bardziej podobają się fotki z Lumii, są jaśniejsze w nocy.
Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
wook Male
Nokia Fanboy - Wook
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: NOKIA E6/N8/Lumia 820/Walton Primo G1/Honor 8
Soft: Symbian Belle/WP 8.1/Android 4.2/7.0
Operator: Virgin Mobile
Location: Polska

Joined: 16 Aug 2011
Online: 57d 10h 29m 57s
Posts: 2604Topics: 346
Reputation point: 1585
    Symbian Opera


Return to Nowości & Ciekawostki

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests