Nokia Lumia 520 by Mati91 - krótki artykuł

Testy użytkowe, amatorskie recenzje i subiektywne opinie.

Post by Mati91 » 2 Dec 2013, o 08:43

Nokia Lumia 520

Witam! Dziś przedstawiam Wam kolejnego testowanego smartfona jakim jest Nokia Lumia 520 ;)

Zestaw:

W eleganckim pudełku znalazłem:
- Smartfon Nokia Lumia 520 White,
- Bateria,
- Ładowarka Nokia,
- Słuchawki Nokia (swoją drogą mogliby dać do zestawu słuchawki Purity, a nie ten odpustowy szajs)
- Kabel USB,
- Instrukcja obsługi w języku polskim oraz gwarancja

Image

Design oraz wykonanie

Pierwsze moje wrażenia po wyjęciu z pudełka? Duży i bardzo ładny! Telefon świetnie leży w dłoni, jest odpowiednio ciężki i dobrze wyprofilowany. Na plus trzeba zaliczyć jakość wykonania (zresztą wszystkie Lumie to cechuje). Obudowa nawet pod naciskiem nie trzeszczy, nie skrzypi itd.
Image

Pod pokrywą klapki baterii mamy porty na kartę Micro SIM, oraz kartę pamięci MicroSD.
Image

Rozmieszczenie klawiszy i złączy jest takie same jak we wszystkich Lumiach.
Lewy bok jest pusty, prawy od góry: przycisk głośności, power oraz spust aparatu.
Image

Złączne microUSB znajduje się u dołu telefonu:
Image

Na górze zaś mam wejście na słuchawki 3,5mm

Image

Przód telefonu zajmuje 4 calowy ekran z przyciskami systemowymi - wstecz, home, szukaj. Cięcia kosztów produkcji pozbawiły Lumię 520 przedniej kamery. Nie ma ona też diody statusu. Dobrze jednak, że Nokii starczyło jeszcze funduszy na zamontowanie w telefonie bardzo przydatnego czujnika oświetlenia.
Image

Na tylnej klapie producent umieścił oczywiście aparat o rozdzielczości 5 MP, swoje logo oraz mały głośnik. Ten ostatni element znajduje się na dole, po lewej stronie (patrząc na ekran smartfona). Takie rozwiązanie budzi moje wątpliwości. Jestem osobą praworęczną, więc nie przysłaniałem głośnika dłonią, ale już mańkuci będą to robić nagminnie. Poza tym, pozostawiając telefon na biurku, wyświetlaczem do góry, również zasłaniamy źródło dźwięku. Na szczęście sytuację ratuje nieco zakrzywiona obudowa.
Image

Ekran

Ekran IPS ma przekątną 4 cali oraz rozdzielczość 800 x 480 pikseli. Takie wartości chyba na nikim nie robią wrażenia. Szczególnie rozdzielczość, bo przecież rozmiar, to już indywidualna sprawa każdej osoby. To model skierowany albo do mniej zamożnych, albo do mniej wymagających użytkowników. Poza tym zagęszczenie pikseli na poziomie 233 ppi, to w pełni wystarczająca wartość. Obraz jest bardzo wyraźny i wystarczająco ostry.

Image

W mojej opinii wyświetlacz to mocna strona modelu Lumia 520. Kolory są świetnie nasycone, a kąty widzenia bardzo przyzwoite.A co z reakcją na dotyk? Nie ma żadnych zastrzeżeń. Nie pamiętam, żeby telefon kiedykolwiek zareagował inaczej niż bym sobie tego życzył. To bardzo duży plus! Nokia reklamowała, że Lumie 520 można używać w rękawiczkach- sprawdziłem, da się! ;)

Specyfikacja techniczna oraz działanie na Windows Phone 8

Sercem Lumii 520 jest należący do rodziny Snapdragon S4 Plus chipset Qualcomm MSM8227, a więc ten sam, który spotkamy także w Lumii 620 i Lumii 720. Znajdziemy w nim dwurdzeniowy procesor Krait pracujący z częstotliwością 1 GHz oraz układ graficzny Adreno 305. Nokia wyposażyła także 520-kę w 512 MB pamięci operacyjnej oraz 8 GB pamięci dla danych, z których dla użytkownika pozostaje około 5,1 GB. Pamięć dla danych możemy na szczęście łatwo powiększyć za pomocą karty micro SD/SDHC/SDXC o maksymalnej pojemności 64 GB.
Testowany telefon to model oznaczony symbolem RM-914, a więc pracujący w sieciach GSM 850/900/1800/1900 MHz oraz 3G - 900/2100 MHz (HSDPA - do 21.1 Mbps; HSUPA - do 5.76 Mbps).
Lumia 520 ma także: jednozakresową kartę Wi-Fi IEEE802.11 b/g/n, moduł Bluetooth 3.0 i odbiornik GPS z obsługą standardu GLONASS.
Biorąc do ręki smartfony z serii Lumia czasem zastanawiam się czemu mają służyć wykonywane na nich benchmarki? W tych telefonach ekrany interfejsu zawsze są płynnie animowane, a zdecydowana większość aplikacji i gier działa poprawnie. Podczas praktycznego testu Lumii 520 bez trudu zagrałem w grę Asphalt 7 i obejrzałem film w rozdzielczości HD.
Nie będę opisywał Windows Phone 8, bo każdy widział i wie o kaflach praktycznie wszystko. Oto kilka screenów:

Image Image Image Image Image Image

Kilka gier oczywiście w Lumii 520 też musiało zagościć:

Image Image
Multimedia

Aparat Nokia, kiedy reklamowała swój produkt zapewniała:

Specjalne obiektywy cyfrowe. Zdjęcia z dodatkiem magii.

Nokia Lumia 520 ma wbudowane cyfrowe obiektywy. Występują one tylko w smartfonach Nokia i na pewno zrobią wrażenie na Twoich znajomych. Kinograf wzbogaca zdjęcia o ruch. Funkcja Sprytne zdjęcie po jednym kliknięciu robi wiele zdjęć, z których możesz łatwo skomponować doskonałe ujęcie.


W Lumii 520 znajdziemy tylko jeden, tylny aparat cyfrowy z matrycą o przeciętnej rozdzielczości 5 megapikseli. W ramach oszczędności Nokia zrezygnowała z wbudowania w telefon dodatkowej, diodowej lampy doświetlającej. Całe szczęście, że pozostał system automatycznego ustawiania ostrości.
Image

Zdjęcia przy dobrym oświetleniu są całkiem znośne, natomiast gdy już trochę widniej to jest tragicznie. Tutaj kilka zdjęć wykonanych jeszcze latem:

Image Image Image Image Image

Galeria jest bardzo przejrzysta, mamy podział na foldery, ulubione etc.
Image

Jakość nagrywanych filmów nie powala na kolana, jednak ja bardzo sporadycznie korzystam z tej funkcji.

Odtwarzacz muzyczny

Tylny głośnik telefonu pracuje stosunkowo głośno i gra nieźle jak na tani smartfon. Do około 60 procent głośności jego brzmienie jest nawet przyjemne, jednak po przekroczeniu tego magicznego poziomu dźwięk zaczyna stopniowo nabierać zbytniej agresywności.

Dołączony w komplecie zestaw słuchawkowy jest słabej jakości. Nie tłumi on hałasów docierających z otoczenia, okazał się mało wygodny podczas dłuższego używania, a jakość dźwięku, którą oferuje można ocenić jedynie na trójkę.

Nie oznacza to bynajmniej, że jakość muzyki odtwarzanej przez Lumię 520 również jest słaba. Po podłączeniu do wyjścia minijack smartfonu słuchawek lepszej klasy uzyskamy brzmienie dość wyważone i przyjemne. Jego jakość oceniłbym co najmniej na ocenę dobrą.

Image Image Image

GPS, Internet oraz wprowadzanie tekstu

Wbudowany odbiornik GPS wspiera standard GLONASS, sprawnie łapie fiksa i w otwartym terenie zapewnia dokładność wskazań na poziomie 3-4 metrów. Lumia 520 sprawdzi się więc dobrze w roli kieszonkowej nawigacji, choć Here Drive oferuje bezpłatną licencję tylko na jeden wybrany kraj.
Image Image
Nawigacja jest bardzo dokładna, a ja zawsze mam ją pod ręką ;)

Wiadome jest to, że telefon posiada sieć 3G oraz Wifi. HSDPA do 21 Mbps, natomiast HSUPA 5.76 Mbps. Internet śmiga aż miło, o dziwo na przeglądarce Explorer ;) Strony otwierają się błyskawicznie. Klawiatura jest bardzo wygodna, a teksty wpisywane na niej to czysta przyjemność.

Image

Image


Akumulator

W Lumii 520 znalazła się bateria o pojemności 1430 mAh (model BL-5J). Zdaniem producenta gwarantuje to m.in.: maksymalny czas czuwania 16 dni (2G), czas rozmów w sieci 2G: 17,4 godz., czas odtwarzania plików wideo: 5,9 godz., czas przeglądania sieci przy użyciu Wi-Fi: 7,3 godz. Jak jest w rzeczywistości? Bateria wytrzymuje spokojnie 18h. Codziennie na noc podłączam ją do ładowarki, bo 20% baterii nie wystarczy na kolejny dzień. Dziennie wykonuje około 30min rozmów, 30smsów, 2h internetu, sporadycznie jakaś gra.

Podsumowanie

Lumia 520 to dla mnie prawdziwy wzór jak należy robić smartfony w relacji jakość - cena, bo ten telefon kosztuje obecnie około 450-650zł i trzyma wysoki poziom i to zarówno, jeżeli chodzi o szybkość działania, jakość wykonania czy ekran.
Wady jakie ma ten smartfon to bez wątpienia brak flesza, tandetne słuchawki w zestawie. Zapomniałem też dodać, że ekran jest wyjątkowo podatny na palcowanie. Można narzekać też na brak NFC, ale powtarzam jeszcze raz - w tej cenie Nokia Lumia 520 jest bezkonkurencyjna ;)

Zapraszam do dyskusji!

[ Dodano: 2 gru 2013, o 07:43 ]
Co sądzicie o tym telefonie? Podyskutujmy...
"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją."
Steve Jobs

Mati91 otrzymał za ten post 30 punkty reputacji od 4 użytkowników:
+pawelooss, zibi305, emberdo, ZiomalMarcin.
Mati91 Male
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 14 Pro Max
Operator: T-Mobile
Location: Berlin

Joined: 13 Jun 2010
Online: 128d 19h 29m 31s
Posts: 2312Topics: 361
Reputation point: 11286
    Windows 8 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by Ryan » 2 Dec 2013, o 09:41

Tyle już było tych telefonów że nie pamiętam czy miałeś takowy w okresie wakacyjnym.Piszę to w kwestii zdjęć.Nie wiem czy są twojego autorstwa.Jeśli jestem w błędzie to przepraszam. Rzuciło mi się jeszcze w oczy poniższe sformułowanie.
- Słuchawki Nokia (swoją drogą mogliby dać do zestawu słuchawki Purity, a nie ten odpustowy szajs)

Słowo "szajs" nigdy nie powinno być użyte w recenzji.Mogłeś napisać "a nie ten słabo wykonany model" czy coś w ten deseń.
Zdjęcia telefonu powinny być wykonane w lepszym świetle.W pomieszczeniu gdzie je robiłaś widać z jaką ciemnią mamy do czynienia.
Nie wiem jak to Nokia zrobiła ale musi być dobra żeby na tylnej klapce umieścić aparat :D
Na tylnej klapie producent umieścił oczywiście aparat o rozdzielczości 5 MP

Powiedz jeszcze jak się telefon spisuje w codziennym użytkowaniu.Załóżmy dwa warianty osoba poruszająca się komunikacją miejską i autem.Pierwsza będzie potrzebować programów w stylu "Jak dojechać", czy dobrego odtwarzacza oraz tego by telefon wytrzymywał spokojnie z dzień.W drugim wariancie jak spisuje się nawigacja.Jadąc do obcego miasta zupełnie mi nieznanego dotrę do celu?
Jeszcze jedno jak z jakością rozmów.
Na zakończenie "W eleganckim pudełku znalazłem". Moim zdaniem powinno być sformułowanie " W eleganckim pudełko otrzymujemy/otrzymałem".
Nokia 6210 -> Nokia 6310i ->Nokia 3100 -> Nokia 6020 -> Nokia 3110c -> Nokia N93 -> Nokia N73 -> Nokia 5130 XM -> Nokia 5530 XM^^->Sony Ericsson X8-> HTC Desire HD-> Sony Xperia S -> Nokia Lumia 625
Ryan Male
Pronto!
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Iphone 5S
Soft: 9.2
Operator: Orange
Age: 30
Location: Wrocław

Joined: 29 Dec 2009
Online: 16d 19h 22m 23s
Posts: 672Topics: 35
Reputation point: 546
    Windows 8 Chrome

Post by Krzysiek_PL » 2 Dec 2013, o 10:21

Lumia 520 jak na budzetowca fajny jest
Ericsson s868->Nokia 8210->Nokia 3100->Siemens a57->Samsung C300->Nokia 2600->Sony ericsson t68i->Nokia 3510i->Samsung x640->Nokia 3110classic->Sagem my411x->Nokia 6300->Samsung u800->Nokia E52->Sony Ericsson Zylo->Nokia X2-00->nokia 5230->LG P350(swift me)->Samsung Galaxy mini 2->Windows Phone 8s by HTC->Sony Xperia M/Nokia N8-00->Huawei P8 Lite-> iPhone SE 64GB-> Honor View 10 -> Oneplus 7t -> Iphone 13 pro

Newsman - 27.01.2013-??.??.??


Wrzuciłem fajny news...? Jesli tak daj Image
Krzysiek_PL Male
*BOOM HEADSHOT*
Newsman

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Honor View 10 || Oneplus 7T
Soft: Android 8.0 || Android 10
Operator: Plus
Age: 28
Location: Mikołów

Joined: 16 Jul 2011
Online: 138d 22h 22m 27s
Posts: 2149Topics: 499
Reputation point: 2966
    Android Opera

Post by Romland » 7 Dec 2013, o 15:24

Przyciski systemowe są podświetlane ?
Image
Romland Male
Ja tu tylko sprzątam
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia Lumia 800
Soft: 1750.0823.8858.12460
Operator: Plus
Age: 28
Location: Piła

Joined: 14 Apr 2011
Online: 18d 16h 31m 32s
Posts: 608Topics: 88
Reputation point: 363
    Windows Vista Chrome

Post by Qubi » 7 Dec 2013, o 17:07

Nie. One są tylko białe/posrebrzane ;)
Xperia Z
Qubi Male
Hejterę sie zmieniłę
Friend
 
Offline
 
Telefon: Xperia Z
Soft: 5.0.2
Operator: Orange
Age: 27
Location: Mińsk Maz

Joined: 25 Dec 2010
Online: 24d 1h 19m 36s
Posts: 625Topics: 62
Reputation point: 771
    Windows 8 Chrome


Return to Własne recenzje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests