Nokia N86 8MP

Testy użytkowe, amatorskie recenzje i subiektywne opinie.

Post by peppa_814 » 2 Oct 2010, o 19:38

Recenzja Nokii N86 8MP

Nokia N86 8MP to pierwszy telefon fińskiej firmy Nokia wyposażony w aparat o rozdzielczości 8 MPx. Stąd również w nazwie modelu znalazło się oznaczenie 8MP. Pojawiła się ona na rynku pod koniec czerwca 2009 r. Kosztowała wtedy ponad 2000 zł, lecz dziś możemy ją nabyć za połowę ceny początkowej.


Image


Swojego smartfona otrzymałem w ramach wymiany gwarancyjnej za niezdatną do naprawy N81-3. Był więc to dla mnie dosyć korzystny układ. Otrzymałem jedynie aparat, gdyż serwis stwierdził, iż przepaść cenowa między tymi telefonami jest tak wysoka, że pozostałe akcesoria mogę zakupić na własną rękę.


Specyfikacja


- wymiary: 103,4 x 51,4 x 16,5-18,5 mm
- waga: 149 g
- pasma GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA z HSDPA (3,6Mbps) 900/2100 MHz
- 2,6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 240 x 320 i 16,7 mln kolorów (QVGA)
- 8GB wbudowanej pamięci
- slot kart microSD (do 32GB max)
- procesor ARM11 o taktowaniu 434 MHz
- WiFi (b i g), Bluetooth 2.0 z EDR
- GPS/A-GPS, Nokia Maps 3.0
- aparat 8Mpix z autofocusem, obiektywem Carl Zeiss Tessar i podwójną lampą błyskową LED
- microUSB, wyjście jack 3,5 mm
- bateria Li-Ion o pojemności 1200 mAh
- maksymalny czas rozmów: 6,9h (GSM); 4,5h (WCDMA)
- maksymalny czas czuwania: 363 h
- maksymalny czas odtwarzania muzyki: 30h


Wygląd, obudowa oraz wykonanie
Jeżeli chodzi o wykonanie telefonu, to ciężko tak naprawdę znaleźć coś do czego można by się przyczepić. Na pierwszy rzut oka nie ukazuje swych możliwości. Tylna klapka została wykonana z miękkiego plastiku co zapobiega ślizganiu się go w ręku. Z kolei z przodu zastosowano dwa materiały - aluminium oraz twardy plastik. Aluminiowa obwódka na górnej części slidera dodaje elegancji jak i funkcjonalności, a plastik sprawia, że na przednim panelu nie zastaniemy już więcej odcisków palców. Na pewno wielu osobom nasunie się pytanie o luzy w sliderze. Otóż ku mojemu zdziwieniu nie znajdzie ich tam nawet największy wróg "rozsuwanych" telefonów. Po prawej stronie komórki, poza parą głośników, mamy spust migawki aparatu i kontrolery głośności/zooma. Na lewym boku telefonu znajdziemy tylko jeden przycisk, służący do blokowania klawiatury. Na górnym boku N86 umieszczono wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm, port microUSB oraz przycisk Power. Natomiast z tyłu znajdziemy opatrzony przesłoną obiektyw aparatu firmy Carl Zeiss oraz podwójną lampę błyskową LED. Ale o nim później. Nowa fotograficzna Nokia jest, podobnie jak jej poprzednik (N85), podwójnym sliderem. Rozsuwając telefon w dół ujrzymy 4 przyciski funkcyjne, służące do kontroli odtwarzacza audio lub aparatu fotograficznego. Wykonując tą czynność w odwrotnym kierunku, naszym oczom ukaże się klawiatura alfanumeryczna. Jej przyciski działają pewnie i lekko oraz są w dość dużych odstępach od siebie, dzięki czemu pisanie na niej to czysta przyjemność.

Image Image Image Image Image Image Image Image




Oprogramowanie oraz "wnętrze"
Nokia N86 8MP została wyposażona w system operacyjny Symbian. Konkretniej jest to S60v3 9.3 (FP2). Obecnie posiadam oprogramowanie w wersji 30.009. Przede wszystkim jest ono stabilne oraz szybkie. Podczas użytkowania telefon zawiesił mi się tylko raz na wskutek otwarcia zbyt wielu aplikacji jednocześnie. Przy małym obciążeniu jego odpowiedź na polecenia jest niemal natychmiastowa. Smartfon standardowo został wyposażony w procesor ARM11 o zegarze taktowania 434 MHz. Posiada 120 MB pamięci RAM, której po uruchomieniu telefonu mamy do dyspozycji ok. 62 MB. Rozczaruję tych, którzy myśleli iż wraz z N86 dostaną coś więcej niż, znany chyba każdemu, interfejs S60 3 edycji. Smartfon, posiada właśnie to UI w starszej, nieco archaicznej już wersji. Oferuje on jeden pulpit, na którym znajdziemy skróty do najpotrzebniejszych funkcji telefonu (wiadomości, aparat czy przeglądarka) oraz menu z pogrupowanymi funkcjami urządzenia: kalendarz, kontakty, muzyka, internet, wiadomości, zdjęcia (galeria fotografii), pobierz (dostęp do Ovi Store), mapy, szukanie (funkcja umożliwiająca szybkie przeszukiwanie sieci i zawartości telefonu), narzędzia i aplikacje. Wśród tych ostatnich znajdziemy m.in.: pakiet Quick Office, Adobe Reader Lite, Konwerter, Zip oraz RealPlayera.


Image Image

Image Image

Image


Wyświetlacz
N86 posiada 2,6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości QVGA (240 x 320) i 16,7 mln kolorów. Ekran jest po prostu świetny i jak nietrudno się domyślić bije na głowę standardowo montowane w telefonach Nokii ekrany TFT LCD. Dzięki technologii AMOLED jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Jakość wyświetlanych kolorów i kontrast stoją na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy menu są bardzo wyraźne i ostre a odtwarzane filmy mogą zachwycać żywymi kolorami. Do tego ekran ma świetne kąty widzenia, sięgające niemal 180 stopni. Związanym z ekranem niedociągnięciem Nokii jest praca akcelerometru, który czasami za szybko a czasami z dużym opóźnieniem reagował na zmiany pozycji komórki co jest dosyć denerwujące.


Bateria
Początkowo, patrząc na ogrom funkcji Nokii N86 8MP bałem się, że litowo-jonowy akumulator o pojemności 1200 mAh nie będzie wystarczająco pojemny i będę zmuszony do częstego podłączania telefonu do ładowarki. Muszę jednak przyznać, że już drugiego dnia użytkowania telefonu byłem bardzo miło zaskoczony wydajnością ogniwa. Podczas intensywnego korzystania z licznych funkcji telefonu (20 min rozmów dziennie, 200 SMS-ów, robienie kilku fotek i filmików, 4 godziny odtwarzania muzyki oraz godzina przeglądanie sieci za pośrednictwem WiFi) bateria pozwoliła na dwa dni pracy smartfona bez konieczności ładowania. Przy oszczędniejszym korzystaniu z N86, w pełni naładowany akumulator bez najmniejszego problemu powinien wystarczyć na około 4-5 dni.

Image Image


Internet i GPS
Jak przystało na tak zaawansowany technicznie telefon, N86 posiada cały szereg modułów łączności bezprzewodowej, poczynając od EDGE i HSDPA (do 3,2 Mbps) aż po Bluetooth, GPS i WLAN. WiFi, bez którego wielu użytkowników nie może obejść się na co dzień, działa bardzo sprawnie. Co więcej moduł łączy się i utrzymuje stabilne połączenie nawet z sieciami, które miały jedynie jedną kreskę. Fabrycznie instalowana przeglądarka internetowa Nokii działa bardzo dobrze acz kol wiek wolę Operę Mobile. Póki co wadą fabrycznej przeglądarki jest brak obsługi pełnego Flasha, ale to nie powinno nikogo zdziwić. Producent, oczywiście oddał do naszej dyspozycji także odbiornik GPS i aplikację Nokia Maps w wersji 3.0, której nigdy nie uruchomiłem. Używam jedynie nawigacji Sygic Mobile Maps 10 co w połączeniu z tym telefonem stanowi prawdziwy pocisk. N86 nawiązuje połączenie z GPS już po upływie 10 sekund i to w domu! Dodam, że E71 potrzebuje na to ok. 2 minut na otwartej przestrzeni. Na dowód prędkości nawiązania połączenia dorzucam filmik.



Multimedia
Dwie najlepsze i najciekawsze funkcje tego smartfona zostawiłem sobie na koniec. Zacznę od tego, że telefon został wyposażony w 8 GB wbudowanej pamięci z możliwością odczytu karty MicroSD do 32 GB, więc z prostego działania matematycznego wychodzi, że możemy mieć nawet 40 GB pamięci w tym małym urządzeniu. Odtwarzacz muzyki jest identyczny jak w E75 czy N97 i nie straszne mu takie formaty jak MP3, AAC,eAAC,eAAC+ czy WMA. Oczywiście posiada listy odtwarzania oraz prosty equalizer, a jego obsługę dodatkowo ułatwiają wcześniej wymienione klawisze funkcyjne. Muzyki wychodzącej z telefonu możemy słuchać na stereofonicznych głośnikach, które nawet przy maksymalnej głośności nie trzeszczą i nie charczą denerwująco jak ma to miejsce np. w N73. Dzięki wyjściu słuchawkowemu jack 3,5 mm, nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć dowolne słuchawki i cieszyć się jeszcze lepszym brzmieniem oryginalnego odtwarzacza. Telefon jest także wyposażony w radio FM z RDS (w pamięci telefonu możemy zapisać do 20, wcześniej wyszukanych stacji radiowych), przyzwoite radio internetowe oraz transmiter FM, dzięki któremu podczas jazdy samochodem nie musimy być zdani na zazwyczaj badziewny gust rozgłośni radiowych i słuchać Bonie Tyler czy Elvisa Presleya. Do odtwarzania plików wideo ma nam posłużyć nic innego jak doskonale znany wszystkim RealPlayer. Obsługuje on takie formaty wideo jak: rmvb, MPEG-4 (H.263) oraz H.264. Niestety, N86 za względu na słaby procesor nie jest w stanie poradzić sobie z niekonwertowanymi plikami AVI, nie wspominając nawet o formacie DivX czy XviD. W wygodnym oglądaniu filmów, teledysków czy własnych nagrań z pewnością bardzo pomoże wbudowana podstawka, która wyręczy nas od konieczności ciągłego trzymania telefonu w rekach, podczas odtwarzania dłuższego filmiku.


Image Image

Image Image



Aparat fotograficzny
No więc teraz najlepsza część całej imprezy mianowicie - aparat. Jak już we wstępie wspomniałem Nokia N86 została wyposażona w aparat o matrycy 8 Mpx, obiektyw Tessar firmy Carl Zeiss oraz podwójną diodową lampę błyskową (Dual LED). Umożliwia ona robienie naprawdę dobrych zdjęć nawet w zupełnej ciemności. Zdjęcia zrobione przy naturalnym oświetleniu są rewelacyjne. Ważą przy tym średnio 1,5 - 2 MB. Obraz charakteryzuje się duża szczegółowością, świetnym oddaniem rzeczywistych kolorów, wysokim kontrastem oraz bardzo małym poziomem szumów. Aparat posiada następujące tryby fotografowania:
- tryb panoramiczny
- zbliżenie (działa już od 2 cm!)
- portret
- krajobraz
- sport
- noc
- nocny portret
Ponadto, aparat umożliwia nam nagrywanie wideo w bardzo przyzwoitej jakości. Mimo iż na papierze wideo w rozdzielczości VGA przy 30 klatkach na sekundę nie zachwyca (w szczególności gdy popatrzy się na Samsunga I8910 Omnię HD), to w rzeczywistości filmiki zrobione Nokią charakteryzuje się dużą szczegółowością, dobrym odwzorowaniem kolorów i przyzwoitą jakością dźwięku.

Image Image Image Image

Image Image Image Image



Podsumowanie
Uważam, że Nokia N86 8MP jest najlepszym multimedialnym telefonem ze stajni fińskiego producenta na kieszeń przeciętnego Brzęszczykiewicza. Do największych jego zalet należy zaliczyć doskonały aparat, świetną jakość dźwięku oraz szybkość działania systemu operacyjnego. Jeżeli poszukujecie telefonu o zaawansowanych funkcjach w niezbyt wygórowanej jak na te możliwości cenie to N86 8MP jest dla Was ideałem.
Last edited by peppa_814 on 2 Oct 2010, o 23:19, edited 1 time in total.
Image
Image

peppa_814 otrzymał za ten post 21 punkty reputacji od 3 użytkowników:
+pawelooss, adamke, jonny.
peppa_814 Male
Jesteś złym rasta!
40%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Samsung Galaxy S II
Soft: 4.2.1
Operator: Play
Location: Giżycko

Joined: 8 Jun 2010
Online: 8d 6h 3s
Posts: 103Topics: 44
Reputation point: 218
    Windows XP Opera

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by pawelooss » 2 Oct 2010, o 20:09

Świetna recenzja! Tylko takie chciałbym czytać na forum! Great job, bro! ;D

Widzę podział na wyraźne sekcje i ich poszczególne oceny, co jest mi szczególnie bliskie, gdyż samemu tak konstruowałem swoją megareckę i wyszło to tylko na dobre. ;) Rzeczywiście zdjęcia są niezwykle dobrze jak na słabe z reguły Nokie. :)
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || One+ 5T || iPhone 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 10 || iOS 12
Operator: Play
Age: 31
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 14h 20m 5s
Posts: 12081Topics: 1215
Reputation point: 17483
    Windows XP Firefox

Post by adamke » 2 Oct 2010, o 20:19

Nice story broo !
Ode mnie rep + leci, bo naprawdę fajnie się ją czyta.
adamke Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Lumia 520
Soft: 8.1
Operator: Play
Age: 32
Location: Zielona Góra

Joined: 3 May 2009
Online: 86d 14h 2m 44s
Posts: 2914Topics: 276
Reputation point: 4512
    Windows XP Chrome


Return to Własne recenzje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests