Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat





Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 12 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD?

Post Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 04:10

Male - Sponsor  Posts/Topics9186/98  Reputation point 6517 
Offline  Profile 
Linux Opera
Mam teraz taki lekki dylemat.
W moim Samsungu po raz kolejny (3 w ciagu 2.5 roku) umarł dysk twardy :/ W związku z tą sytuacją jestem zmuszony kupić nowy.
I teraz zacząłem się zastanawiać czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem inwestować w dysk SSD zamiast zwykłego talerzowca.
Od padu poprzedniego dysku i tak w pamięci laptopa nie trzymam nic poza systemem i bieżącymi plikami więc spokojnie 60GB mi wystarczy a widzę że taki rozmiar jest w kasie którą jestem w stanie na niego przeznaczyć.
Wydaje mi się że SSD byłby lepszy też ze względu na błąd w konstrukcji mojego komputera - HDD jest po prostu wrzucony luzem do obudowy, podłączony na kablu, w gumowej osłonce która ma grubość milimetra i praktycznie go przed niczym nie chroni więc sobie może latać i obijać się o ścianki przy każdym ruchu laptopa. Po prostu świetne warunki do pracy dysku, idealnie żeby po 2 latach, jak się skończy gwarancja, trzeba było w niego inwestować :/

Co sądzicie w takiej sytuacji? Czy powinienem kupić SSD 30/60 GB i nie martwić się że każde przenoszenie czy zahaczenie laptopa może uszkodzić dysk czy może nie bawić się w nowinkę a kupić zwykły dysk i używać laptopa z zwiększoną ostrożnością albo kombinować z usztywnieniem dysku w jego kieszeni?

Last post
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 09:58

Male - Administrator  Posts/Topics12081/1215  Reputation point 17483 
Offline  Profile  WWW   
Android Opera
No to chyba już sam sobie odpowiedziałeś.
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 10:24

-
nemo333 wrote:
HDD jest po prostu wrzucony luzem do obudowy, podłączony na kablu, w gumowej osłonce która ma grubość milimetra i praktycznie go przed niczym nie chroni więc sobie może latać i obijać się o ścianki przy każdym ruchu laptopa.
Co to za model Samsunga? Daj jakieś foto jak to tam jest ułożone. Luzem to chyba aż tak nie jest a może po prostu zapomnieli go przykręcić :lol:
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 16:38

Male - Sponsor  Posts/Topics9186/98  Reputation point 6517 
Offline  Profile 
Linux Opera
RV511. Nie zapomnieli go przykrecic bo nawet nie ma do czego :D mysleli ze kawalek gumy starc,y do zabezpieczenia a tu taki ch** bo dysk ma po 2 milimetry luzu w kazda strone i sobie moze latac w srodku XD
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 17:42

Male - Moderator  Posts/Topics4661/415  Reputation point 3242 
Offline  Profile   
Windows 8.1 Chrome
Przecież powinna być tam taka obudowa, do której przykręca się dysk, a następnie obudowę z dyskiem wkręca się do obudowy laptopa. Przynajmniej fabrycznie tak powinno być.
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 17:47

Male - Sponsor  Posts/Topics9186/98  Reputation point 6517 
Offline  Profile 
Linux Opera
hoppek wrote:
Przecież powinna być tam taka obudowa, do której przykręca się dysk, a następnie obudowę z dyskiem wkręca się do obudowy laptopa. Przynajmniej fabrycznie tak powinno być.

powinna byc ale nie ma, w dwoch laptopach tak mam fabrycznie wiec raczej nie bylo innego rozwiazania

[ Dodano: 18 maja 2014, o 17:47 ]
zrezzta, nasmiewacie sie z rozwiazania samsunga a ja dalej nie dostalem odpowiedzi na moje pytanie :roll:
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 19:45

Male - 90%  Posts/Topics401/39  Reputation point 863 
Offline  Profile 
Windows 7 Chrome
SSDki nie są "nowinkami" coraz więcej osób jest ma. Na rynku dostępne są parę lat.
W twoim przypadku jak najbardziej jest sens kupić taki dysk. Pomijając zwiększenie szybkości całego systemu SSDki o ile nie formatujesz systemu co dwa dni nie padają tak szybko. Prawda jest taka, że porównując HDD teraz, a np. 5 lat temu to jest przepaść jeśli chodzi o ich żywotność, nie wspominając o uszkodzeniach fizycznych :).
Ważne jest tylko, żebyś przy zakupie nie patrzył tylko na cenę. Wystrzegaj się dysków na kontrolerze Sandforce (najlepiej brać coś na marvellu), uważaj też na kingstony v300, o ile wcześniej były dobre, teraz zaczęli montować tam pamięci asynchroniczne i w porównaniu do wcześniejszej wersji jest lipa.
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 20:29

Male - Sponsor  Posts/Topics9186/98  Reputation point 6517 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Hans wrote:
Pomijając zwiększenie szybkości całego systemu SSDki o ile nie formatujesz systemu co dwa dni nie padają tak szybko
System ostatnio formatuje jedynie jak pada dysk czyli średnią mam ~pół roku xD

Hans wrote:
Prawda jest taka, że porównując HDD teraz, a np. 5 lat temu to jest przepaść jeśli chodzi o ich żywotność, nie wspominając o uszkodzeniach fizycznych :).
Niestety, na minus ;_;
Leżą u mnie dwa ATA 80GB, mają już chyba z 10 lat albo i więcej, z kompa komunijnego. I do tej pory ani jednego bad sectora, SMART idealny. A w ciągu ostatnich 3 lat w domu zmarły 4 dyski, 2 w moim lapku i 2 z netbooka matki który jeden przeszedł potem do mojego :/
Hans wrote:
Ważne jest tylko, żebyś przy zakupie nie patrzył tylko na cenę. Wystrzegaj się dysków na kontrolerze Sandforce (najlepiej brać coś na marvellu), uważaj też na kingstony v300, o ile wcześniej były dobre, teraz zaczęli montować tam pamięci asynchroniczne i w porównaniu do wcześniejszej wersji jest lipa.
Tzn?
Myślałem o tym: http://proline.pl/?p=SV300S37A%2F60G ewentualnie ten http://proline.pl/?p=SANDISK+SSD+64G
Będą dobre czy szukać jakiegoś innego?
Last edited by nemo333 on 18 May 2014, o 20:54, edited 1 time in total.
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 20:39

Male - Uploader Mod  Posts/Topics2783/1425  Reputation point 6311 
Offline  Profile  WWW 
Macintosh Safari
To na pewno nie za mało? :O Dyski SSD zdecydowanie zwalniają, jeśli mają zbyt mało wolnej przestrzeni, a 60 GB bardzo łatwo zapełnić.
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 20:51

Male - Sponsor  Posts/Topics9186/98  Reputation point 6517 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
jonny wrote:
To na pewno nie za mało? :O Dyski SSD zdecydowanie zwalniają, jeśli mają zbyt mało wolnej przestrzeni, a 60 GB bardzo łatwo zapełnić.
Obecnie system i programy na laptopie matki zajmują niecałe 19GB. U siebie pewnie miałbym niewiele więcej zajętej pamięci bo wszystko od dłuższego czasu trzymam na zewnętrznym, drugim laptopie albo pendrivach. Zresztą przez długi czas miałem 80GB w stacjonarce jako jedyny dysk więc spokojnie dam radę xD

[ Dodano: 18 maja 2014, o 20:51 ]
Ewentualnie jeszcze coś z tych: http://www.morele.net/dysk-ssd-transcen ... 40-636376/ http://www.morele.net/dysk-ssd-a-data-s ... -c-532623/ http://www.morele.net/dysk-ssd-sandisk- ... 25-510096/ http://www.morele.net/dysk-ssd-a-data-a ... -c-464506/ czy któreś z nich są warte uwagi? xP
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 18 May 2014, o 21:07

Male - 90%  Posts/Topics401/39  Reputation point 863 
Offline  Profile 
Windows 7 Chrome
nemo333 wrote:
System ostatnio formatuje jedynie jak pada dysk czyli średnią mam ~pół roku

Mówiąc formatowanie miałem po prostu na myśli "zapełnianie go danymi"
nemo333 wrote:
Tzn?
Myślałem o tym: http://proline.pl/?p=SV300S37A%2F60G ewentualnie ten http://proline.pl/?p=SANDISK+SSD+64G
Będą dobre czy szukać jakiegoś innego?

PurePC wrote:
Celowo pominęliśmy natomiast nośniki 60-64 GB, które są powoli wycofywane z produkcji i oferują niezbyt korzystny przelicznik złotówkowy za każdy 1GB przestrzeni. Zakup dysku SSD należy traktować w kategorii długoterminowej, stąd zalecamy dołożyć do modeli 120-128 GB gwarantujących wyższą wydajność i komfort pracy.

Pod tym się podpisuję, lepiej kupić raz, a porządnie. Przeważnie dyski o większej pojemności mają dłuższą żywotność. Ale łatwo jest powiedzieć wyłóż parę stów na dysk, więc moje propozycje:

Code:
Please Login or Register, to see this Content

Code:
Please Login or Register, to see this Content

Code:
Please Login or Register, to see this Content

Code:
Please Login or Register, to see this Content


Ogólnie jeśli bym kupował ssdka na teraz to zależnie od kasy brałbym Cruciala m500 albo plextora m6s. Najlepszy stosunek cena/wydajność.
Reply with quote 


Post Re: Nowy dysk w laptopie, inwestować w SSD czy pozostać przy tradycyjnym HDD? 20 May 2014, o 17:29

-
nemo333 wrote:
bo dysk ma po 2 milimetry luzu w kazda strone i sobie moze latac w srodku XD
Więc sam powinieneś go jakoś uściślić skoro producent oto nie zadbał. Ja bym tak zrobił.

Obecnie w moim lapku mam 500GB WD Blue który jest cieńszy niż zwykły taki dysk. Oczywiście mam możliwość jego przykręcenia do obudowy i sprawuje się wyśmienicie.

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 12 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests