Duża aktualizacja systemu Windows Phone 8, skutkująca zmianą numeracji na Windows Phone 8.1 nie jest spodziewana wcześniej niż na początku przyszłego roku, ale oprócz tego, aktualizacje do mobilnego systemu dostarczane są w postaci dystrybuowanych na wszystkie urządzenia z systemem Windows Phone 8 pakiety GDR (General Distribution Releases). Jeden GDR po premierze Windows Phone 8 już mieliśmy w tym roku (aktualizacja "Portico"), aktualnie testowana jest druga większa aktualizacja systemu - GDR2 - o której wiadomo, że wprowadzi m.in. obsługę międzynarodowych podcastów, CalDAV/CardDAV czy funkcję radia FM. GDR3, który ma pojawić się pod koniec br. ma wprowadzić m.in. obsługę ekranów z wyższymi rozdzielczościami czy czterordzeniowych procesorów w mobilnych urządzeniach, na których ma działać Windows Phone.
Niektóre ze spodziewanych nowości są ujawnione na zrzutach ekranowych, które zostały umieszczone w Sieci przez jednego z użytkowników serwisu Reddit. "ChinaMan28", bo taki pseudonim ma dostawca "wycieku" informacyjnego zakupił rzekomo w serwisie eBay smartfon Nokia Lumia 920, w którym zainstalowana była nieznana wcześniej szerszej publiczności wersja systemu Windows 8 oznaczona 12084.WPMAIN(wpbldlab).20130509-1407. Z numeru wersji łatwo wywnioskować, że mamy tu do czynienia (zakładając, że informacja jest prawdziwa) z kompilacją systemu powstałą 9 maja br.
Co nowego? Przyjrzyjmy się poniższym ilustracjom.

Standardowa aplikacja Kalendarz zyskała nowy, tygodniowy tryb podglądu treści, oprócz tego zmienił się również dynamiczny kafelek kalendarza widoczny na ekranie startowym, na którym, w postaci mniejszych ramek z ciemniejszym tłem przedstawiane są dane z aktualnego dnia.

W opcjach listy aplikacji zainstalowanych na smartfonie pojawiła się nowa funkcja sortowania względem częstości użycia danego programu, a nie tylko alfabetycznie. Po wybraniu sortowania według częstości lista aplikacji jest dodatkowo dzielona na bloki grupujące programy na często używane, rzadziej używane...

...rzadko używane, a także nigdy nie używane. Na screenach widoczna jest spora liczba programów, których nazwy zaczynają się od litery "z". To typowe w przypadku deweloperskich kompilacji, w których wiele programów to również wczesne wersje testowe.

W ujawnionej w Sieci kompilacji systemu Windows Phone zainstalowana była standardowo aplikacja Data Sense, dotychczas dostępna wyłącznie dla klientów Verizon Wireless. Obecność tego programu w "wyciekłej" kompilacji może oznaczać, że program ten będzie ogólnodostępny dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Windows Phone. Po prawej stronie widoczny ekran jednej z licznych aplikacji testowych wbudowanych w tę kompilację systemu.

Nowością, która powinna najbardziej zainteresować tych, którzy regularnie korzystają ze smartfonów z Windows Phone jest nowe centrum powiadomień. Ta funkcja systemu wygląda na bardzo prostą w obsłudze. Powiadomienia mogą być sortowane wg aplikacji, które je wygenerowały, użytkownik będzie miał również możliwość natychmiastowego usunięcia wszystkich powiadomień. Zgodnie z informacjami przesłanymi przez wspomnianego użytkownika serwisu Reddit, aplikacja z powiadomieniami jest dostępna również poprzez dynamiczny kafelek na ekranie startowym. Program może być również zamknięty poprzez panel wielozadaniowy.
Trudno spekulować, czy powyższe ekrany faktycznie pochodzą z rzeczywistej kompilacji systemu Windows Phone. Zarówno widoczny na niektórych ekranach napis "Saving to screenshot" jak i zróżnicowana, ale powiązana ze sobą treść na wielu ekranach świadczą o autentyczności tych ilustracji, oczywiście z drugiej strony można założyć, że "ChinaMan28" to żądny sławy miłośnik Photoshopa, choć on sam, poprzez serwis Reddit, informuje, że niebawem udostępni wideo z tej właśnie kompilacji systemu.
źródło: onet.pl