Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat

Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 1 post ]
Print view
Write comments Post new topic


Ratowanie telefonów z Symbianem bez Dead Flashu przy poważnej awarii systemu

Post Ratowanie telefonów z Symbianem bez Dead Flashu przy poważnej awarii systemu 25 Jun 2022, o 22:34

Male - Sponsor  Posts/Topics9157/98  Reputation point 6513 
Offline  Profile 
Windows 10 Chrome
Ponieważ przed chwilą postawiłem oporną N95 8GB, to postanowiłem zostawić notatkę, jak to zrobiłem, a przy okazji może dam wskazówki, jak ktoś dojdzie do etapu który sam miałem.

Zaznaczam, że ten tekst nie jest poradnikiem, tylko spisem wskazówek dla doświadczonych użytkowników. Nie opisuje dokłdnych procedur dla laików, nakierowuje tylko na właściwą drogę.

Problemem większości telefonów z Symbianem, jest brak możliwości wgrania firmware w trybie Dead Flash, ponieważ obsługa tego trybu weszła znacznie później, niż w telefonach S40. Rozwiązaniem tego jest użycie boxa serwisowego, który korzysta z innego interfejsu telefonu i nie wymaga działającego trybu dead flash.
Niestety, boxy w obecnej chwili są w zasadzie nieosiągalne. Bardzo rzadko pojawiają się na sprzedaż, ciężko o kable, instrukcje, programy, niektórych nawet nie da się aktywować, ponieważ wymagają serwera producenta (który zazwyczaj już nie działa), lub działają najwyżej na Windowsie XP. W serwisach zwykle nie można liczyć na pomoc, bo już dawno pozbyły się sprzętu, jeśli w ogóle go miały, a nie otworzyły sie kilka lat temu i znają tylko telefony dotykowe ;)

W większości przypadków na szczęście damy radę ominąć konieczność jego posiadania.

Jakie mogą być przyczyny braku możliwości uruchomienia telefonu?

1. Uszkodzenie systemu na partycji użytkownika, (C:/, E:/, Y:/), lub instalacja na niej plików, które nie pozwalają na uruchomienie systemu
Przykładem takiego przypadku może być instalacja nieprawidłowej czcionki na pamięci wbudowanej. Telefon nie będzie w stanie uruchomić systemu, oraz wykonać formatu kombinacją klawiszy. Również przydatne w przypadku telefonów, które nie obsługują tzw Dead Formatu (np Nokia E65)
W takim przypadku należy pobrać ze swojego magazynku, lub nabyć drogą kupna w sklepie elektronicznym rezystor do montażu przewlekanego. Wartości rezystorów są różne dla różnych modeli, zazwyczaj są to 5.1k, 7.5k lub 10kOhm. Jako, że koszt takiego rezystora, to dosłownie kilka groszy, to polecam kupić wszystkie 3 wartości.
Taki rezystor należy umieścić między dwoma pinami baterii - używamy pinu minusa, oraz BSI (pin oznaczony zwykle pustym kółkiem, zazwyczaj w bateriach Nokii są to dwa piny od wewnętrznej strony)
Telefon z podaną dodatkową rezystancją w linii BSI uruchomi się w trybie LOCAL lub TEST.
Jeśli udało nam się uruchomić telefon i jest wykrywany w komputerze, to wystarczy teraz uruchomić np Phoenixa, lub Infinity BEST, odczytać stan i wykonać "File system format" partycji na której znajdują się uszkodzone pliki.
Po wykonaniu tych kroków telefon powinien się uruchomić bez większych problemów. Minusem jest utrata wszystkich danych.
Wspomnę, że jest możliwość zachowania danych, usuwając tylko uszkodzony plik, ale to dość skomplikowana i wymagająca procedura.

2. Uszkodzenie firmware w skutek nieprawidłowej instalacji, lub aktualizacji
Jak niektórym wiadomo, flashowanie Nokii na systemie Windows 10, na kontrolerze USB3.0 zwykle kończy sie katastrofą. System widzi jakiś problem w takim zachowaniu i zatrzymuje cały proces, wyrzucając BSOD. Sam tak ubiłem kilka razy telefony ;)


Na szczęście, jest pewna furtka na takie zachowania. Zazwyczaj BSOD otrzymujemy po wgraniu co najmniej części MCU, więc telefon jest w stanie w pewien sposób się zbootować. Jest w tym jednak pewien haczyk, telefon bootuje się w trybie flashowania, który zazwyczaj jest wywoływany przez program flashujący. W związku z tym, flashowanie przez BEST teoretycznie jest niemożliwe.
Aby obejść ten problem, trzeba wykonać następujące kroki:
Posiadać Phoenixa, najlepiej dość świeżą wersję, osobiście polecam coś z gałęzi 2012.50.
Uruchomić Phoenixa, przygotować go do Dead Flashingu - No Connection, Open product, wybrać swój telefon, Firmware Upgrade, wybrać soft.
W tym momencie podłączyć telefon do komputera i spróbować włączyć. Powinien zalogować się pod USB - Phone in flash mode. Wybrać tę opcję z listy, kontynuować jak dla żywego telefonu. Powinno udać się flashowanie w trybie refurbish.

Możemy też spróbować rozpocząć flashowanie z trybu LOCAL/TEST, wywołanego podanym wyżej rezystorem. Jednak, zazwyczaj się to nie powiedzie, ponieważ teoretycznie telefony z Symbianem nie pozwalają na flash wywołany w innym trybie niż Normal.

Czasami jednak zdarza sie bardzo oporny przypadek. M.in. w N95 8GB takie kroki kończa się komunikatem o próbie downgrade, którego nie dopuszcza telefon. Jeśli otrzymujesz komunikat w stylu
Quote:
Cannot perform recover from error: 0x8401227A, ADL_LDR_DOWNGRADE_NOT_POSSIBLE_ERROR
ERROR: Unable to recover the product
ERROR: Product recovery failed

To masz bardzo ciężki, ale do uratowania przypadek.
Drugą próbę należy dokonać z użyciem Infinity BEST, flashując telefon jako Dead phone. Jeśli takie coś się powiedzie, to jesteśmy w domu
Jednak zapewne zakończy sie to w takim stylu, jeszcze zanim program wykona jakiekolwiek czynności:

Quote:
Flashing phone now...
Check files done...
-> SWversion check skipped : Dead mode selected

-> That PhoneType are NOT support DEAD MODE flashing!

Jak z tego wybrnąć? Potrzebujemy dwóch rzeczy. Refleksu i drugiego, identycznego modelu, najlepiej z tym samym oprogramowaniem. Dla pewności radzę wykonać backup wszystkich danych, aby uniknąć ich utraty, jeśli nie zdążymy z przepięciem i zaczniemy wgrywać firmware.
Na czym polega trick?

Jest to bardzo ryzykowne obeście dla odważnych.
JEŚLI COŚ PÓJDZIE NIE TAK, ZOSTAJESZ Z DWOMA UBITYMI TELEFONAMI, WIĘC JAK SIĘ NA TYM NIE ZNASZ, TO ODDAJ KOMUŚ KTO WIE CO ROBI (nie, ja nie wiem, blefuje, sam na to wpadłem przypadkiem)

Ponieważ BEST nie wykrywa telefonu w trybie Flash Mode i nie pozwoli uruchomić flashowania bez wykrycia urządzenia, to należy go w pewien sposób oszukać ;)

Należy przygotować flashowanie Infinity BEST zdrowego telefonu, z docelowym firmware do ubitego urządzenia. Włączyć sprawny telefon w trybie PC Suite i pozwolić aby BEST odczytał jego dane i podświetlił przycisk Flash.

Teraz najważniejsze. Należy się skupić na tym co robi. BEST po kliknięciu Flash zacznie wysyłać Loader. U mnie były to 2 przejścia paska postępu, następnie komunikat o restarcie telefonu i urządzenie zacznie uruchamiać tryb flashowania. Dzieje się to wszystko bardzo szybko, dlatego trzeba być szybszym. BEST nie może wykryć sprawnego telefonu, więc należy go odłączyć, zanim jeszcze się zrestartuje. Zamiast niego, należy podłączyć ubity telefon, zawieszony na białym ekranie po próbie włączenia. W tym momencie zostanie wykryty w trybie flash i BEST podejmie dalsze kroki, uzdrawiając go.

Podsumowując, kroki są następujące:
Rozpoczynamy Flash urządzenia sprawnego.
W momencie, gdy zacznie się restartować do flashowania, NATYCHMIAST odłączamy jej kabel USB i szybko przełączamy do uszkodzonej Nokii
Czekamy, aż BEST zorientuje się, że ma do dyspozycji telefon w trybie Flash i wgra do niego oprogramowanie
Czekamy na poprawne zakończenie procesu i uruchomienie telefonu.
Sprawdzamy poprawność wgrania oprogramowania, oraz czy nie został uszkodzony obszar PM (obecność IMEI, zasięgu, blokady SIMLock)

Właśnie tak postawiłem przed chwilą wywaloną N95 8GB, co do której straciłem nadzieję ;)

To będzie rozwijane, jak znajdę kolejny oporny przypadek.
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 1 post ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron