Wymienne obudowy
Dziś wiele popularnych smartfonów występuje w dwóch, a czasem tylko w jednej wersji kolorystycznej, przy czym pojawienie się każdej kolejnej jest zwykle głośnym wydarzeniem medialnym. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się wymienne obudowy, które zostały spopularyzowane właśnie przez Nokię. Wystarczyło kilkanaście złotych w kieszeni, wizyta w osiedlowym serwisie GSM lub na bazarze i wracaliśmy do domu z odmienionym telefonem.
Innowacją w tamtym czasie była Nokia 3200, czyli komórka zamknięta w przeźroczystej obudowie, pod którą wsuwało się zakupione lub własnoręcznie zaprojektowane, wydrukowane i wycięte wkładki. Kto by wtedy pomyślał, że w przyszłości personalizowane obudowy będą towarem luksusowym.
Snake to nie gra, Snake to styl życia
Pierwsza wersja kultowego Snake’a, jeszcze wtedy nosząca nazwę Worm, zadebiutowała w 1978 roku na komputerze Tandy Radio Shack 80 (TRS-80). Z miejsca podbiła serca graczy na całym świecie. Lata świetności tej gry nastały jednak dopiero po tym, jak trafiła ona w ręce właścicieli telefonów fińskiego producenta. Pierwszym z nich była wydana w 1997 roku Nokia 6110.
Z czasem Snake przestał być tylko grą i stał się żyjącą własnym życiem ikoną popkultury. Dziś grę tę w klasycznej wersji można pobrać m.in. na urządzenia z systemem Android, iOS i oczywiście Windows Phone
Zabawne reklamy telewizyjne
Nokia słynęła z zabawnych lub zaskakujących pomysłowością twórców reklam telewizyjnych. Świetnym przykładem jest spot, w którym Finowie nabijają się z użytkowników konkurencyjnych urządzeń.
Nokia 1100
Trudno stwierdzić, za co kochaliśmy tę niewyróżniającą się niczym szczególnym komórkę, ale trzeba przyznać, że była to naprawdę wielka miłość. Już w 2007 roku Nokia ogłosiła, że model 1100 sprzedał się w liczbie 200 milionów egzemplarzy, dzięki czemu do dziś pozostaje najchętniej kupowanym telefonem komórkowym na świecie. Ba, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko komórki, ale też wszystkie gadżety elektroniczne i mocno nagniemy rzeczywistość, to możemy uznać, że rekord został pobity dopiero w 2010 roku przez wszystkie modele iPoda razem wzięte.
Dzwonek Nokia Tune
Utwór “Gran Vals” został skomponowany w 1902 roku przez hiszpańskiego muzyka Francisco Tárregę. Ponad dziewięć dekad później – w roku 1993 – ówcześni dyrektorzy Nokii, Anssi Vanjoki i Lauri Kivinen, zdecydowali się wykorzystać fragment tego utworu jako dzwonek telefoniczny. Prawdopodobnie nie zdawali sobie wtedy sprawy, że dzwonek ten będzie jedną z najpopularniejszych melodii na świecie.
Moda na slidery
Dziś większość smartfonów robiona jest na jedno kopyto, dawniej natomiast producenci mieli w kwestii designu zdecydowanie większe pole do popisu, co też chętnie wykorzystywali. Przykładowo Nokia 8110 była pierwszym telefonem komórkowym typu slider (wysuwana klapka), co przez wiele lat było bardzo popularnym rozwiązaniem.
Model zadebiutował na rynku w 1996 roku, jednak sławę zdobył dopiero trzy lata później, kiedy do kin trafił “Matrix” braci Wachowskich. Komórka Nokii – można powiedzieć – grała w nim jedną z głównych ról. Ze względu na swój nietypowy kształt Nokia 8110 nazywana była bananem.
Po co komu antena?
Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że telefony komórkowe pozbawione są wystających czy wysuwanych anten, jednak ktoś musiał ten trend zapoczątkować. Szlaki przetarł model Nokia 8810, który na półkach sklepowych pojawił się w roku 1998. Do zalet urządzenia zaliczał się także wbudowany kalkulator, przelicznik walut, kalendarz i notatnik, co w tamtych czasach świadczyło o jego ponadprzeciętnej funkcjonalności.
Aparaty o wysokiej rozdzielczości
Wprawdzie pierwsza komórka z wbudowanym aparatem została wyprodukowana przez Sharpa, jednak to Nokia jako pierwsza zdecydowała się na wykorzystywanie matryc o naprawdę sporej rozdzielczości. Przełomem był debiutujący w marcu 2007 roku model N95 z aparatem 5 Mpix, z którym konkurencyjne słuchawki jeszcze długo nie mogły się równać.
Wynik ten jest jednak niczym przy ubiegłorocznej Nokii 808 PureView z aparatem o rozdzielczości 41 Mpix czy zaprezentowanej niedawno Lumii 1020.
Popularyzacja standardu GSM
GSM może i nie jest najnowocześniejszym standardem telefonii komórkowej, jednak wciąż jest najpopularniejszy. I to nieprzerwanie od ponad 20 lat, bo pierwszą komercyjną rozmowę w sieci GSM odbyli 1 lipca 1991 roku ówczesny premier Finlandii, Harri Holkeri, oraz zastępca burmistrza miasta Tampere, Kaarina Suonio. Ta historyczna rozmowa odbyła się za pośrednictwem telefonów marki Nokia, a za zbudowanie odpowiedniej infrastruktury odpowiadały firmy Telenokia i Siemens (dziś Nokia Siemens Networks)
Innowacyjne telefony
Nie sposób odmówić fińskiemu producentowi tego, że jego produkty zawsze były innowacyjne. Swego czasu furorę robiła m.in. Nokia 5510 z poziomym układem klawiszy i umieszczonym pośrodku ekranem czy połączenie mobilnej konsoli i telefonu, czyli N-Gage.
Jednym z najciekawszych pomysłów ostatnich lat zdaje się zaprezentowany na imprezie Nokia World 2011 prototyp o nazwie Nokia Kinetic Device. Urządzenie niebanalne, bo dzięki elastycznej obudowie obsługiwane poprzez wyginanie całej konstrukcji. Niestety, szanse na to, że finalna wersja produktu kiedykolwiek ujrzy światło dzienne, są raczej znikome
Nokia 3310
Na koniec wisienka na torcie, czyli najbardziej kultowa słuchawka Nokii, jaka kiedykolwiek powstała. Każdy z nas ją miał (albo przynajmniej znał kogoś, kto miał). Kochaliśmy ją za niezniszczalność, wymienne obudowy, kompozytor dzwonków oraz odświeżoną i bezapelacyjnie najlepszą wersję Snake’a. Tego telefonu z pewnością jeszcze długo nie zapomnimy.
Komórkomania.pl