Dokument opisujący stacje wraz z obsługiwaną przez nich częstotliwością i technologią, dokładnym adresem, a nawet szerokością i długością geograficzną, zawiera dane aktualne na 10. stycznia. Poprzednie porównanie robiliśmy na początku lipca.
Oto tabele ilustrująca ilość pozwoleń radiowych dla stacji GSM (900/1800), UMTS (900/2100) i LTE 1800 poszczególnych operatorów oraz ich przyrost w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Analizując dane należy pamiętać, że jest to liczba zezwoleń, a nie działających stacji. Niektóre stacje mogą działać bez uzyskanego zezwolenia (wniosek złożony w UKE, ale jeszcze bez decyzji), a niektóre mogą jeszcze nie działać mimo uzyskanego zezwolenia.
Tylko w wypadku Polkomtelu da się orientacyjnie określić, jak liczba pozwoleń ma się do realnie działających stacji. Z oficjalnych danych operatora wynika, że na dzień 30. września 2011 roku Polkomtel miał o około 20% więcej zezwoleń GSM niż działających stacji (a to przy bezpiecznym założeniu, że każda stacja GSM1800 ma także GSM 900) oraz 32% więcej w przypadku UMTS. Co ciekawe, w 2009 roku liczby te były jeszcze większe i wynosiły odpowiednio 20% i 41%. Takich danych nie można miarodajnie odnieść do innych operatorów, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Polkomtel ma wyraźnie większy "zapas" pozwoleń niż konkurencja, co potwierdzają obserwacje "łowców BTS-ów" skupionych wokół serwisu BTSearch.pl.
Widać już efekty pracy NetWokrs! W nawiasie przy stacjach Centertelu i PTC podaliśmy liczbę pozwoleń na wspólne stacje. Na początku grudnia PTC informowała, że zmodernizowano już około 2 tys. stacji. Postępy można też śledzić na mapce na stronie t-mobile.pl.





Dokładną listę stacji, wraz z adresami, można znaleźć na stronach UKE. (WitekT)
źródło: wł
ź: Telepolis.pl