Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChatOgłoszenie


Forum NokiaHacking.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Image


Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 1 post ]
Print view
Write comments Post new topic


Przeglądarka oparta na Chromium trafi na wiekowego OS/2

Post Przeglądarka oparta na Chromium trafi na wiekowego OS/2 17 Feb 2022, o 19:03

Male - Moderator  Posts/Topics1297/236  Reputation point 611 
Offline  Profile   
Linux Firefox
Image

Microsoft i IBM mają niezwykle ciekawą wspólną historię. Można wręcz powiedzieć, że powstanie Windowsa jest wynikiem próby zaimponowania IBM przez Microsoft tylko po to, aby producent komputerów był zainteresowany zakupem języków programowania stworzonych przez firmę Billa Gatesa. Jednym z efektów ubocznych tej niezwykle barwnej współpracy był przy okazji system operacyjny OS/2, który o dziwo wciąż ma wielu zwolenników.

Otter Browser Chromium na OS/2

Image

Sęk w tym, że oficjalny rozwój OS/2 został wstrzymany w 2001 roku. Podobnie sprawa ma się z oprogramowaniem. Tym samym na system ten nie znajdziemy żadnej nowoczesnej przeglądarki Internetowej, przez co nie da się wyświetlić na tym systemie większości stron. To jednak się zmieni dzięki nowej przeglądarce internetowej Otter Browser, która ma zadebiutować na przełomie lutego i marca. Przeglądarka ta będzie pierwszą na tym systemie, która opiera się na silniku Chromium, który jest obecnie wykorzystywany we wszystkich dużych programach tego typu poza Firefoxem i Safari.

No dobrze, ale dlaczego ktoś w ogóle chce stworzyć przeglądarkę na system, który jest martwy od ponad 20 lat? Otóż nie do końca jest on martwy. Prawa do rozwoju firmy zdobyły bowiem dwie kolejne firmy: eComStation i ArcaOS. Tym samym platforma ta wciąż jest rozwijana, a do 2016 roku Mozilla wydawała na niego nowe wersje Firefoxa. Problemy jednak zaczęły się, kiedy to zostało wycofane, ponieważ z powodu braku przeglądarki Internetowej jej możliwości są mocno ograniczone. Dlatego też w 2017 roku BitWise Works GmbH i holenderska fundacja OS/2 Voice rozpoczęły prace nad Otter Browser, czego efekty społeczność skupiona wokół systemu powinna wkrótce zobaczyć. I oczywiście, raczej nikt nie korzysta z tego systemu jako swojej głównej platformy. Jednak dostęp do sieci na pewno ucieszy to małe grono fanów retro, dla których OS/2 jest symbolem ich młodości, a co za tym idzie tych lepszych i prostszych czasów.

Źródło: android.com.pl
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 1 post ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests