Rozpakowywanie i edycja plików SIS, MBM, RSC, AIF.

Artykuły i poradniki charakterystyczne dla platformy.

Post by pawelooss » 20 Jun 2009, o 23:50

Często zdarza się nam, że chcemy wyedytować ikonkę, tło, element themesa czy jakiegoś programu. Zadajemy sobie pytanię: Czy to jest w ogóle wykonalne? Od dziś takie elementy aplikacji jak ikona czy język nie będą już dla was problemem. Aby je zmienić wystarczy dosłownie kilka chwil w domowym zaciszu,a efekt często jest taki jak się spodziewamy. Znudziło ci się nudne tło odtwarzacza mp3? Brzydka ikona aplikacji? A może chcesz zmienić język programu na nasz ojczysty? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie!


Jeśli chodzi o edycję wszelakich aplikacji, jedną z ważniejszych roli odgrywają pliki *.mbm. W większości aplikacji to właśnie w nich znajdują się pliki graficzne. W Internecie dostępnych jest kilka programów do edycji tych plików. Najbardziej znane to MBMWizard oraz MBMTool. Mi szczególnie do gustu przypadł ten drugi i na jego przykładzie opiszę cały proces.

Po otworzeniu programu, najbardziej widoczne jest menu po lewej stronie. To głównie dzięki niemu będziemy wykonywać różne operację na plikach *.mbm. Jednak przed modyfikowaniem plików należy sprawdzić, czy w menu Palette ustawiony jest profil Default.


Dokładniejszy opis funkcji w lewym menu znajduje się poniżej:

    1. Tworzy nowy, czysty projekt
    2. Otwiera plik *.mbm
    3. Zapisuje aktualny projekt
    4. Otwiera edytowany fragment pliku *.mbm w edytorze graficznym (np. Photoshop)

    5. Eksportuje zaznaczone pliki do folderu
    6. Usuwa wybrany plik
    7. Dodaje nowe pliki
    8. Zmienia ilość kolorów w trybach monochromatycznym lub kolorowym

    9. Eksportuje grafiki do plików *.gif
    10. Importuje grafiki z pliku *.gif
Image

A jak to wygląda w praktyce?

Na początku rozpakowujemy plik *.sis albo kopiujemy plik *.mbm z naszego telefonu. Następnie otwieramy go MBMToolem i szukamy grafiki, którą chcemy "wymienić".
Kiedy ją znajdziemy, za pomocą przycisku nr 6 (lub z klawiatury: delete), usuwamy obecny obrazek. Następnie za pomocą funkcji importowania plików (7), dodajemy nowy obrazek na jego miejsce. Nazwa dodanej grafiki nie musi być taka sama jak poprzedniej. w moim przypadku jest to po prostu "tło". Program automatycznie zmieni tę nazwę na 032 podczas zapisu pliku.
Image

Jeśli po dodaniu pliku graficznego znajduje się on w niewłaściwym miejscu, za pomocą strzałek możemy go przesunąć w górę i w dół.

Ważną operacją jest zmiana ilości kolorów. Program po dodaniu obrazka ustawia mu głębię 8 bitową, co oznacza że przy zapisie obrazek będzie kodowany w 4096 kolorach. Obecnie najnowsze smartfony potrafią obsłużyć ponad 262 000 , a nawet i 16.7 mln kolorów! Tak więc należy, za pomocą przycisku 8, zmienić liczbę kolorów na 16bpp, a najlepiej i na 24bpp. W ten sposób telefon bez problemów odczyta grafikę w normalnych, nie "zielonych" kolorach.
Image

Inną sprawa jest maska naszego podmienianego pliku (w moim przypadku tło nie posiada maski, natomiast wiekszość plików - tak). Telefon dzięki niej odczytuje którą część grafiki ma wyświetlać, a którą nie. W starszych systemach (Symbian 6.1) maski obsługiwały jedynie dwa kolory. czarny i biały, więc zapisywanie w jakimkolwiek innym trybie (ilości kolorów), nie miało sensu. Na nowych smartfonach, możemy sobie pozwolić na maski aż w 24bpp głębi kolorów. Ja jednak używam głębi 8bpp mono i jest to według mnie wystarczająco.

Nie ma sensu tu pisać jak zrobić maskę pliku. Wystarczy podstawowa znajomość Photoshopa, a i nawet Paintem można to wykonać. Jedynie należy zwrócić uwagę na kolory. w głębi 8bpp element który ma być widoczny powinien być biały, a to czego nie będzie widać. czarne. Jeśli stosujemy np. 24bpp dla naszej maski. powinno być dokładnie na odwrót: to co ma być widoczne. białe, a to czego nie będziemy widzieć. czarne.

Po podmianie grafiki i zmianie ilości kolorów, postępujemy identycznie dla innych plików. Gotowy projekt zapisujemy jako plik *.mbm i wgrywamy na telefon.


Kolejnym przydatnym dla nas programem będzie UnMakeSIS. Dzięki niemu możemy m.in. rozpakować plik instalacyjny *.sis.
Image

Można to zrobić bardzo prosto. klikamy na przycisk Open, aby wybrać plik. Po załadowaniu go, dostępny stanie się przycisk obok - Extract Files. Po naciśnięciu go, w tym samym folderze co plik *.sis, znajdzie się jego rozpakowana zawartość, którą możemy edytować.

Prawda, że proste?

Image Image


Edycja plików *.rsc lub *.rXX (gdzie XX to liczba, informująca o języku. 27 to j. polski) jest również dość prosta. Do przeprowadzenia całego procesu będzie nam potrzebny kolejny program Alezz'a. RSCTool.


Funkcję kolejnych przycisków:
    1. Otwiera plik
    2. Zapisz projekt
    3. Skasuj obecną linię (złe użycie może uszkodzić plik)

    4. Zamienia na unicode
    5. Znajduje szukaną frazę
    6. Zamienia frazę
Image

Nam do podmiany tekstu będą potrzebne właściwie tylko dwie, pierwsze opcje. otwieranie i zapisywanie pliku ;)

Tak więc otwieramy plik i za pomocą funkcji szukaj znajdujemy interesujący nas fragment. Jeśli tłumaczymy cały plik, to nie ma nawet sensu wykorzystywać tej funkcji, tylko po prostu "lecieć od góry do dołu".

A jak zmieniać frazy? Szukamy w lewej kolumnie interesującego nas wyrażenia. Kiedy na nie klikniemy, po prawej stronie, na dole, pojawi się ten tekst. Usuwamy go i wpisujemy, zatwierdzając enterem. Robimy tak z kolejnymi słowami, a następnie za pomocą przycisku 2. zapisujemy.
Image

W przypadku plików *.aif sprawa jest nieco trudniejsza. Na początek parę słów wyjaśnienia: od systemu Symbian 7.0 stosuje się nieco inne pliki *.aif. Jest to m.in. jedna z przyczyn, dlaczego programy pisane pod Symbiana 7.0/8.0 nie działają w modelach z wersją 6.1. Jeśli jednak program jest pisany pod Symbian 6.1. powinien działać na wszystkich modelach (a przynajmniej pliki *.aif). Tak więc naszą lekturę należy podzielić na edycję plików dla Symbiana 6.1 oraz dla Symbiana 7.0/8.0.


Przy pomocy kolejnego narzędzia Alezz'a. programu AIFTool możliwa jest edycja "starszych" plików *.aif. W menu po lewej stronie znajdują się znane nam przyciski, w wypadku tej aplikacji. jedynie dwa (Otwórz i Zapisz projekt). Otwieramy więc plik *.aif wyciągnięty z *.sis'a, lub skopiowany z telefonu. Po otwarciu pliku, w tym samym katalogu w którym mamy program, utworzy się plik *.mbm, zawierający dwie ikonki i ich maski. są to ikonki, które widzimy w menu telefonu, lub po otwarciu aplikacji.


Po edycji pliku *.mbm z ikonkami, za pomocą przycisku u góry, po prawej stronie (Insert mbm file), wybieramy zedytowany przez nas plik, który automatycznie załaduje się przy zapisywaniu projektu.
Image
Równocześnie za pomocą dolnych przycisków, możemy przykładowo zmienić nazwę aplikacji (Edit). Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, iż wiele programów swoją nazwę ma zakodowaną w plikach *.rsc/*.rXX lub nawet w głównym pliku - *.app, więc przeważnie zmiana nazwy w pliku *.aif nic nam nie da (choć warto próbować).
Image

Image

Nasz projekt zapisujemy, przesyłamy do telefonu i cieszymy się nową ikonką wybranego programu.

Tutaj, aby zmienić wygląd ikonki, jest nieco trudniej. Należy bowiem stworzyć od początku plik *.aif dla danego programu. Potrzebny więc nam będzie program S60 Icon Wizard. W archiwum wraz z nim znajduje się plik, który należy podmienić w Program FilesS60_IconWizard, aby mieć interfejs w języku angielskim.

Otwieramy program i klikamy New Icon - pojawi się kolejne okno, w którym będziemy musieli wpisać:
    1. UID programu. Znajdziemy ja m.in. kiedy w telefonie włączymy program (którego plik *.aif edytujemy), a następnie fexplorera (conajmniej 1.15). Wchodzimy w nim w process i na samym dole szukamy procesu naszej aplikacji. w moim przypadku Mplayer. Zaraz za nazwą pliku, w kwadratowym nawiasie, zawartem będzie poszukiwane przez nas UID programu. Przepisujemy je w niezmienionej formie do okna w programie Icon Wizard (8 znaków)
    2. Ścieżkę programu. Jest to adres folderu, w którym znajdują się pliki danej aplikacji, w moim przypadku jest to Player (cały adres to: /system/apps/Mplayer)
    3. Nazwę. Tak jak pisałem przy edycji plików *.aif dla Symbiana 6.1. pomimo tego co tu wpiszemy, program i tam prawdopodobnie będzie się nazywać tak jak nazwali go producenci.

Image

Po wypełnieniu trzech pól, przechodzimy do kolejnego okna, gdzie należy podać ścieżkę do przygotowanych plików graficznych na naszym komputerze. Pierwszy plik będzie widoczny w menu telefonu (42 x 29), a drugi. po uruchomieniu programu (44 x 44).

Po naciśnięciu Next, program automatycznie utworzy nam maski. jednak uwaga, są one wykonane w palecie jedno-bitowej. Aby zmienić maski na np. 8bpp, na razie akceptujemy wszystko (Next), a w następnym oknie naciskamy Build i zapisujemy gotowy plik *.sis z ikoną.

Image
Co zrobić aby nasza ikona miała maskę 8bpp? Plik *.sis, który przed chwilą utworzyliśmy rozpakowujemy i za pomocą opisywanego wcześniej AifTool'a, edytujemy w nim plik *.mbm, który zawiera dwie ikony i maski. Później postępujemy analogicznie (zapisujemy plik *.aif) i przesyłamy go na telefon.

Opisywany powyżej program S60 Icon Wizard dostępny jest obecnie w nowszej wersji, w której zmianom uległ właściwie tylko interfejs (dostępny jedynie w języku niemieckim). Jeśli jesteś zainteresowany, aplikację pobrać można ze strony producenta.

Dzięki wyżej opisanym metodom można otrzymać bardzo liczne i ciekawe efekty. Przykładowo poniżej prezentuje to, co je ostatnio zdziałałem. Zachęcam więc do "zabawy" z plikami i publikowania swoich prac na naszym forum.
Przed..ImageImage..i po edycji:ImageImage


Powyższy artykuł pochodzi z portalu SymbianOS.pl.
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)

pawelooss otrzymał za ten post 3 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+CrimeS.
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || One+ 5T || iPhone 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 10 || iOS 12
Operator: Play
Age: 31
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 14h 20m 5s
Posts: 12081Topics: 1215
Reputation point: 17483
    Windows Vista Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by Hahard » 21 Jun 2009, o 00:49

fajnie że się przydał ten link który wcześniej podrzuciłem ^^

[ Komentarz dodany przez: pawelooss: 2009-06-21, 11:57 ]
Się wie! :D
Hahard Male
LOL
30%
 
Offline
 
Telefon: n96
Soft: 30.333
Operator: Plus
Age: 31
Location: Hrubieszów

Joined: 19 Jun 2009
Online: 4d 5m 51s
Posts: 90Topics: 20
Reputation point: 153
    Windows Vista Firefox

Post by CrimeS » 20 Apr 2010, o 18:36

Przydały by się linki do programów + sposób jak rozpakować SIS

[ Komentarz dodany przez: boczkens: 20 kwietnia 2010, o 19:09 ]
Czytanie ze zrozumieniem.
Kolejnym przydatnym dla nas programem będzie UnMakeSIS. Dzięki niemu możemy m.in. rozpakować plik instalacyjny *.sis.
Last edited by CrimeS on 20 Apr 2010, o 19:35, edited 1 time in total.
//Nokia 5530 Xpress Music V32 Minimal'C6 + 16gB & Sony Ericsson W595 R3EF001 + 2gB \\

Mój CFW: minimal-c6-vt18109.htm
CrimeS Male
80%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Note 3
Soft: 4.4.2
Operator: Play

Joined: 29 Mar 2010
Online: 4d 9h 35m 45s
Posts: 375Topics: 212
Reputation point: 103
    Windows 7 Chrome

Post by nemo333 » 20 Apr 2010, o 19:35

MarciNXM wrote:Przydały by się linki do programów
google.pl ;>
Wszystkie te porady są dla symbiana v1/v2, na v3 jedynie przyda się poradnik dotyczący edycji mbm bo jeszcze w tym formacie czasami występują w systemie grafki, Na v3 n.p. grafiki nie są w AIFach a w MIF, SiS się nie rozpakuje bo ma zupełnie inny format pomimo tego samego rozszerzenia i można tak wymienić dalej...
Image
nemo333 Male
fb.com/nemowaKK
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: S21 FE, oraz 400 innych w ramach kolekcji
Soft: Android 13
Operator: Orange

Joined: 26 Jun 2009
Online: 449d 1h 20m 47s
Posts: 9186Topics: 98
Reputation point: 6516
    Windows XP Opera

Post by largus » 31 Jul 2010, o 16:55

witam. Jestem tutaj nowy wiec prosze o wyrozumiałość. Szukałem już sporo i nie znalazłem takiego opisu do mojego problemu.
Mam motyw windowsvistabyalpha Up By CmK.signed.sisx i problem w tym, ze jak ktoś dzwoni albo ja do kogoś to nie widać nazwy kto dzwoni. Chciałbym zmienić czcionke z koloru białego na czarny np. Jak to zrobić?
Mam rozpakowany motyw, mam trzy pliki
1. 0_themepackage.mbm
2. 1_themepackage.mif
3. 2_themepackage.skn

W którym z tych plików i w którym miejscu jest uwzględniony kolor czcionki? Bo już dostaje do głowy z tym. Bardzo prosze o pomoc, najlepiej ze screenem.
largus Male
User
 
Offline
 
Telefon: Nokia
Operator: Orange

Joined: 31 Jul 2010
Online: 41m 56s
Posts: 2Topics: 0
Reputation point: 0
    Windows XP Internet Explorer 8

Post by kosmita1993 » 31 Jul 2010, o 20:10

Otwórz motyw programem SISContents, wybierz Tools -> Edit package. Teraz kliknij na ikonkę "contents" (trzy szare kwadraciki i jeden niebieski), najedź na plik themepackage.skn, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy, kliknij "View details". W ostatniej zakładce (colours) masz wszystkie kolory czcionek w motywie. Możesz popróbować zmieniać te kolory, na końcu zapisz plik SIS (File -> save as).

PS: chyba warto byłoby zaktualizować poradnik dla s60v3. Ja powiem tylko tyle że dla v3 programem SISContents można edytować pliki SIS, MBM, MIF, SKN (motywy) i wiele innych, ten jeden program wystarczy do pełnej edycji plików SIS i jego zawartości.
:E :E :E Zanim zadasz mi pytanie na PW, koniecznie zapoznaj się z forumowym FAQ! :E :E :EImage

kosmita1993 otrzymał za ten post 8 punkty reputacji od 3 użytkowników:
+largus, nemo333, Wacek223.
kosmita1993 Male
Nokia Rulez
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N95-1 Hacked
Soft: V35.0.002
Operator: Play
Age: 31
Location: !:\SYS\BIN

Joined: 25 May 2009
Online: 50d 19h 24m 44s
Posts: 1317Topics: 140
Reputation point: 3159
    Windows Vista Opera

Post by largus » 1 Aug 2010, o 07:45

Człowieku nie wiesz nawet jak mi poprawiłeś humor tym postem. Zrobiłem tak jak napisałeś i zmieniłem kolor tekstu przy call handlink text i teraz jak ktoś dzwoni to widać pięknie i przejrzyście. OGROMNE dzięki
largus Male
User
 
Offline
 
Telefon: Nokia
Operator: Orange

Joined: 31 Jul 2010
Online: 41m 56s
Posts: 2Topics: 0
Reputation point: 0
    Windows XP Internet Explorer 8

Post by minicomp » 2 Aug 2010, o 17:16

ej a jak mam sisx to co na troche nazwe na sis zmienic czy samo odczyta
minicomp Male
User
 
Offline
 
Telefon: Nokia n97
Soft: 21.0.045
Operator: T-Mobile

Joined: 12 Jun 2010
Online: 2h 48m 10s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
    Windows XP Firefox

Post by businessman » 20 Feb 2013, o 22:52

a jak zmienic kolor dolnej i gornej belki w trybie landscape. Te belki sa niebiesko-biale a chce czarne i nie wiem co za to odpowiada. Szukalem po kolorze i zmienilem na czarny ale nadal nic. Nzywalo sie to guidline
businessman Male
20%
 
Offline
 
Telefon: n95
Operator: Orange

Joined: 3 Jun 2012
Online: 1d 19h 38m 1s
Posts: 38Topics: 6
Reputation point: 33
    Windows 7 Opera


Return to [S60] Tutoriale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests