Samsung i450 - recenzja przez wielkie R!

Testy użytkowe, amatorskie recenzje i subiektywne opinie.

Post by adamke » 11 Aug 2010, o 21:13

Wstęp - czyli co nie co o telefonie, o jego funkcjach, historii.

Samsung i450 - To pierwszy telefon koreańskiego producenta wyposażony w interfejs S60v3 FP1 OS 9.2, później pojawiły się modele i550/i550w, G810.

Smartphone ten posiada procesor TI OMAP2431 i jest taktowany z prędkością 330MHz. Całe urządzenie ma do dyspozycji 64MB ram, a po starcie jest już jego w granicach 20mb. Sam telefon działa bardzo szybko, nie ma żadnych zwisów tak jak to było w przypadku n73. Da się słuchać jednocześnie muzyki, oraz surfować po internecie i nie widać żadnych zwolnień. Jak na chwilę obecną jest to jeden z lepszych modeli jakie posiadałem. Samsung i450 kosztował mnie 189zł (koszty wysyłki paczki priorytetowej wliczone). Warto dodać że i450 jest dwustronnym sliderem tak jak n95/n96 czy n86.
Na tym zakończę wstęp do recenzji.

Wygląd
Samsung i450 jak już wcześniej wspomniałem jest dwustronnym sliderem na wzór n95. Cały telefon został wykonany z bardzo dobrego plastiku, jednak tylna klapka sprawia wrażenie bardzo chwiejnej i lubi czasem wypaść. i450 jest dosyć dużym i ciężkim telefonem jego wymiary to: 101,00 x 52,00 x 17,80 mm, a waga tego telefonu to 114 gram - czyli taka mała cegiełka.

Na przodzie telefonu możemy zobaczyć duży ekran TFT 2.4", który potrafi wyświetlić 256000 kolorów. Pod wyświetlaczem znajduje się 6 przycisków + 5 kierunkowy klawisz nawigacji. Nad wyświetlaczem znajduje się kamerka do wideo-rozmów, oraz głośnik do prowadzenia połączeń głosowych.
Image

Góra telefonu to gniazdo miniJack 3.5mm, głośnik, oraz włącznik telefonu. Jeżeli zdecydujemy się rozsunąć slider w "dół" ujrzymy 2 wbudowane głośniki firmy Bang&Olufsen. Jeżeli telefon normalnie rozsuniemy ujrzymy klawiaturę alfanumeryczną. Klawisze są dosyć duże, i mają dobry skok. SMSy pisze się bardzo wygodnie.
ImageImage

Lewy bok telefonu to tylko klawisze głośności, natomiast prawy bok telefonu to klawisz aparatu.
Sam aparat został umiejscowiony w górnej części tylnej klapki.
Image

Teraz kilka zdjęć porównawczych z innymi modelami.
ImageImageImageImage

Aparat
Aparat w tym modelu nie powala na kolana. Jego matryca ma 2 megapiksele i jest wspomagana mocną lampą LED. Nie posiada możliwości robienia zdjęć w makro, zdjęć panoramicznych. Całe oprogramowanie aparatu jest bardzo proste. Można znaleźć tam takie funkcje jak:
Samowyzwalacz
Balans Bieli
Odcień koloru.

Same zdjęcia są dosyć słabej jakości.
ImageImageImageImage

Można również oczywiście także kręcić filmy, ale nie sprawdzałem nawet tej funkcji. Wiadomo mi tylko że maksymalna rozdzielczość filmu to 352x288px a prędkość to jedynie 15fps.

Odtwarzacz muzyki & głośniki
To właśnie między innymi ze względu na odtwarzacz muzyki i głośniki kupiłem ten telefon.
Sam odtwarzacz może być uruchomiony w dwóch trybach. Pierwszy to przez standardowe włączenie aplikacji odtwarzacza, a drugim sposobem jest rozsunięcie slidera w "dół" co spowoduje automatyczne uruchomienie się drugiego odtwarzacza, bardziej zaawansowanego, który posiada wbudowany korektor graficzny z 14 ustawieniami, liczne urozmaicenia takie jak:
Animacje do wyboru 4 opcje
-wyłączone
-koła
-puls
-fale dźwiękowe
Tematy (2 dostępne)
-niebieski
-czerwony

ImageImage

Tu pokazany był widok odtwarzacza znanego między innymi z E51.

ImageImageImageImageImageImage

Tu był widoczny drugi typ odtwarzacza - mi właśnie ten bardziej przypadł do gustu.

Głośniki są bardzo mocną stroną tego smartphona. Jest on wyposażony aż w 3 sztuki, 4 wliczając buzzer do rozmów(2 do zaawansowanego odtwarzacza) 1 do standardowego odtwarzacza, dzwonków. Sama jakość dźwięku wydobywającego się z głośników jest bardzo dobra. Gorzej z głośnością. Mimo iż posiada 3 głośniki to nie jest bardzo głośny, moim zdaniem głośność jest optymalna, co moim zdaniem jest bardzo dużym plusem.

Jednak jest pewna rzecz, która mnie irytuje - korektor. Mimo iż ma zaaplikowanych 14 ustawień to ma aż 2 minusy:
-Nie można stworzyć własnego ustawienia
-Nie można ustawić korektora, gdy nie ma się podpiętych słuchawek.

Wyświetlacz
Wyświetlacz, jak już wcześniej wspomniałem jest dużych rozmiarów (2.4"@240x320px). Ekran potrafi wyświetlić 256 tyś kolorów.
Widoczność na słońcu jest mierna. Mało widać i trzeba mieć naprawdę dobry wzrok by móc komfortowo pracować.

W ciemniejszych pomieszczeniach widoczność na ekranie jest bardzo dobra, widać prawdziwe kolory i czarny jest czarny a nie szarawy. Kolory są odpowiednio nasycone. Również bardzo dobrze surfuje się po internecie.

System operacyjny&Menu i rozkład funkcji

Cały system ładuje się bardzo szybko. Po starcie trzeba odczekać jakieś 2-3 sekundy by móc normalnie zacząć pracować.
Symbian o dziwo chodzi sprawnie, nie da się zauważyć żadnych zawieszeń. Nie trzeba czekać na żadne aplikacje, uruchamiają się błyskawicznie. Warto przypomnieć że po starcie mamy ok ~20mb wolnego ram.

P.S System złamałem QuickHackKit Beta.
P.S 2 Nie mogę uruchomić Worms World Party, reszta śmiga aż miło.

Menu i rozkład funkcji jest identyczny jak w każdej Nokii z s60. Nie ma żadnych udziwnień. Wszystko jest intuicyjnie rozłożone i wszystko można dowolnie modyfikować. Oczywiście wszystkie motywy działają co powoduje że menu i ikonki są ładniejsze.

Warto również tutaj dopisać że i450 posiada obsługę widgetów!

AKTUALIZACJA!
Telefon posiadam już od kilku tygodni, i już wiem jakie ma bolączki, etc.
Zacznijmy od początku. Podobno telefon bez kłopotu łyka karty microSD o pojemności 4GB.... Niestety aż tak kolorowo nie ma ;]
Od tygodnia telefon zaczął mi wariować. Robiłem kilka razy HR, wyłączałem patche ale nic nie dawało. Wyciągłem kartę i telefon zaczął szybko i sprawnie działać... Niestety musiałem usunąc ok 1GB danych (filmiki, instalki) nadal mając 2.5GB muzyki.
Teraz telefon działa tak jak powinien, ale czasem zdarzy mu się przyciąć (dlugie korzystanie z internetu), albo potrafi się zawiesić (Włączenie mobblera i szybkie przełączenie na odtwarzacz - choć nie zawsze się tak dzieje.
Dodam że przez te kłopoty z softem miałem ochotę rzucić telefonem o ścianę, i wystawiłem go do "zamiany" ale widzę że to nie ma sensu i moje działania były pochopne. Teraz wszystko jest ok.
Kilka screenów :)
ImageImageImageImageImage

Bateria
Bateria w i450 ma pojemność 1140 mAh, i jak do tej pory trzyma słabo. Prawdopodobnie przez to że go nie ładowałem. Obecny stan baterii to 45% a gdy paczka dziś przyszła miała ok 80%. Ale nie ma się czemu dziwić ponieważ UMTS i HSDPA zżerają mnóstwo energii (surfowanie po necie), wykonałem także ok 10min rozmów, wysłałem kilka sms, pograłem chwilę, słuchałem muzyki. W piątek sprawdzę i dodam notkę ile rzeczywiście będzie trzymać bateria.

Aktualizacja:
Bateria przy sporym użytkowaniu (muzyka, internet, czasem włączę jakąś aplikację) trzyma mi jeden dzień.
O 6 odłączyłem go od ładowarki, wróciłem ze szkoły o godzinie 14.20 patrzę a tam 4 kreski, czyli jak widać szału nie ma ale także nie jest tragicznie.

Podsumowanie

Samsung i450 według mnie jest bardzo dobrym telefonem. Nie brak mu gadżetów, mimo swoich rozmiarów jest również bardzo poręczny. Oprogramowanie chodzi bardzo sprawnie a samo użytkowanie telefonu sprawia bardzo dużo frajdy.

Notka 1: Rom Patcher działa i patche również (przynajmniej działał dopóki nie zrobiłem HR)
Notka 2: nGage wywala błąd ale jeszcze raz go zainstaluje.

Zalety:
-Cena - jakieś 170 zł.
-Wygląd!!!
-S60 chodzi bardzo sprawnie.
-Odtwarzacz muzyki.
-Podwójny slider!
-Można modyfikować tak jak Nokie.

Wady:
-Bateria.
-Niektóre gry/aplikacje nie chcą się włączyć (Worms World Party, nGage games).
-Tylna klapka baterii.
-Aparat
-Niby czyta karty pamięci 4GB, ale ma z nią problemy


Ciekawostka: i450 uruchamia się szybciej niż SE c902 ;)

adamke otrzymał za ten post 27 punkty reputacji od 4 użytkowników:
+_NeedSpeed_, pawelooss, Filip, minac.
adamke Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Lumia 520
Soft: 8.1
Operator: Play
Age: 32
Location: Zielona Góra

Joined: 3 May 2009
Online: 86d 14h 2m 44s
Posts: 2914Topics: 276
Reputation point: 4512
    Windows XP Chrome

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by pawelooss » 11 Aug 2010, o 21:32

adam wrote:bynajmniej

Przynajmniej!

Bzdury, przecież po screenach wyświetlacza poznaję, że to Nokia. :D No może wgrałeś jedynie jakiś inny player. xP

Gratulacje, za taką cenę ten Szpan-zung prezentuje się naprawdę przyzwoicie. :) Oby tylko się nie rozpadł szybko. xD
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || One+ 5T || iPhone 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 10 || iOS 12
Operator: Play
Age: 31
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 14h 20m 23s
Posts: 12081Topics: 1215
Reputation point: 17483
    Windows Vista Firefox

Post by michero » 12 Aug 2010, o 01:11

pawelooss tradycyjnie zauważył, a ja tradycyjnie daję link;)
http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej
A samą recenzję czyta się nieźle:)
Image
michero Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E51 / Nokia 6300
Soft: 200.34.36 / 07.21
Operator: Plus
Age: 39
Location: Bytom

Joined: 28 Apr 2009
Online: 46d 20h 15m 23s
Posts: 1524Topics: 67
Reputation point: 3323
    Java Opera

Post by Filip » 12 Aug 2010, o 11:44

adam wrote:Mimo iż posiada 3 głośniki to nie jest bardzo głośny, moim zdaniem głośność jest optymalna!

Wykrzyknik nie jest odpowiedni w tym miejscu (tak mi się wydaje).
adam wrote:gadgetów,

Chciałeś powiedzieć gadżetów??

Poza tym recenzja bardzo dobra, + leci. Jeżeli uznasz to za słuszne to popraw błędy.
Filip Male
Sponsor
 
Offline
 
Operator: ----------

Joined: 23 Mar 2009
Online: 26d 39m 19s
Posts: 2168Topics: 282
Reputation point: 4745
    Windows XP Firefox

Post by adamke » 19 Aug 2010, o 16:07

Poprawione :)
Niedługo dojdzie notka o GPS (a raczej o opcjach), oraz notka o internecie.

[ Dodano: 19 sie 2010, o 16:07 ]
Załaczam filmik ukazujący jak gra i450.
Czytać opis.


Przykładowy filmik nakręcony i450

adamke otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
adamke Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Lumia 520
Soft: 8.1
Operator: Play
Age: 32
Location: Zielona Góra

Joined: 3 May 2009
Online: 86d 14h 2m 44s
Posts: 2914Topics: 276
Reputation point: 4512
    Windows XP Chrome

Post by nemo333 » 19 Aug 2010, o 18:05

powinno być chyba playing music xD
Image
nemo333 Male
fb.com/nemowaKK
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: S21 FE, oraz 400 innych w ramach kolekcji
Soft: Android 13
Operator: Orange

Joined: 26 Jun 2009
Online: 449d 5h 45m 27s
Posts: 9186Topics: 98
Reputation point: 6517
    Windows XP Firefox

Post by kosmita1993 » 19 Aug 2010, o 18:26

adam wrote:Tu był widoczny drugi typ odtwarzacza - mi właśnie ten bardziej przypadł do gustu.

Ten odtwarzacz ma jakąś nazwę? Może dało by się go wyciągnąć i odpalić na np. n95... ;>

A Recenzja (przez duże R) naprawdę super! Przyjemnie się czyta.
[ Komentarz dodany przez: Filip: 19 sierpnia 2010, o 20:31 ]
Przez wielkie!
:E :E :E Zanim zadasz mi pytanie na PW, koniecznie zapoznaj się z forumowym FAQ! :E :E :EImage
kosmita1993 Male
Nokia Rulez
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N95-1 Hacked
Soft: V35.0.002
Operator: Play
Age: 31
Location: !:\SYS\BIN

Joined: 25 May 2009
Online: 50d 19h 24m 44s
Posts: 1317Topics: 140
Reputation point: 3159
    Windows Vista Opera

Post by adamke » 15 Sep 2010, o 16:25

Zaktualizowałem temat ;)
adamke Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Lumia 520
Soft: 8.1
Operator: Play
Age: 32
Location: Zielona Góra

Joined: 3 May 2009
Online: 86d 14h 2m 44s
Posts: 2914Topics: 276
Reputation point: 4512
    Windows XP Chrome


Return to Własne recenzje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests