Pobieranie pojedynczych plików softu.
Najprostszym i najszybszym sposobem na ściągnięcie potrzebnego softu jest pobranie pojedynczych plików softu dla danego Product Code. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość pobierania tychże plików bezpośrednio z szybkich serwerów Nokii, tak jak to robi program Nokia Software Updater (NSU) podczas aktualizacji oprogramowania telefonu.
1. Obecnie źródłem softów jest support programu JAF lub SFI, bądź też supporty poszczególnych boksów serwisowych.
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
2. Niegdyś podstawowym narzędziem był program NaviFirm. Dzięki temu można było pobrać nie tylko najnowszy soft. Dodatkowo program ściągał listę wszystkich Product Code dostępnych dla danej wersji softu telefonu, co upraszczało proces szukania właściwego Product Code, ponieważ nie musieliśmy go znać od razu, a mogliśmy kierować się jedynie oznaczeniami, np. EURO-B czy Euro3 w przypadku wariantów z językiem polskim.
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
W kwietniu 2013 r. Nokia zablokowała dostęp do swoich serwerów bez autoryzacji, więc NaviFirm póki co nie działa...*
Trzeba więc ponownie wspierać się stronami umożliwiającymi ściąganie pojedynczych plików softu lub całych paczek.
* NaviFirm znów działa.
* NaviFirm znów nie działa.
3. Alternatywnie można było użyć programu Phoenix, który pobierał jedynie pliki z najnowszym dostępnym softem dla danego PC. Artykuł pokazujący, jak to zrobić, znajduje się pod poniższym adresem:
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
Pobieranie paczek z oprogramowaniem.
Paczka z oprogramowaniem to samorozpakowujące się archiwum z zestawem wielu wariantów językowych i regionalnych softów dla różnych Product Code. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie trzeba ściągać plików softu osobno dla każdego Product Code, co doceniają na pewno pracownicy serwisów. Dodatkowe pliki zawarte w paczce umożliwiają też edycję Product Profile (PPU) czy wykonywanie innych testów serwisowych w Phoeniksie. Niestety z tym faktem wiąże się jej największa wada, a mianowicie dość duże rozmiary plików do ściągnięcia oraz duża ilość zajętego miejsca na dysku po rozpakowaniu (mierzona nawet w gigabajtach).
Paczki z oprogramowaniem dzielą się na Major Packages i Minor Packages. Dodatkowo w softach na telefony z Symbianem obowiązuje podział na różne warianty, np. EMEA dla softów europejskich, APAC dla azjatyckich, czy Global - globalnych.
Major Packages to paczki główne, zawierające głównie softy niebrandowane (ogromna większość paczek zawiera oczywiście również wariant z językiem polskim). Oznaczane są pełną numeracją, np. DP20_1.00.
Minor Packages to aktualizacje paczki głównej, zawierające dodatkowe warianty Product Codes nieujęte w Majorze, czyli przeważnie softy brandowane przez operatorów. Oznaczane są numeracją ułamkową, np. CareDP_1.01, czy DP20_1.10. Instaluje się je dopiero po zainstalowaniu Majora z danej wersji, a następnie kolejno rosnąco, np. DP20_1.10, potem DP20_1.20 itd.
Poniżej przedstawiam kilka metod na zdobycie owych paczek. O ile z Majorami nie ma zwykle problemu (większość jest dostępna na darmowym supporcie), to Minorów czasem trzeba się naszukać.
1. Sprawdź, czy już ktoś nie wrzucił danej paczki na forum. W tym celu rozejrzyj się w poniższym dziale:
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
2. Jeśli jej tam nie znajdziesz, spróbuj poszukać softu na różnych supportach, których adresy internetowe znajdują się w poniższym temacie:
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
3. Jeśli i tam nic nie znajdziesz, pozostanie Ci szukanie paczek w internecie.
Do tego pomocna może okazać się znajomość nazw plików z szukanym softem.
Kopiowanie powyższego artykułu jest dozwolone jedynie z nazwą mojego nicka (Pawelooss) oraz adresem tego forum (http://www.NokiaHacking.pl). Proszę o uszanowanie mojej pracy!