Sony Xperia Miro
Słowo wstępu
W moje ręce wpadł ostatnio ciekawy oraz tani telefon z całkiem przyzwoitymi możliwościami, a mianowicie - Sony Xperia Miro, którego zakupiłem w dniu 20 kwietnia za 600zł jako nowy. Owszem można było szukać na allegro minimalnie tańszych modeli, ale tam wszystkie telefony pochodzą z playa, a mi zależało by mój sofcik był czysty jak łza!
Zestaw... przecież tu nic nie ma!
W pudełku znalazłem niezbyt wiele:
- Telefon Sony Xperia Miro,
- Akumulator,
- Ładowarka EP-800,
- Kabel USB EC-450,
- Gwarancja, instrukcje i kilka innych papierków
Jak można zaobserwować na wyżej wymienionej liście brakuje takich dodatków jak słuchawki czy karta pamięci...
Wygląd miro
Na pierwszy rzut oka stylistyka telefonu nie wyróżnia się niczym spośród innych smartfonów. Jednak po wyjęciu telefonu z pudełka i wzięcie go do ręki powoduje zmianę zdania o 180 stopni. Telefon przez swoje małe rozmiary (113 x 59.4 x 9.9 mm) i małej wadze (110 g) bardzo wygodnie leży w dłoni. A jego stylistyka, mimo iż stonowana, ma to coś w sobie, co może się podobać. Przód telefonu w większości zajęty jest przez ekran dotykowy, pod którym znajdują się trzy dotykowe klawisze (wstecz, home, opcje), zaś nad nim widnieje logo Sony, głośnik rozmów, kamera do wideo-rozmów o rozdzielczości VGA, czujnik zbliżeniowy oraz bardzo dobrze ukryta dioda powiadomień umieszczona po lewej stronie przedniej kamery.
Na dolnej krawędzi producent zdecydował się umieścić zaczep na smycz, mikrofon oraz otwór w obudowie pozwalający zdemontować tylni panel.
Na górnej krawędzi przewidziano miejsce na włącznik telefonu oraz wyjście słuchawkowe Jack 3.5mm. Niestety pozycja obu elementów, w szczególności włącznika, chyba nie była szczególnie przemyślanym zabiegiem. Jednak wygodniej byłoby umieścić włącznik po prawej stronie górnej krawędzi lub na prawej stronie telefonu, a wyjście słuchawkowe po lewej stronie górnej krawędzi.
Na lewej krawędzi telefonu znalazło się miejsce jedynie na złącze MicroUSB
Prawa krawędź zajęta jest przez klawisze regulacji głośności
Tylna część telefonu została wyposażona w obiektyw aparatu 5 megapikseli, diodę doświetlającą oraz głośnik multimediów.
Obudowa jak na razie spisuje się wyśmienicie! Nic nie skrzypi, nie trzeszczy mimo, że telefon wykonany w całości jest z plastiku. Brakuje też trochę klawisza spustu migawki aparatu, a największym błędem w konstrukcji Xperii miro jest fakt, że karty microSD nie można wyjąć „na gorąco”.
Wygląd jak i jakość wykonania Xperii Miro jest naprawdę satysfakcjonująca, a mój smartfon dodatkowo posiada na wyświetlaczu folię poliwęglanową, a w pracy cały czas przebywa w etui.
Wyświetlacz - szkoda, że nie AMOLED
Wiadome jest to, że w telefonie za 600zł nie można spodziewać się tak dobrego ekranu jak w Galaxy S Advance, ale nie ma też najgorzej, bo na pewno ekran zastosowany w miro jest o niebo lepszy niż w Galaxy Ace.
3.5 calowy ekran mimo rozdzielczości zaledwie 320x480 pikseli naprawdę robi wrażenie! Wg producenta ekran pokryty jest powłoką, która redukuje zadrapania. Mocne nasycenie kolorów sprawia, że moje oczy cieszą się, gdy spoglądają na ekran Xperii.
Specyfikacja i działanie
Pracą urządzenia zarządza system Android w wersji 4.0.4 wspierany przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM, grafikę Adreno 200 oraz procesor Qualcomm MSM7225A taktowany zegarem 800MHz. Użytkownik na przechowywanie własnych plików otrzymuje 4 GB pamięci wewnętrznej (dostępne około 2.2 GB) oraz możliwość rozszerzenia tej pamięci przez karty MicroSDHC o pojemności do 32 GB. Nie mogło również zabraknąć podstawowych dla systemu Android modułów łączności jak Bluetooth w wersji 2.1 EDR, WiFi b/g/n czy obłsugi DLNA. Za komunikację smartfona z komputerem odpowiada złącze MicroUSB 2.0
W telefonie producent umieścił nakładkę własnego autorstwa, znaną pod nazwą Sony UXP NTX. Sony dodaje też od siebie kilka ładnych, i użytecznych widżetów jak pogoda, czy włączniki funkcji telefonu (np. WiFi, Bluetooth, transmisja danych). Galeria zainstalowana standardowo w tym telefonie to chyba najlepsza tego typu aplikacja na telefony z Androidem. Płynność, płynność i jeszcze raz płynność + łatwość obsługi stawia tę galerię w czołówce tego typu aplikacji.
Menu telefonu jest nieco inne niż, np. w Xperii J, ponieważ w menu mamy tylko 12 ikon, a nie 16. Według mnie jest to minus miro, ponieważ dla oka wygląda to nieco gorzej.
Wklepywanie wiadomości tekstowych jest naprawdę wygodne, dotyk jest bardzo czuły, układ klawiatury wspaniały i mimo tylko 3,5 calowego ekranu, nawet osoby z dużymi palcami nie będą miały problemu z trafianiem, w to co się chce
Multimedia
Tutaj kolejne miłe zaskoczenie. Ktoś może spytać: „jak taki telefon może dobrze sobie radzić z multimediami?” Ano, może. Na pokładzie znajduje się odtwarzacz muzyki Walkman, który posiada ciekawe funkcje, np.: korektor graficzny z opcją ClearBass i kilkoma predefiniowanymi ustawieniami, dźwięk przestrzenny, czy w końcu znana użytkownikom innych xperii opcja xLOUD zwiększająca głośność dźwięku wydobywającego się z tylnego głośnika. Podczas odtwarzania utworów mamy też dostęp do przycisku „nieskończoność”. Po jego dotknięciu możemy szybko znaleźć tekst utworu, czy teledysk na YouTube. O ile jakość utworów muzycznych można jeszcze poprawić innymi odtwarzaczami pobranymi ze sklepu google, tak kuleje trochę obsługa plików wideo. Nie liczę już tego, że telefon obsługuje filmy do maksymalnej rozdzielczości VGA. Brakuje też trochę wbudowanych kodeków DivX/XviD, tylko, że to można już załatać odtwarzaczami wideo firm trzecich ze sklepu google. Nie zabrakło też oczywiście takich dodataków jak RadioFM z RDS
Na telefonie możemy zagrać także w Angry Birda, który w ogóle nie ścina
Jednak o bardziej wymagających grach takich jak Fifa 13 można tylko pomarzyć.
5mpix? Całkiem przyzwoite fotki
Xperia miro została wyposażona w dwie kamerki: 5-megapikselową i 0,3-megapikselową do wideorozmów. Ma też “lampę błyskową” LED, która pomoże w uwiecznianiu obiektów w trudnych warunkach oświetleniowych. Konstrukcja kamery nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak w oprogramowaniu dodano funkcję stabilizacji obrazu, automatycznego dopasowywania jasności , a także geotagowania.
Dotykając ekranu, można również wskazać, w którym punkcie chce się ustawić ostrość. W przypadku wykonywania zdjęć znajomym dobrze skorzystać z funkcji wykrywania uśmiechu bądź tworzenia panoram. Przykładowe fotki wykonane Miro:
Intenet, Wlan, GPS...
W tej kwestii nie ma się co za dużo rozpisywać.
GPS w Miro niemal błyskawicznie łapie sygnał satelity. Sama aplikacja jakiej używam Auto Mapy działa rewelacyjnie, trasy obliczają się automatycznie w ekspresowym tempie.
Przeglądanie internetu za pomocą Wlan czy też 3G jest błyskawiczne, pobieranie plików to czysta przyjemność!
Bateria i wisienka na torcie...
Bateria jak na tak małe urządzenie posiada rozsądną pojemność 1500mAh. Jako użytkownik przyzwyczajony do ładowania swojego smartfona minimum raz dziennie byłem miło zaskoczony działaniem baterii w tym modelu. 1500mAh w połączeniu z procesorem 800MHz i niską rozdzielczością ekranu przy normlanym użytkowaniu wytrzymuje bez problemu 2 dni.
Unikatowe, świecące alerty, kolejny ciekawy bajer i ta właśnie lampka najbardziej mnie cieszy
Unikatowe oświetlenie telefonu Xperia miro powiadamia mnie o ważnych wydarzeniach takich jak nowa wiadomość, nieodebrane połączenia, otrzymanie informacji z fb, czy też przy zmianie motywu oraz utworu.
Podsumowanie
Sony z modelem Xperia miro to smartfon, który posiada wszystkie funkcje jakie telefon powinien posiadać, wzbogacając go dodatkowo o system operacyjny, dobry ekran i wydajną jednostkę za niewielkie pieniądze. Xperia miro jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które poszukują smartfona ze średniej półki!
Zalety:
- Cztero-zakresowe wsparcie GSM/GPRS/EDGE oraz dwu-zakresowe dla UMTS
- 7.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA
- 3.5” ekran z paletą 16 mln kolorów i podświetleniem LED, pojemnościowy o rozdzielczości 320x480
- Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich
- 4 GB wbudowanej pamięci (dostępne około 2.2 GB)
- Slot kart microSDHC (do 32 GB)
- WiFi b/g/n, WiFi hot-spot, Bluetooth 2.1 A2DP, EDR, port MicroUSB
- GPS z A-GPS
- Akcelerometr oraz czujnik zbliżeniowy
- Standardowe wyjście Jack 3.5mm
- Bateria Li-ion 1500mAh
Wady:
- Brak możliwości wyjęcia karty pamięci „na gorąco”
- Brak fizycznego klawisza aparatu
- Brak wsparcia dla DivX/XviD
- Wybrakowany zestaw, brak słuchawek i jakiejkolwiek karty pamięci
Dziękuje za uwagę!
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!