Tanie zamienniki ekranów LCD - wady i zalety

Proste metody na samodzielną naprawę hardware telefonu.

Post by kosmita1993 » 31 Mar 2010, o 20:19

Szukając na allegro wyświetlacza do telefonu bardzo często znajdujemy tańsze wersje wyświetlaczy - najczęściej są podpisane HQ (high quality - wysoka jakość), a wchodząc na taką aukcję widzimy taki opis:
allegro wrote:Fabrycznie nowy, wysokiej jakości wyświetlacz LCD do NOKIA


Są to tanie, chińskie podróbki, a z HQ mają niewiele wspólnego... Właśnie mam przed sobą zamontowany taki wyświetlacz (dzisiaj przyszedł zamówiony z allegro), więc postanowiłem podzielić się moimi odczuciami dot. wyświetlacza LCD:

ZALETY:
- dużo niższa cena od oryginalnego, firmowego produktu Nokii;

WADY:
- Dużo mniejsza ilość wyświetlanych kolorów (w miejscach gdzie występują obok siebie różne odcienie tego samego koloru, głównie czarnego, widzimy tylko jeden odcień tego koloru);
- Dużo mniejszy kąt widzenia (szczególnie od góry wyświetlacza);
- Większa awaryjność (bad pixele, plamy, paski, problemy z podświetleniem, pęknięcia).

Ogólnie wyświetlacz sprawuje się nieźle, pomijając wyżej wymienione wady. Najbardziej przeszkadza ta pierwsza: oglądając zdjęcia/tapety o ciemnych barwach często widzimy czarne plamy na ekranie. Kąt widzenia nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu telefonu, ale znacząco utrudnia oglądanie zdjęć lub filmów z kolegami lub znajomymi. Jeśli chodzi o awaryjność - mój na razie działa bez zarzutu, a napisałem ten podpunkt po wcześniejszym przeczytaniu kilku opinii w internecie o tych wyświetlaczach (kilku osobom po zamontowaniu pokazały się paski wzdłuż lub w poprzek ekranu). W moim egzemplarzu cały obszar ekranu ma jakby "zielonkawy" odcień, ale to nie we wszystkich zamiennikach (w poprzednim nie było). Poza tym po jednym dniu użytkowania ekranu pojawił mi się już pierwszy bad pixel. Jak coś jeszcze zauważę to dopiszę.

Tani zamiennik polecam osobom, które używają telefon tylko do wykonywania połączeń lub pisania wiadomości, albo korzystają z niego w miejscach gdzie jest narażony na zabrudzenia, uszkodzenia. Jeśli chodzi o multimedia, wypada bardzo słabo. Jeśli cenicie sobie ładny wygląd wyświetlacza to stanowczo odradzam - wtedy warto dopłacić do oryginalnego wyświetlacza.


Jeśli macie styczność z wyświetlaczami HQ proszę o wyrażenie swojej opinii na jego temat.
Last edited by kosmita1993 on 1 Apr 2010, o 11:41, edited 1 time in total.
:E :E :E Zanim zadasz mi pytanie na PW, koniecznie zapoznaj się z forumowym FAQ! :E :E :EImage
kosmita1993 Male
Nokia Rulez
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N95-1 Hacked
Soft: V35.0.002
Operator: Play
Age: 31
Location: !:\SYS\BIN

Joined: 25 May 2009
Online: 50d 19h 24m 44s
Posts: 1317Topics: 140
Reputation point: 3159
    Windows Vista Opera

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by maciek164 » 31 Mar 2010, o 20:23

kosmita1993 wrote:Większa awaryjność.

No częściej pękają i robią sie plamy
Image
Image

maciek164 otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
maciek164 Male
RM-237
Friend
 
Offline
 
Telefon: Nokia3110c tunning
Soft: v 07.21
Operator: Play
Age: 28
Location: Gorzów wlkp.

Joined: 12 Oct 2009
Online: 6d 12h 39m 11s
Posts: 562Topics: 154
Reputation point: 304
    Windows XP Internet Explorer 8

Post by espresso » 31 Mar 2010, o 20:57

mój znajomy też kupił taki wyśw. HQ do nokii n95 i ma takie cienkie czerwone pasy z góry na dól czasem się nie podświetla i wg porażka.
na dodatek nie równo się podświetlają
nie polecam tego szajsu.

espresso otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
espresso Male
Kup se musk
50%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: HTC MTeoR
Operator: Plus
Age: 29
Location: Pomorze/Kociewie

Joined: 1 Nov 2009
Online: 5d 14h 3m 13s
Posts: 173Topics: 26
Reputation point: 108
    Windows XP Firefox

Post by maciek164 » 31 Mar 2010, o 21:29

espresso wrote:mój znajomy też kupił taki wyśw. HQ do nokii n95 i ma takie cienkie czerwone pasy z góry na dól czasem się nie podświetla i wg porażka.
na dodatek nie równo się podświetlają
nie polecam tego szajsu

Dokładnie lepiej dołożyć te 50zł i mieć gwarancję
Image
Image

maciek164 otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
maciek164 Male
RM-237
Friend
 
Offline
 
Telefon: Nokia3110c tunning
Soft: v 07.21
Operator: Play
Age: 28
Location: Gorzów wlkp.

Joined: 12 Oct 2009
Online: 6d 12h 39m 11s
Posts: 562Topics: 154
Reputation point: 304
    Windows XP Internet Explorer 8

Post by wasiesto » 31 Mar 2010, o 22:01

kosmita1993 wrote:- Większa awaryjność.


po jednym dniu użytkowania to stwierdziłeś??

wasiesto otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
wasiesto Male
Expert
 
Offline
 
Telefon: Note9
Operator: Play
Age: 34

Joined: 23 Sep 2009
Online: 29d 14h 16m 32s
Posts: 1576Topics: 61
Reputation point: 3148
    Windows XP Firefox

Post by maciek » 1 Apr 2010, o 10:03

Ja do k770 raz kupiłem, po ok miesiącu paski zaczęły się robić, jakby rozlewać po boku się zaczął. Klapa.

maciek otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
maciek Male
Just OZ.
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: HTC Desire
Soft: CyanogenMOD Nightly
Operator: Play
Age: 29
Location: Olsztyn

Joined: 3 Mar 2009
Online: 60d 23h 17m 59s
Posts: 1351Topics: 95
Reputation point: 1711
    Windows 7 Firefox

Post by kosmita1993 » 1 Apr 2010, o 10:09

wasiesto wrote:
kosmita1993 wrote:- Większa awaryjność.


po jednym dniu użytkowania to stwierdziłeś??

Dodając ten podpunkt, jak już wcześniej napisałem (pierwszy post), bazowałem na opiniach i komentarzach znalezionych w sieci. A że potwierdzili to: maciek164 i maciek, oraz pojawił mi się już na ekranie jeden bad pixel, więc widzę że dodałem go słusznie.
Last edited by kosmita1993 on 1 Apr 2010, o 11:38, edited 2 times in total.
:E :E :E Zanim zadasz mi pytanie na PW, koniecznie zapoznaj się z forumowym FAQ! :E :E :EImage
kosmita1993 Male
Nokia Rulez
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N95-1 Hacked
Soft: V35.0.002
Operator: Play
Age: 31
Location: !:\SYS\BIN

Joined: 25 May 2009
Online: 50d 19h 24m 44s
Posts: 1317Topics: 140
Reputation point: 3159
    Windows Vista Opera

Post by chaz » 1 Apr 2010, o 11:05

jestem nowym użytkownikiem tego forum więc na początku witam all ;]

ale od rzeczy .
co do zamienników , sam posiadam taki w mojej 6280. Kupiłem go jeszce w tamtym roku we wrześniu. Jak na razie sprawuje się bardzo dobrze (nie ma zaników podświetlania , bad pixeli , żadnych pasków) . Jedynym mankamentem jest właśnie kąt widzenia. Uniemożliwia to praktycznie patrzenie od góry na wyświetlacz. No i czarne kolory są wyświetlane tragicznie .
Image

chaz otrzymał za ten post 5 punkty reputacji od 2 użytkowników:
+kosmita1993,
-Remix.
chaz Male
LP rlz ;D
10%

User avatar
 
Offline
 
Telefon: KS360
Soft: VN10
Operator: Plus
Age: 30

Joined: 31 Mar 2010
Online: 1d 14h 13m 29s
Posts: 18Topics: 2
Reputation point: 21
    Windows XP Opera

Post by Agentix » 18 May 2010, o 12:37

Witam. Ja chciałbym się podzielić moją opinią na temat w/w wyświetlaczy. Posiadam taki w mojej nokii 5300, kupiony dwa miesiące temu na allegro za 35 zł opisany zwrotem hq. Szybko mogłem stwierdzić, że wyświetlacz jest po prostu tragiczny. Tak jak stwierdzili tutaj koledzy, kąt widzenia jest bardzo mały, co zmniejsza komfort użytkowania. Drugim mankamentem jest to, że praktycznie filmu na nim nie obejrzycie, z powodu, iż wyświetla on bardzo kiepskie kolory, są one blade i w wielu miejscach, na przykład podczas oglądania zdjęcia można zobaczyć że kolor beżowy przechodzi miejscami w pomarańczowy. To bardzo utrudnia i zniechęca do oglądania zdjęć. Kolejną wadą, którą zauważyłem 3 tygodnie temu są tzw. Death piksele. Na całej powierzchni ekranu naliczyłem ich 8, większość jest koloru zielonego, ale 3 są niebieskie, najlepiej je widać na czarnym tle. Do listy wad można jeszcze dodać kiepskie podświetlenie, co znacznie odbija się na słabej widoczności w nawet lekkim słońcu. Podsumowując: jeśli potrzebujesz wyświetlacza tylko i wyłącznie do pisania oraz dzwonienia, możesz rozważyć kupno takiego wyświetlacza, lecz jeśli chociaż odrobinę cenisz sobie wygląd telefonu, stanowczo odradzam ten zakup. Mam nadzieję że moja opinia pomoże wielu osobom w decyzji dotyczącej kupna wyświetlacza do telefonu.

Według mnie zdecydowanie lepiej dołożyć do oryginalnego wyświetlacza i cieszyć się jego świetnymi parametrami. Pozdrawiam, Agentix.
Image
Jeśli pomogłem, miło widziany plusik :)

Agentix otrzymał za ten post 6 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+kosmita1993.
Agentix Male
Minecrafterzy.pl
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: LG Swift
Soft: Android 2.3.4
Operator: Play
Age: 31
Location: Lębork

Joined: 3 Mar 2010
Online: 19d 8h 50m 59s
Posts: 778Topics: 33
Reputation point: 1510
    Java Opera

Post by kroolik74 » 31 Dec 2010, o 19:39

ja pewnego razu kupiłem wyświetlacz, oczywiście "HQ" . Działał ok. 15 minut, więc stanowczo odradzam :/ :wall:
kroolik74 Male
User
 
Offline
 
Telefon: 6300
Operator: Orange
Age: 33
Location: xD

Joined: 6 Jul 2010
Online: 13h 50m 34s
Posts: 3Topics: 0
Reputation point: 0
    Windows Vista Firefox

Post by dja13k » 8 Sep 2011, o 09:07

Ja zakupiłem LCD za 15zł czy coś takiego do Nokii X3... Szczególnie przy zdjęciach widać jego jakość :) Wszystko jest mega jasne i o dziwnych barwach... Przy oglądaniu zdjęć można zauważyć, że brakuje mu kolorów (dosłownie jakby ich miał tylko 4096 czy coś takiego). Awaryjny to dość nie jest puki co. Ale i tak pasuje mi sprzedać ten telefon więc mi nie zależało na tym wyświetlaczu :) Pozdrawiam
dja13k Male
User
 
Offline
 
Telefon: AAA
Operator: Simfonia

Joined: 4 Nov 2010
Online: 2h 34m 36s
Posts: 1Topics: 0
Reputation point: 0
    Windows XP Firefox

Post by sumek80 » 20 Feb 2013, o 17:48

Kupilem matryce HQ do E52, telefon nabylem okazyjnie, wyglada jak nowy, mam dwa takie fony, w jedym orginalny wyswietlacz a w drugiej wlasnie taki zamiennik, wszystko widac jak na tacy.

- zupelnie inna paleta kolorow, oczywiscie gorsza
- slabe podswietlanie, blade kolory
- migoczacy lekko ekran tak jak by byl problem z inwerterem w laptopie

zamienniki LCD to jak z "orginalnymi" obudowami made in china, czytalem gdizes na elektrodzie ze maja podobno wiekszy pobor pradu co okazuje sie szybszym wyczerpaniem baterii ale tego nie sprawdzalem
sumek80 Male
10%
 
Offline
 
Telefon: E52
Soft: 071.004
Operator: Aero2, a2mobile

Joined: 18 Jan 2013
Online: 11h 28m 57s
Posts: 10Topics: 1
Reputation point: 0
    Windows 7 Firefox


Return to Serwis sprzętu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests