
Tizen, tak jak jego nieoficjalny poprzednik – MeeGo, ma być prawdziwą dystrybucją GNU/Linux. Intel czerpał garściami ze swojego poprzedniego projektu, jednak zaszło wiele dużych zmian, chociażby w architekturze systemu. Qt, wspierane przez Nokię, zastąpił Enlightenment Foundation Libraries (EFL), a protokołem systemu okien został Wayland. Największą zmianą jest jednak zwiększenie znaczenia technologii sieciowych uwzględnionych w Tizen WebAPI.
Wykorzystanie EFL było pomysłem Samsunga. Koreańczycy pracowali z Qt podczas tworzenia smartfonów z Symbianem, jednak już wtedy szukali alternatywy dla niego. Wybór padł na biblioteki napędzające środowisko Enlightenment – mniej znane od KDE czy GNOME, jednak zapewniające możliwości i wydajność na co najmniej tym samym poziomie. Badania Samsunga wykazały, że EFL jest znacznie szybszy niż Qt, nawet na słabszych układach. Enlightenment słynie również z lepszego zarządzania zasobami. W Ubuntu 11.04 po załadowaniu systemu domyślny interfejs Unity zajmuje 168 MB pamięci, podczas gdy E jedynie 65 MB.

Można by oczekiwać, że uzyskano dużą wydajność kosztem możliwości, jednak nie jest to do końca prawda. EFL daje wiele opcji konfiguracji i zmiany wyglądu, nie tylko systemowego interfejsu, ale też zwykłych aplikacji. Tizen wspiera też technologie sieciowe do zwiększenia możliwości zmiany wyglądu programów i widżetów. Jedną z tych technologii jest framework oparty na JavaScript - jQuery Mobile. Pozwala on na przykład na zmianę motywów w biegu.
Zmiana protokołu X11 na nowy system Wayland również była podyktowana względami wydajności i zarazem zwiększenia możliwości graficznych systemu. Nowy system jest szybszy od poprzednika dzięki pominięciu serwera przy komunikacji programu (klienta) z kompozytorem. Jest również lepiej zoptymalizowany pod względem grafiki 3D. To rozwiązanie zyskuje coraz więcej fanów wśród innych dystrybucji – Canonical ogłosił wykorzystanie Waylanda w Ubuntu w niedalekiej przyszłości.
Najważniejszą nowością w systemie jest Tizen WebAPI, pozwalające na tworzenie aplikacji na bazie HTML5. Poza standardami W3C programiście będą mogli wykorzystywać WebGL, technologie WAC oraz autorskie API Tizena. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje również Mozilla przy Boot to Gecko czy BlackBerry w WebWorks. O ewentualną fragmentację aplikacji webowych nie trzeba się martwić. Tak jak podkreśla Todd Simson z Mozilli, oba projekty działają na rzecz ogólnodostępnych standardów.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Tizen wyraźnie podkreślali, że system jest tworzony z myślą o ekosystemie i usługach wokół niego. Wersja Tizena przedstawiona na konferencji wspiera jedynie aplikacje sieciowe, (...) a wsparcie dla natywnego programowania zostanie przedstawione w Tizen 2.0 aka Magnolia.
Tam gdzie twórcy systemu pogardzili informacjami, społeczność sypnęła rewelacjami. Najciekawszą propozycję zaprezentował OpenMobile. Firma przedstawiła Application Compatibility Layer (ACL) – technologię, która ma zapewnić pełne wsparcie aplikacji z Androida dla Tizena. To rozwiązanie różni się od BlueStacka sposobem działania – nie jest emulatorem aplikacji, ale warstwą, która po integracji z jądrem systemu umożliwia natywne uruchamianie programów.
Dzięki społeczności Tizen ma również oferować wsparcie dla Qt. Thomas Perl przedstawił filmik, na którym możecie zobaczyć Qt 4.8 na prototypowym urządzeniu Samsunga.
Demo działa płynnie i zapewne oznacza możliwość instalowania aplikacji z MeeGo.
Pozostaje jeszcze kwestia bady. Co prawda Samsung na początku roku zdementował informacje o połączeniu systemów, ale ostatecznie tego nie wyklucza. W poprzednim roku SDK bady 2.0 zostało wzbogacone o wsparcie dla HTML5 i WAC, które są de facto podstawą Tizen WebAPI. Co prawda nie pojawiły się oficjalne informacje o obsłudze aplikacji z bady w nowym projekcie Samsunga, ale liczne głosy o śmierci systemu i przesunięciu pracowników do innych projektów mogą zwiastować połączenie ekosystemów.
Jakie urządzenia będą działać pod kontrolą nowego systemu? Według zapowiedzi Tizen ma wspierać smartfony, netbooki, tablety, systemy samochodowe IVI oraz Smart TV, zarówno dla architektury procesorów x86-64, jak i ARM.
Więcej: http://komorkomania.pl/2012/05/16/tizen ... kryty-smok