Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat

Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 1 post ]
Print view
Write comments Post new topic


Tworzenie partycji recovery (Acronis True Image)

Post Tworzenie partycji recovery (Acronis True Image) 25 Jan 2011, o 23:39

Male - Expert  Posts/Topics4427/480  Reputation point 5230 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Opiszę tutaj jak można samemu utworzyć partycję recovery podobną do tej w laptopach. Partycję recovery tworzymy w programie Acronis True Image. Całą procedurę opiszę tutaj opierając się o wersję 2010 Home Edition (starsze wersje nie działają pod Windows 7).

Zaczniemy od utworzenia Acronis Secure Zone, jest to ukryta partycja na której będzie przechowywana nasza kopia systemu, klikamy narzędzia i wybieramy Zarządzaj Acronis Secure Zone:
Image
Następnie wybieramy dysk lub partycję z której wolnego miejsca zostanie utworzona partycja ASZ, lub jeśli mamy na dysku nie przydzielone miejsce program automatycznie je „adoptuje”:
Image

Kolejnym krokiem jest podanie wielkości partycji ASZ, jeśli będziemy tworzyć kopię całej partycji systemowej musimy ustawić taką ilość miejsca ile zajmują pliki na partycji systemowej, a jeśli w przyszłości będziemy chcieli zaktualizować naszą kopię dobrze jest zrobić z lekkim zapasem. (partycję oczywiście w każdej chwili można zwiększyć lub zmniejszyć). Po ustaleniu miejsca klikamy „dalej” a następnie „kontynuuj”.
Image
Mamy już partycję więc robimy kopię zapasową, w menu po lewej wybieramy „kopia zapasowa” a następnie „kopia zapasowa dysku i partycji”
Image
W kolejnym oknie zaznaczamy partycję na której znajduje się nasz system
Image
Następnie wybieramy czy chcemy utworzyć nową kopię czy zaktualizować już istniejącą, oraz wybieramy gdzie ma być zapisana, skoro utworzyliśmy partycję ASZ to ją wybieramy do przechowywania naszej kopi:
Image
Po wybraniu partycji ASZ oraz nadaniu nazwy dla naszej kopi zapasowej klikamy „dalej” a w nowym oknie „kontynuuj”. Teraz czekamy aż kopia zostanie utworzona.
Ok, mamy już zrobioną kopię na ukrytej partycji, teraz zrobimy „acronis startup recovery manager”. Przyda nam się gdy system odmówi posłuszeństwa i wszelkie inne sposoby jego naprawy zawiodą, „asrm” uruchamiamy przyciskiem F11 po włączeniu komputera, jest on dostępny jeszcze przed Windowsem, po uruchomieniu możemy przywrócić system z naszej kopii zapasowej.
Aby utworzyć „asrm” w „acronis true image” wybieramy „narzędzia” i klikamy „acronis startup recovery manager”. W nowym oknie klikamy „aktywuj” i to już wszystko nasze recovery jest gotowe.
Image
Image
Teraz w razie problemów z systemem aby przywrócić go z kopi zapasowej którą utworzyliśmy, wystarczy po włączeniu komputera wcisnąć przycisk F11, uruchomi się Acronis True Image w którym wybieramy „odzyskiwanie” a następnie naszą kopię zapasową.

============Uwaga, ważne!!!============
Powyższy opis dotyczy wersji 11, jest to sprawdzony sposób i działa w 100%. W niższych wersjach programu, mogą pojawić problemy prowadzące do utraty danych. Są one związane z tworzeniem ASZ z wolnego miejsca wybranej partycji. Po usunięciu ASZ jest także usuwana partycja z której zabraliśmy miejsce dla ASZ. Problem nie dotyczy wersji 11 programu, dlatego właśnie tą wersję zalecam używać.

Autorem tutoriala jest Svinger z forum.dvhk.pl

[ Komentarz dodany przez: pawelooss: 17 sierpnia 2015, o 23:40 ]
Alternatywnie można użyć jeszcze minidystrybucję linuksową o nazwie RedoBackUp.
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 1 post ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests