Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat





Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 7 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon…

Post Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 31 Oct 2011, o 19:15

Male - Friend  Posts/Topics997/266  Reputation point 2689 
Offline  Profile   
Windows 7 Chrome
Image

Przygotowując się do premiery sprzętu czy usługi, warto sprawdzić, czy nazwa pod którą pojawią się one na rynku, trafi w gust odbiorców. Nokia długo szykowała prezentację pierwszych smartfonów Lumia z Windows Phone na pokładzie. Niestety, Finowie zaliczyli wpadkę porównywalną z apple’owską Siri. W krajach hiszpańskojęzycznych Lumia to określenie, które zdecydowanie nie kojarzy się z telefonami.

Po premierze iPhone’a 4S z asystentką Siri na pokładzie okazało się, że w Japonii słowo „siri” oznacza ludzkie pośladki. Gorszą wpadkę zaliczyła właśnie Nokia ze smartfonami Lumia. Jak donoszą dziennikarze MSN, w Hiszpanii „lumia” to potoczne określenie prostytutek sprzedających swoje usługi na ulicach.

Słowo nie cieszy się dużą popularnością – jest efektem cygańskich naleciałości, jednak na slangowe określenie można wpaść nie tylko w Sieci, lecz także w publikacjach wydawanych przez Królewską Akademię Hiszpańską odpowiedzialną za regulację językowe.

Wpadkę z hiszpańskojęzycznymi krajami zaliczył wcześniej m.in. japoński koncern Mitsubishi w chwili prezentacji terenówki Pajero. W Hiszpanii nazwa kojarząca się z onanistą została zamieniona na Montero. Czy podobnie będzie z Lumią?

Myślicie, że przed rynkową premierą Finowie powinni zmienić nazwę urządzenia dla Hiszpanów lub chociaż zrezygnować z promowania marki Lumia w krajach hiszpańskojęzycznych? Kupilibyście sprzęt, którego nazwa kojarzy się z czymś niemoralnym lub obrzydliwym?

źródło
Code:
Please Login or Register, to see this Content
Last edited by Jencuś97 on 31 Oct 2011, o 19:16, edited 1 time in total.

Last post
Reply with quote 


Post Re: Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 31 Oct 2011, o 19:33

Male - Friend  Posts/Topics280/15  Reputation point 117 
Offline  Profile  WWW 
Windows XP Chrome
Szczerze mówiąc, co z tego? W Polsce jak by produkowali telefon Nokia o modelu "Dzi**a" a by mi się podobał to i tak bym go kupił... Przynajmniej "redaktorzy" mają o czym pisać artykuły, i tylko tyle :P Najwyżej w Hiszpanii zmienią nazwę tego modelu tak jak w przypadku Mitsubishi Pajero (o ile zmienią bo w słowniku hiszpańskiego takiego słowa niema, to bardziej "slang") :P
Reply with quote 


Post Re: Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 31 Oct 2011, o 19:58

Male - Expert  Posts/Topics4427/480  Reputation point 5230 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
To może być dobra reklama, a nie marketingowy problem.
Reply with quote 


Post Re: Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 31 Oct 2011, o 21:13

Male - Administrator  Posts/Topics12082/1215  Reputation point 17485 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Firefox
Jakby co to mam pomysł na nazwę. Nokia 800. :D

[ Dodano: 31 paź 2011, o 20:13 ]
Zresztą...

Image

Image


[ Komentarz dodany przez: adrian219: 31 października 2011, o 20:21 ]
Miałem kiedyś przerzutki w rowerze firmy SRAM.
Reply with quote 


Post Re: Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 31 Oct 2011, o 21:33

Male - Friend  Posts/Topics280/15  Reputation point 117 
Offline  Profile  WWW 
Windows XP Chrome
Image
Image
Image
Hurtownia spożywcza :D
Image
StrataBank :D
Image
Image
Image
Zakład opieki zdrowotnej :P

Klub sportowy Dick-Black http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=166657
Wózki widłowe WANDALEX - http://www.wandalex.pl/
Gdzieś jeszcze widziałem fabrykę skór z Wielunia - SKÓRWIEL i Jajolux - produkcja jajek xD
Last edited by Leito07 on 31 Oct 2011, o 21:49, edited 5 times in total.
Reply with quote 


Post Re: Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 2 Nov 2011, o 12:31

Male - Sponsor  Posts/Topics1524/67  Reputation point 3323 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
Ja widziałem firmę z nazwą "Siudajstej":)
Reply with quote 


Post Re: Nokia ma spory marketingowy problem. Lumia to nie tylko smartfon… 2 Nov 2011, o 15:36

Male - Friend  Posts/Topics280/15  Reputation point 117 
Offline  Profile  WWW 
Windows XP Chrome
To jest studio graficzne we Wrocławiu, właścicielka ma na nazwisko Siuda :D
Last edited by Leito07 on 2 Nov 2011, o 15:36, edited 1 time in total.

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 7 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 3 guests