Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat





Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 3 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


Sailfish OS działający na Nokii N9.

Post Sailfish OS działający na Nokii N9. 11 Dec 2013, o 03:16

Male - Administrator  Posts/Topics12082/1215  Reputation point 17485 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Firefox
Dwuipółlet­nia Nokia N9 trzyma się bardzo dobrze na sce­nie mod­der­skiej. Inter­ne­towym magikom udało się zmusić ją do dzi­ała­nia pod kon­trolą sys­temu Sail­fish OS.

Image

Nokia N9 to po HTC HD2 chyba najbardziej wyjątkowy smart­fon dla całej sceny mod­der­skiej. Pow­stało na ten tele­fon mnóstwo portów innych sys­temów z Androi­dem na czele. Mogliśmy przy­puszczać, że podob­nie będzie z Sail­fish OS, który w końcu bazuje na MeeGo, czyli fab­rycznie instalowanym OS-ie Nokii N9. Oczeki­wa­nia stały się rzeczy­wis­toś­cią już teraz, a może­cie o tym przekonać się oglą­da­jąc poniższy filmik:



Oczy­wiś­cie, jest to na razie ekspery­men­talny port i nie ma co liczyć na stupro­cen­tową sprawność. Prob­lemy przys­parzają m.in. aparat, GPS, ustaw­ienia czasu, a aplikacje cza­sami uruchami­ają się dopiero za drugim razem. Oczy­wiś­cie, nie dzi­ała także android­owa powłoka.

Mimo powyższych prob­lemów i tak jestem pełen podziwu dla twór­ców tego porta. Nie sądz­iłem, że zostanie on wyko­nany tak szy­bko i będzie dzi­ałać tak sprawnie. Można go pobrać już teraz i zain­stalować metodą podaną w tym miejscu, lecz zamieni­a­jąc plik nemo.tar.bz2 tym plikiem.
Code:
Please Login or Register, to see this Content


Źródło: dailymobile.pl

Last post
Reply with quote 


Post Sailfish OS uruchomiony na Nokia N9. Poradnik jak zainstalować 11 Dec 2013, o 20:15

Male - Newsman  Posts/Topics2149/499  Reputation point 2966 
Offline  Profile 
Windows 7 Chrome
Image

Zagraniczny serwis branżowy opublikował bardzo ciekawy materiał wideo, w którym widać jak jest uruchomiony system operacyjny Sailfish OS na multimedialnym smartfonie Nokia N9. Ponadto jest instrukcja, jak samemu zainstalować Sailfish OS.
System operacyjny Sailfish OS to następca platformy MeeGo, która swojego czasu była rozwijana przez inżynierów fińskiego producenta, ale niestety po podjęciu współpracy z Microsoftem zakończono pracę nad MeeGo. Ten system operacyjny przejął zespół do tej pory pracując w Nokii nad nim i założyli własną firmę. Zebrali fundusze i rozpoczęli pracę nad Sailfish OS.

Sailfish OS uruchomiony na Nokia N9
Deweloperzy zapowiedzieli, że każdy będzie mógł sam zainstalować platformę Sailfish OS na swoim smartfonie z Androidem. Jednak można tego dokonać także na smartfonie Nokia N9 z MeeGo.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak działa Sailfish OS w Nokia N9, ale niestety nie wszystkie funkcje działają prawidłowo, jak w ogóle nie są dostępne.

Mowa o:
- Android nie działa,
- przesuwaniem palcem w dół by zamknąć,
- czas nie jest prawidłowy,
- aparat fotograficzny i GPS nie działa,
- niektóre aplikacje trzeba uruchamiać jeszcze raz.



Jak zainstalować?
Należy skorzystać z internetowej encyklopedii Wikipedia(https://wiki.merproject.org/wiki/Nemo/Installing), a dokładniej z wpisu poświęconego instalacji Nemo. Wystarczy wszystko robić tak jak jest tam napisane, ale zamiast pliku Nemo wgrać Sailfish. Pobrać go można klikając tutaj.

źródło: mynokiablog.com, infonokia.pl

[ Komentarz dodany przez: pawelooss: 11 grudnia 2013, o 20:57 ]
Super przeglądasz forum, czy nie dubel.
Reply with quote 


Post Re: Sailfish OS działający na Nokii N9. 12 Dec 2013, o 02:43

Male - Friend  Posts/Topics466/67  Reputation point 1047 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Opera
Ta powłoka Androidowa to Alien Dalwik, który nie może zostać udostępniony przez Jollę z powodu zamknięcia kodu tego środowiska i za niego odpowiada inna firma. Scena modderska jednak wciąż pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i do działania są potrzebne zmiany w kernelu, bo tam prowadzą odwołania z AlienDalvika. Z resztą- nawet jeśli Sailfish nie będzie miał wsparcia dla androidowych .apek to i tak dużo rzeczy zostanie przeportowanych/napisanych natywnie na Sailfisha, który ma szanse rozwinąć skrzydła, które MeeGo zostały na starcie podcięte.

Aktywnie śledzę temat na talk.maemo.org i strasznie podoba mi się atmosfera, która tam panuje :). Szkoda, że dopiero co robiłem reflasza i mi się nie chce wszystkiego od nowa konfigurować i instalować, ale może w weekend gdy wyjdzie wersja ze zmianami godnymi mojemu lenistwu to coś się zainstaluje :).

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 3 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 14 guests