Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat



Ogłoszenie


Forum NokiaHacking.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Image






Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 1 post ]
Print view
Write comments Post new topic


Android 5.0 jednak nie taki bezpieczny - szyfrowanie danych opcjonalne

Post Android 5.0 jednak nie taki bezpieczny - szyfrowanie danych opcjonalne 4 Mar 2015, o 12:11

Male - Sponsor  Posts/Topics2793/816  Reputation point 4150 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Image

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom najnowsza wersja Androida nie będzie oferowała takiego poziomu bezpieczeństwa, jaki wcześniej zapowiadano. Przy okazji wprowadzenia nowej serii flagowców, takich jak na przykład Samsung Galaxy S6 okazało się, że Google zrezygnowało z wymagania szyfrowania wszystkich danych.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku Mountain View zapowiadało, że urządzenia, na których fabrycznie instalowany będzie Android 5.0 Lollipop, będą miały domyślnie włączone szyfrowanie danych. W świetle doniesień na temat działalności NSA zapowiedź ta została dobrze przyjęta zarówno przez użytkowników prywatnych jak i biznesowych.

Teraz jednak okazuje się, że szyfrowanie to jest jedynie opcjonalne. Wszystko za sprawą zmian w polityce Google, która obecnie przewiduje, że urządzenie musi pozwalać na szyfrowanie, a producent powinien, choć wcale nie musi, z niego korzystać. Mountain View nie pochwaliło się powodami, jakie stały za tą zmianą, ale można podejrzewać, że najbardziej prawdopodobną przyczyną, dla której Google ściągnęło z producentów wymóg szyfrowania, są bardzo duże spadki wydajności, jakie obserwowano podczas testów.

W najnowszym Androidzie Google stosuje szyfrowanie AES, które co prawda oferuje dość wysoki poziom bezpieczeństwa, ale większość maszyn zapłaci za to spadkiem wydajności. Dopiero 64-bitowe procesory ARMv8 posiadają sprzętowe wsparcie, które pozwala na znaczne przyspieszenie procesu szyfrowania. Niestety procesory tej serii dopiero wchodzą na rynek, więc obecnie producenci muszą podjąć decyzję, czy fabrycznie włączać szyfrowanie i narazić się na znaczący spadek wyników w testach, czy zachować wydajność ale kosztem szyfrowania. Nic dziwnego, że większość z nich decyduje się na drugie rozwiązanie.

Użytkownicy mogą oczywiście sami włączyć szyfrowanie swoich urządzeń mobilnych, ale jeśli nie mają one procesora typu ARMv8, spadek wydajności będzie widoczny. Wygląda więc na to, że na powszechne sprzętowe szyfrowanie danych w Androidzie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

zrodlo: wp.pl
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 1 post ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 14 guests