Standard życia w Holandii

Aktualności ze świata, dyskusje światopoglądowe.

Post by michero » 10 Aug 2011, o 12:27

Ciekawy temat, jeden z nielicznych na forum, gdzie faktycznie można podyskutować. Ale róbmy to z jako taką kulturą i nie róbmy syfu:)

ryba wrote:Wzruszająca historia z pierwszego postu, na prawdę. Poda mi ktoś chusteczkę? Co z tego, że masz stawke 35PLN/h jak pracujesz fizycznie, jak zwykły robotnik, w Holandii, obywatel drugiej kategorii. Nie jara mnie to. W Polsce spokojnie wyciagam 25-30PLN/h i nie muszę zajmować się praca fizyczną. Trzeba tylko chcieć i ruszyć głową.


W sumie masz rację, w Polsce też da się zarobić, jasne. W branży finansowej, informatycznej, prawnik, lekarz, jakiś dobry ogarnięty własny biznes. Ale mimo wszystko myślę, że i tak jest ciężej u nas. Moja dziewczyna jest po studiach, pracowała chyba od pierwszego roku na studiach - jest przedszkolanką. Jest już tam jakimś nauczycielem (nie pamiętam jaka tam jest ścieżka kariery), wyciąga trochę ponad 2000 na rękę, z nadgodzinami i korkami. Ok, lubi swoją pracę, powiedzmy, że na wszystko jej starcza itd, ale te 2000 to nie jest jakaś oszałamiająca kwota. Wiadomo, że taka branża, nikt jej nie kazał wybierać sobie takiego zawodu, ale mimo tylu lat nauki i lat pracy dostaje jednak niewiele. Więc moim zdaniem trzeba więcej zachodu w Polsce żeby do czegoś dojść niż gdzie indziej.
No i też to co już tutaj ktoś zauważył, tylko trochę niefajnie to poruszył. Widać po twoich postach, że jednak pochodzisz z 'dobrej' rodziny. Nie jest to oczywiście żaden zarzut, ale nie da się ukryć, że to ułatwia start. Masz dostęp do lepszych szkół, masz większy wybór wszystkiego, masz komfortowe warunki. I takim osobom jest łatwiej. Oczywiście, trzeba mieć też w głowie, bo jak głowa pusta to i bogaci rodzice mogą nie pomóc. Ale jestem zdania, że rodzina jednak determinuje nasze życie. Jeżeli ktoś pochodzi z 'przeciętnej' rodziny to ma ciut trudniej.
A co do pracy poniżej swoich kwalifikacji czy ambicji to ja jeśli miałbym na utrzymaniu rodzinę to chyba jednak wolałbym pracować poniżej kwalifikacji i zapewnić swojej rodzinie dobre warunki, niż unosić się honorem i klepać biedę

edit:
Bo zapomniałem. Mati91, jak tam się dostałeś? Jechałeś w ciemno, przez znajomych, w Polsce już załatwiałeś tą pracę? Bo to też ciekawe
Image
michero Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E51 / Nokia 6300
Soft: 200.34.36 / 07.21
Operator: Plus
Age: 39
Location: Bytom

Joined: 28 Apr 2009
Online: 46d 20h 15m 23s
Posts: 1524Topics: 67
Reputation point: 3323
    Windows XP Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by Mati91 » 10 Aug 2011, o 12:42

Robota była pewna i wiedziałem o wyjezdzie juz w lutym. Mój kuzyn tam pracuje i jest tam majstrem i on załatwił mi tam robotę, gdzie pojechałem wraz z dziewczyną. Szefem naszym był holender, ale był bardzo w porządku, pracowało tam 20 polaków w wieku 19-28lat. Wszystko legalnie na umowe o pracę, ubezpieczeni także byliśmy, za kontenery mieszkalne nie musieliśmy nic płacić, wszystko było cacy. Mój kuzyn ma 25lat, a od 5lat tam przebywa i zdążył już w Polsce dom wybudować. Przez firmy nie ma co jeździć bo zarobi się grosze :)
"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją."
Steve Jobs
Mati91 Male
Redaktor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: iPhone 14 Pro Max
Operator: T-Mobile
Location: Berlin

Joined: 13 Jun 2010
Online: 128d 19h 31m 49s
Posts: 2312Topics: 361
Reputation point: 11286
    Windows 7 Firefox

Post by michero » 11 Aug 2011, o 12:41

Na czym polegała twoja praca? Czemu już wróciłeś? Coś ciekawego w Holandii widziałeś?
Image
michero Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: Nokia E51 / Nokia 6300
Soft: 200.34.36 / 07.21
Operator: Plus
Age: 39
Location: Bytom

Joined: 28 Apr 2009
Online: 46d 20h 15m 23s
Posts: 1524Topics: 67
Reputation point: 3323
    Windows XP Firefox

Post by Wodnik Szuwarek » 7 Oct 2011, o 13:58

http://www.chip.pl/news/wydarzenia/konk ... -lipskiego
Co on tu robi? Już dawno powinien uciekać do USA.
Wodnik Szuwarek Male
Szef Wszystkich Szefów
Expert
 
Offline
 
Telefon: iPhone Xs
Operator: Orange
Location: Warszawa

Joined: 9 Aug 2010
Online: 41d 1h 28m 17s
Posts: 4427Topics: 480
Reputation point: 5230
    Windows 8 Firefox

Previous

Return to Polityka

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests