O ile w wielu dziedzinach rozwój technologiczny charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką, o tyle w kwestii rozwiązań umożliwiających skuteczne przechowywanie energii od dłuższego czasu mamy pewien zastój. Być może rozwiązanie opracowane przez naukowców z USC (University of Southern California) przełamie impas w rozwoju akumulatorów.
Zastosowanie elastycznych krzemowych nanodrutów w konstrukcji anod w ogniwach litowo-jonowych ma zapewnić znacznie większą (nawet trzykrotnie) wydajność akumulatora, umożliwić znacznie szybsze jego ponowne naładowanie oraz wydłużyć ogólną żywotność ogniwa. Potrojenie pojemności akumulatora, pełne naładowanie w 10 minut i więcej niż 2000 cykli ładowania brzmi dziś jak fantastyka naukowa, ale naukowcy zapewniają, że to jak najbardziej realne.
Najnowsze odkrycie amerykańskich naukowców ma umożliwić w ciągu najbliższych kilku lat (badacze z USC szacują, że nowe produkty wykorzystujące ich odkrycie pojawią się na rynku w ciągu 2-3 lat) znaczne zwiększenie możliwości akumulatorów litowo-jonowych powszechnie stosowanych do zasilania różnego typu urządzeń elektronicznych: laptopów, smartfonów, tabletów etc. Kto wie, może już niebawem smartfon wytrzymujący nawet dwa tygodnie na jednej baterii nie będzie niczym niezwykłym.
pclab.pl