Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat



Ogłoszenie


Forum NokiaHacking.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Image






Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 9 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


[Propozycje] Wskrzeszenie do życia E90 na miarę dzisiejszych czasów

Post [Propozycje] Wskrzeszenie do życia E90 na miarę dzisiejszych czasów 20 Aug 2023, o 13:37

Male - User  Posts/Topics4/1  Reputation point 0 
Offline  Profile 
Symbian Opera
Witam szanowne grono,zaczne od przedstawienia siebie i swojego problemu.Mam na imie Marek,Nokie sa zemna o dzieciaka ulubionych modeli n gage i communicator uzywalem przez jakies 15 lat,niestety pojawil sie problem z czesciami a zakup kolejnych egzemplazy dla ich pozyskania przestal pomagac to z kolei zmusilo mnie do nabycia nowego telefonu,ktory jedynie jest sygnowany logiem nokia. Na szczescie niedawno udalo mi sie zkupic w pelni dzialajaca e90 z ktorej to klepie tego posta.Nistety radosc nie trwala dlugo bo okazalo sie ze stara dobra nokia ma problem z wieloma na dzisiejsze czasy normalnymi sprawami i tu pytanie do was.
Istnieje jakas szansa zeby uruchomic na tym telefonie:
-wpelni dzialajacy internet gdzie laduja sie wszystkie storny z olx wlcznie
-hotspot wifi
-dzialajacy yt bez pobierania
-nawigacje
Na koniec moze glupie pytanie ale ta wiedza jest mi opca.Jest ktos w stanie przebudwac tak ten telefon zeby pracowal w 4g ?

Ps: fajnie ze istnieje takie forum na ktorym ktos pisze na dodatek wielu nadal kozysta z symbiana

Last post
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do zycia e90 na miare dzisiejszych czasow 20 Aug 2023, o 18:57

Male - Uploader  Posts/Topics285/39  Reputation point 104 
Offline  Profile   
Windows 10 Mobile Edge Spartan
Google Maps nadal działa. Bardzo ciężko by było przebudować jakiegokolwiek fona na 4g
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do zycia e90 na miare dzisiejszych czasow 21 Aug 2023, o 08:08

Male - Moderator  Posts/Topics1297/236  Reputation point 611 
Offline  Profile   
Android Opera
MarekNokia wrote:
-wpelni dzialajacy internet gdzie laduja sie wszystkie storny z olx wlcznie

Niestety nie. Nawet Browservice - takie proxy które każdą stronę wczytuje silnikiem Chromium na komputerze i zwraca do użytkownika - na żadnej przeglądarce mojej E90 nie idzie. Na Nokii N900 z Maemo za to działa, uruchomiłem na niej Reddita, ChatGPT, Instagrama i parę innych nowych stronek :)
MarekNokia wrote:
-hotspot wifi

Są apki: JoikuSpot i eZSpot - ale z Symbiana zrobisz tylko hotspot typu ad-hoc z szyfrowaniem WEP, czyli nie połączysz się z Androida, Windowsa >= 10 czy pewnie z Mac OS czy iOS też. Jedynie Linux i Windows =< 7 (może 8 i 8.1 też).
MarekNokia wrote:
-dzialajacy yt bez pobierania

Na telefonach z Symbianem ^3, Anna i Belle (czyli N8, E7, 808 itp.) się da. Tutaj wątpię. Jednak ułatwi ci to aplikacja JTube:
>>> jtube-nowy-klient-yt-na-java-bada-s40-i-s60-vt35060.htm
MarekNokia wrote:
-nawigacje

Z tym będzie łatwo. Najlepszą opcją jak dla mnie jest Garmin Mobile XT:
>>> garmin-mobile-xt-6-0-10-mapa-polski-2012-vt24140.htm
Z mapą OSMapaPL:
Code:
Please Login or Register, to see this Content

Co daje ci nowe nawigację na Symbianie z mapami 2023. Wskrzeszenie Map Ovi jest również możliwe, ale to cię pozostawia ze starymi, przestarzałymi mapami. Musisz pobrać mapki:
Code:
Please Login or Register, to see this Content

W wersji 00.01.29.100 i wrzucasz do E:\cities
Sygic jest również opcją, ale też przestarzały:
>>> sygic-mobile-maps-10-vt27299.htm#p581403
MarekNokia wrote:
Jest ktos w stanie przebudwac tak ten telefon zeby pracowal w 4g

W to też wątpię :(
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do zycia e90 na miare dzisiejszych czasow 24 Aug 2023, o 01:02

Male - User  Posts/Topics4/1  Reputation point 0 
Offline  Profile 
Symbian Opera
Dziekuje za pomoc,zainstaluje zobacze jak to dziala mam nadzieje ze mi wystarczy. Jakos mocno wymagajacy nie jestem a koniecznie chialbym dalej cieszyc sie stara nokia. Wsumie najbardziej boli hotspot i yt bo duzo z tego kozystam. Nastepne kosmiczne pytanie istnieje mozliwosc postawienia na takiej e90 jakiegos linuxa na ktorym dalo by sie to wszystko zainstalowac i dzialalo by to poprawnie ? Jaka polecacie przegladarke na symbiana jest cos lepszego od opery mini ?
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do zycia e90 na miare dzisiejszych czasow 24 Aug 2023, o 07:51

Male - Moderator  Posts/Topics1297/236  Reputation point 611 
Offline  Profile   
Android Opera
MarekNokia wrote:
istnieje mozliwosc postawienia na takiej e90 jakiegos linuxa na ktorym dalo by sie to wszystko zainstalowac i dzialalo by to poprawnie ?

Wątpię. I tak podzespoły słabe. Nokia N900 na dobrze zoptymalizowanym Maemo Leste (nowe Maemo, działają aplikacje z Debiana) mając więcej RAM-u, Swap 2 GB, overclock do 850 MHz i szybką kartę MicroSD krztusi się niesamowicie, a co dopiero taka E90.
MarekNokia wrote:
Jaka polecacie przegladarke na symbiana jest cos lepszego od opery mini ?

Nie masz wielkiego wyboru bo wszystkie inne bez proxy nic nie wczytają
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do zycia e90 na miare dzisiejszych czasow 27 Aug 2023, o 15:40

Male - User  Posts/Topics4/1  Reputation point 0 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Dobiłeś mnie teraz,sądziłem że wskrzeszę ją bez problemu a tu zonk.Dałby komuś nawet z 2k żeby to uruchomić.Bronie się przed tymi androidowymi telefonami jak mogę a tu następna możliwość zabrana. Nie będę ukrywał że zatrzymałem się na e90 i 95 8g,istnieje jakaś prawdziwa nokia bez androida i klawiaturą fizyczną może być jako dodatek do dotyku żeby spełniła te warunki ?
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do zycia e90 na miare dzisiejszych czasow 27 Aug 2023, o 19:03

Male - Moderator  Posts/Topics1297/236  Reputation point 611 
Offline  Profile   
Android Opera
Cóż, internet to nie do przebicia warunek. Browservice może to ułatwia na takiej N900, no ale wciąż nie jest to wygodne i "natywne" rozwiązanie... Jeśli to musi być stara Nokia to N900 mogłaby się jednak sprawdzić w sumie, jak trochę pokombinujesz.

Jest KaiOS... Telefony klawiszowe ze względnie nowym systemem. Jest YT, WhatsApp, internet. Hotspot nie wiem. Ale KaiOS to ogólnie MUŁ STRASZLIWY. Dno. Może GerdaOS (custom ROM) to rozwiązuje - nie wiem. Ale ogólnie dno totalne. Literka jest wpisywana sekunda, dwie sekundy po kliknięciu klawisza.

Jak nie musi być koniecznie Nokia tylko coś ogólnie starszego i nie Androidowego, to Maemo Leste może sprawdzić się na Motoroli Droid 4 (posiadam i korzystam)? Klawiatura QWERTY slider + dotyk. Maemo Leste to kontyuacja Maemo z Nokii N900 bazująca na Devuan (czyli Debian bez systemd). Całkiem stabilnie to działa, internet da się przeglądać, YouTube chyba też. O tetheringu nie wiem czy na Leste działa, ale pod Android (jest dualboot Android 2.3 - 7.1 (do wyboru) + Leste) jest, działa, i każde urządzenie się łączy. Na Nokię N900 jest też Leste, ale muli niesamowicie.

Z nowszych rozwiązań typu "nie Android": może coś pod Sailfish OS? Z mniejszych Xperii to coś typu XA2, XZ2 Compact czy X/Compact może, mają dobre porty Sailfish OS. Na Sailfish bez problemu przeglądasz internet (nowa przeglądarka jest), jest git klient YouTube no i hotspot to nie problem. No i Sailfish to nie Android - choć opcjonalnie jak kupisz licencję to masz obsługę aplikacji Android (ale tylko wybrane modele). Ewentualnie Waydroid na każdym nowym urządzeniu z Sailfish OS ale to mniej wygodne rozwiązanie. Tylko że Sailfish OS to już era smartfonów. Najstarsze urządzenie z używanym Sailfish to Jolla Phone, na którym już mało rzeczy pójdzie - choć jakaś stara przeglądarka z Androida owszem.

Jest PinePhone - tani i działający full na Linuxie (-ach). Na postmarketOS czy Manjaro Mobile jest chyba używalny jako daily driver. Przeglądarki, YT i hotspot to nie będzie problemem bo to jednak nowy telefon.

Ogólnie ciężko teraz jest, bo używalny internet nie do rozwiązania problem. YouTube na nowszych Symbianach owszem jest bez pobierania (Nokia N8, E7, C7 808 itp.) - ale brak internetu i prawdziwego hotspota.
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do życia E90 na miarę dzisiejszych czasów 29 Aug 2023, o 21:04

Male - User  Posts/Topics4/1  Reputation point 0 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Z tego co widzę to te nokie nie mają 4g wiec czeka je niebawem ten sam los co moją e90.Na PinePhone jestem za cieki w uszach raz że kosztuje 3k a dwa nie ogarniam dobrze linuksa,800 Tough która katuje już jakiś czas ma KaiOS i muszę się z tobą zgodzić że muł ale wytrzymuje sporo ma yt,hotspota niestety internet działa podobnie jak na e90 jak nie gorzej.Naprawdę nie sądziłem że nadejdzie taki dzień że moja zastępcza 800 Tough będzie jedyną alternatywą.
Dziękuje ci bardzo za pomoc :pada:
Reply with quote 


Post [Propozycje] Re: Wskrzeszenie do życia E90 na miarę dzisiejszych czasów 29 Aug 2023, o 21:17

Male - Moderator  Posts/Topics1297/236  Reputation point 611 
Offline  Profile   
Linux Firefox
MarekNokia wrote:
kosztuje 3k

3k? Na stronce PINE64 jedna wersja jest za 800 zł:

Image

Na eBay powinieneń znaleźć za 600 zł i mniej.

MarekNokia wrote:
niestety internet działa podobnie jak na e90 jak nie gorzej.


Nie no, KaiOS jednak jakąś przeglądarkę chyba miał, coś dało się wczytać. No i wsparcie TLS 1.3 na pewno jest.

A wracając do tematu Sailfish OS, to najtańszą Xperię X za 100 zł dostaniesz + darmowa wersja Sailfisha. Jak nie potrzebujesz apek z Androida. Jak potrzebujesz, to już coś typu XA2 (250 zł) będzie lepsze. + 200 zł za płatnego Sailfish OS (wiem, porażka) lub darmowego bez Androida. Już, jeśli jesteś zdecydowany, że nie chcesz Androida, to XZ2c lub X Compact będą może nawet lepsze, bo małe.

FYI - ten "Android" to taki jakby "emulator", w każdym razie pozwala ci uruchamiać praktycznie każdą aplikację z Android na Sailfish OS.

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 9 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 



Related topics

W miarę tani telefon, dobry telefon

Author: NPol41 (30 Aug 2018, o 22:27)

Views: 7979  •  Replies: 8

Last post: pawelooss (5 Sep 2018, o 14:56) View the latest post




Users browsing this forum: No registered users and 1 guest