Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat





Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 1 post ]
Print view
Write comments Post new topic


Wszyscy wielcy operatorzy mają już uruchomione sieci LTE.

Post Wszyscy wielcy operatorzy mają już uruchomione sieci LTE. 12 Sep 2013, o 14:38

Male - Administrator  Posts/Topics12082/1215  Reputation point 17485 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Firefox
Ostatnio zaczął się duży ruch wokół sieci LTE w Polsce. Po zakończeniu ostatniego konkursu na częstotliwości wiemy, że częstotliwości pozwalające na uruchomienie sieci LTE ma już Aero2, Mobyland z Centernetem nadający sygnał LTE dla Plusa, Tmobile i Play. Ciekawostką jest to, że o ile Orange częstotliwości LTE nie otrzymał, to operator ten ogłosił właśnie, że jego sieć LTE jest właśnie uruchamiana. Jak to możliwe? Orange i T-mobile współpracują przy budowie sieci w ramach projektu Networks!, który do tej pory budował sieć UMTS 900 MHz, a teraz uruchamia na tych samych lokalizacjach wspólne nadajniki LTE wykorzystując przy tym posiadane dotychczas częstotliwości w paśmie 1800 MHz przeznaczone wcześniej na potrzeby sieci 2G/GSM.

Image

Jak wygląda obecnie sytuacja?

W Warszawie uruchomiłem modem LTE Huawei E3276 i kazałem mu wyszukać wszystkie sieci widoczne „w eterze”.
Oto co zobaczyłem:

Image

Widać tutaj, że wszyscy operatorzy mają czynne nadajniki LTE w tej lokalizacji. Na razie jednak nadajniki Tmobile (a więc i Orange) oraz Play są niedostępne – próba zalogowania się za pomocą kart z opcją transmisji danych odpowiednich operatorów kończy się komunikatem błędu. Nawet w przypadku Orange, który ogłosił, że pierwsze nadajniki już przyjmują własnych abonentów, nie udało mi się jeszcze zalogować.


Pozwolenia radiowe

Dzisiaj także zostały opublikowane aktualne listy pozwoleń radiowych na budowę stacji bazowych dla technologii LTE. Przyjrzyjmy się:

OperatorLiczba pozwoleń LTEZmiana od 08.2013Pasmo
Plus (Mobyland)5150+1LTE 1800 MHz
Play777+761LTE 1800 MHz
T-mobile15+14LTE 1800 MHz
Orange429+429LTE 1800 MHz
Aero21200LTE 2600 MHz
Sferia90LTE 850 MHz


Widzimy, że wszyscy wielcy operatorzy, którzy otrzymali właśnie koncesje zabrali się za rozbudowę sieci i szybkie uruchamianie stacji bazowych w najnowszej technologii. Tylko spółki związane z Plusem i p. Solorzem-Żakiem praktycznie nie wnioskują o nowe lokalizacje choć trzeba przyznać, że Mobyland dysponuje już sporymi zasobami. Oczywiście zgodnie z informacjami z zeszłego miesiąca pozwolenia Sferii spisujemy na straty w związku ze zmianą rezerwacji i nowym przydziałem częstotliwości. Natomiast sieć Aero2 LTE jest ciągle wirtualna, ze względu na brak sprzętu na rynku.


Kiedy uruchomienie?

Możemy już niedługo spodziewać się wprowadzenia komercyjnego usług świadczonych w tych technologiach.

Play już ogłosił w poniedziałek, że w najbliższym czasie (w ciągu miesiąca) uruchamia komercyjnie LTE w kilkunastu miastach, a do końca 2014 roku spełni wymagania koncesyjne. Do tego nabywcy najnowszych taryf będą mieli w tym czasie limity praktycznie bez limitu (200 GB miesięcznie), choć z prędkością ograniczoną do poziomu 15 Mbit/s (przy wydajności sieci na poziomie 75 Mbit/s w kanale 10 MHz, pozostałe 5 MHz zostało na razie przeznaczone na budowę sieci 2G). Sama sieć LTE będzie dostępna dla wszystkich abonentów.

Tymczasem dzisiaj Orange ogłosił, że część nadajników już teraz wpuszcza użytkowników usług transmisji danych, ale nie udało mi się tego potwierdzić (za pomocą SIM z ofertą Orange Free na Kartę). Komuś się udało zalogować?

***

Oj dzieje się dzieje, konkurencja dla Plusa i CP rozwija się dynamicznie. Jednak zgodnie z przewidywaniami wielu specjalistów nie mamy się co spodziewać obniżek cen, a jedynie wzrostu pakietów danych, jakie trzeba wykupić jednorazowo. Jak to będzie w praktyce? Zobaczymy, ale konkurencja zawsze oznacza, że klient może na tym zyskać.

Źródło: jdtech.pl
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 1 post ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 10 guests





cron