- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
Metoda ta działa tylko jeśli pliki są nie pofragmentowane tzn. jeśli cały plik np. obrazek Gif jest w jednym kawałku.
Co nam będzie potrzebne:
- Minimalna wiedza o edycji hexadecymalnej.
- Program WinHex najlepiej wersja 14.6 SR2
- Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content
- Plik o którym wiemy że zawiera w sobie jakieś obrazki lub inne pliki
Otwieramy interesujący nas plik w programie Winhex następnie wybieramy z menu Tools "Disk tools" a następnie "file recovory by type".
Pojawi się okienko w którym naciskamy OK a następnie wyskoczy nam większe okno z typami plików do odzyskania. Za pomocą klawisza Ctrl wybieramy interesujące nas typy plików (można dodać własne jeśli znamy sygnaturę).
Po prawej stronie od góry określamy minimalną i maksymalną wielkość plików, zaznaczamy "Respect idividual...", a poniżej w pole max file size wpisujemy 255 (bo więcej nie da rady). Porada jeśli chcemy wyszukiwać większe pliki to w pole "Default file size" wpisujemy wiekszą wartość (np.100 KB,bo wtedy szukamy plików od 100KB do 255*100KB). W moim przypadku wpisałem 1kb, bo szukałem małych plików.
Następnie wybieramy folder w którym mają być te pliki zapisywane tzn. "Output folder".
Poniżej jest BARDZO WAŻNA opcja do poprawnego działania. Aby zadziałało MUSI być wybrana opcja "Extensive byte-level search".
Kiedy mamy już wybrane typy plików,wielkości plików, folder docelowy i "Extensive byte-level search" to naciskamy OK i ok we wszystkich pojawiających się okienkach.
Powinno wyświetlić się okienko informacją o postępie i ilości wykrytych plików, a w folderze docelowym powinny pojawić się pliki i co ważne w przypadku zamiaru modyfikacji plik "File Recovery by Type.log" z ofsetami wyrippowanych plików. (Potrzebne jeśli chcemy podmieniać na inne.).
To by było na tyle jeśli chodzi o samo wyciąganie grafiki i muzyki. Co do innych typów plików to musimy znać ich sygnaturę tzn. wiedzieć kiedy się zaczynają a kiedy kończą. Niektóre typy plików są łatwe do określenia (np. plik GIF zaczyna się z reguły "GIF89a (0x474946383961)" a kończy 0x3B. Więcej info o nagłówkach plików można sobie wygoglować. Lub samodzielnie dojść przeglądając w hexie określony typ pliku.
Copyleft 2009 kamilloi wszystkie prawa odwrócone
(jeżeli łaska zamieść mojego nika bo nie po to produkuję sie na forum żeby być pominiętym przy oklaskach)