Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChatOgłoszenie


Forum NokiaHacking.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Image


Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 3 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


ZAiKS pokonany przez wałbrzyskiego fryzjera

Post ZAiKS pokonany przez wałbrzyskiego fryzjera 20 Apr 2014, o 13:17

Male - Sponsor  Posts/Topics2793/816  Reputation point 4150 
Offline  Profile 
Windows 7 Firefox
Świdnicki sąd oddalił pozew Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, który domagał się od przedsiębiorcy wpłaty około 900 złotych zaległych tantiem.
Sędzia Jacek Szerer orzekł, że w tak małym salonie nie dochodzi do publicznego odtwarzania muzyki, nie wpływa to również na zwiększenie obrotów firmy.

Fryzjer Marcin Węgrzynowski nie krył radości z takiego rozstrzygnięcia sądu. Podkreślał, że fryzjerzy nie zarabiają na puszczaniu muzyki, a na strzyżeniu klientów.

Wyrok nie jest prawomocny. Adwokat ZAiKS-u nazwał go "smutną wiadomością dla polskich twórców". Stowarzyszenie prawdopodobnie będzie się odwoływać.

Sprawa, którą ujawniło Radio Wrocław stała się głośna w całej Polsce. Marcin Węgrzynowski w swoim lokalu rozdawał klientkom zatyczki do uszu, panie podpisywały także oświadczenia o tym, że muzyki nie słyszą. Od początku procesu podkreśla także, że muzyka w jego salonie to tylko dodatek, który nie zwiększa obrotów.

W ciągu roku na Dolnym Śląsku toczy się kilkadziesiąt takich spraw. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zwykle wygrywa.

Proces ruszył w końcówce stycznia. Na dwóch rozprawach przesłuchano m. in. właściciela salonu oraz kontrolujących go pracowników ZAIKS-u. Sąd jako dowód przyjął ponad 270 oświadczeń, które od klientek zebrał Marcin Węgrzynowski. Samych klientek jednak nie przesłuchiwano.

Linia obrony wałbrzyskiego fryzjera opierała się na dwóch kwestiach. Po pierwsze, według niego, w salonie, w którym zwykle przebywa tylko on i klientka, nie może być mowy o publicznym odtwarzaniu muzyki. Po drugie, w żaden sposób nie wpływa ona na zwiększenie obrotów (przedstawiał w sądzie dokumenty skarbowe).

Reprezentujący ZAiKS mecenas Krzysztof Zuber podkreślał, że przepisy w tym przypadku są jednoznaczne. - Zasada jest taka, że autorom należy się wynagrodzenie za to, że eksploatuje się ich utwory. To jest niezależne od tego, czy to jest zakład fryzjerski czy salon samochodowy, podobnie jak to, czy muzyka jest słuchana głośno czy cicho - mówił Radiu Wrocław.

Walka fryzjera stała się głośna w całej Polsce. Kontaktują się z nim przedstawiciele tej branży z różnych części kraju. Czekają na pozytywny wyrok.

zrodlo: wp.pl

PS: Brawo! Klienci dostaja zatyczki do uszu i podpisuja oswiadczenie, ze nie slysza muzyki i tak powinno byc rozwiazywanie spraw z zachlannym ZAiKS'em skoro tak bardzo sie cieszy ta organizacja z naszego panstwa prawa ;D

Last post
Reply with quote 


Post Re: ZAiKS pokonany przez wałbrzyskiego fryzjera 20 Apr 2014, o 14:15

Male - Administrator  Posts/Topics12082/1215  Reputation point 17483 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Firefox
Image Image Image
Reply with quote 


Post Re: ZAiKS pokonany przez wałbrzyskiego fryzjera 20 Apr 2014, o 14:49

Male - Friend  Posts/Topics1259/61  Reputation point 2512 
Offline  Profile 
Android Safari
Co ciekawe to nie jedyny fryzjer z moich okolic, który wylądował w sądzie. Na świdnickim rynku, jeden z popularniejszych salonów fryzjerskich (sam do niego uczęszczam) otrzymał identyczny pozew. Rozprawa odbyć ma się za jakiś czas, tym niemniej już teraz fryzjer, o którym mowa w powyższym artykule, zadeklarował swoją pomoc dla pozwanego że Świdnicy. Niezły ubaw, ale prawidłowo, jak tak dalej pójdzie to przewiduję szybki koniec archaicznego i uzurpującego sobie prawo do wszystkiego dookoła Zaiksu.
Last edited by boczkens on 20 Apr 2014, o 14:49, edited 1 time in total.

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 3 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests