Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat



Ogłoszenie


Forum NokiaHacking.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Image






Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 6 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


[N97] Amatorski Test Nokii N97.

Post [N97] Amatorski Test Nokii N97. 30 Aug 2009, o 22:56

Male - 10%  Posts/Topics10/3  Reputation point 61 
Offline  Profile 
Windows XP Chrome
[RM-505]
Nokia N97
FW: 12.0.024

Amatorski test. ;)



Jedyne co musicie wiedzieć na początku tego testu to to że nie jestem profesjonalistą i nie korzystałem z żadnych programów, benchmarków. Nie proszę o oceny. Sam zaproponowałem i zatwierdziłem że nie będzie to nic specjalnego tylko moja opinia w trochę szerszy sposób. Masz zamiar krytykować to raus z tego tematu bo widać że nie umiesz się dostosować do tej prostej zasady.



1. Po otwarciu z pudełka, które jako jedyne z opakowań Nokii spodobało mi się ze względu na prostotę i jakość wykonania oczom ukazała się czarna cegiełka oraz z boku przygotwana bateria i rysik. Piętro niżej Instrukcja, płyta DVD oraz zestaw słuchawkowy, ładowarka, kabel USB, szmatka i przelotka na ładowarkę z 3.5mm jak i 2mm na USB.

Wyposażenie jak na flagowy model wydaje dość śmieszne..Stojaczek pod telefon zbyteczny ze względu na odchył ekranu ale kabel AV to by już można dołożyć. Karta pamięci wydaje się zbyteczna przy 32GB pojemności jednak osobiście nie rozstaję się ze swoją 8GB. Dobra. Do rzeczy. Przód zajmują od góry i lewej czujnik zbliżenia, słuchawka, kamerka VGA oraz czujnik światła. Dalej mamy rozlany olbrzymi wyświetlacz 3.5 cala a poniżej przycisk wejścia do menu oraz dotykowa zielona i czerwona słuchawka.

Napis Nokia wkomponowany w metalowe obicie boku. Ciekawe czemu sam model N97 jest ujęty skromną ledwo widoczną czcionką w szczelinie między prawym rogiem wyświetlacza a chromowaną wstawką. Lewy bok od góry zajmuje głośnik, port USB z malutką białą diodą sygnalizującą wpięty kabel lub stan bliski wyczerpaniu baterii. Poniżej suwak blokady ekranu i niżej drugi głośnik.

Górę zajmuje od lewej wyłącznik i po środku port mini-jack. Prawa strona od góry to przyciski zoom/głośność oraz migawki aparatu. Sam przycisk zgłaśniania jest wypukły a ściszania wklęsły. Po 2 miesiącach użytkowania mam startą farbę na górnym przycisku..tego nie komentuję.

Dół to tylko miejsce aby otworzyć klapkę i wyjście na uchwyt smyczy lub rysika. Tył to aparat i logo Nokia Nseries. Nic szczególnego ale perfekcyjnie wyważone. Telefon mimo takiej wielkości zdaje się być taki ciężki co jest mylne. Z początku te 150g to naprawdę klocek ale szybko nam ustąpi gdy postanowimy ową cegłę załączyć.

Image



2. Wykonanie jest dobre chociaż zależy to od części telefonu. Zaczniemy od tego najmniej związanego z telefonem czyli rysikiem. Gdyby nie to że przyczynił się do porysowania mi ekranu było by okey gdyż gołym okiem nasz "wisiorek" jest bardzo schludnie wykonany łącznie ze szpanerskim logiem Nokia Nseries. Klapka z tyłu - Rogi pokrywy wycierają się od kieszeni, osłonka aparatu porysowała okolicę obiektywu (Co mnie wybitnie wnerwiło i panowie w Chorzowie się chyba nie obrażą gdy ich odwiedzę z zamiarem wymiany badziewia). Panel przedni - po 2 miesiącach używania rysika jest cały pokryty drobniejszymi i większymi rysami. Jednak żeby je ujrzeć trzeba się odpowiednio przyjrzeć. Chromowana ramka łapie ryski ale jeszcze bardziej odciski palców. Dużo. To samo Panel przedni. Istny zbiór odcisków palców bardzo widocznych. Przyciski - na razie starł się przycisk do zgłaśniania ze względu na swoją wypukłość.

Podświetlenie jest bardzo dobre. Równomierne i dochodzi wszędzie tam gdzie ma być. Ucieka w jednym miejscu co widać tylko w ciemnym otoczeniu. Gdy otworzymy klapkę to dokładnie na długości przycisków na panelu przednim (Menu i dwie słuchawki) obudowa świeci się jak choinka. W zasadzie mi nie przeszkadza. Po prostu muszę się do czegoś dosadzić po za materiałem wyeksploatowanym.

Klawiatura jest znakomita. Uskok wyraźnie wyczuwalny. Powtórzę się. Podświetlenie tutaj jest znakomite. Ekran jest dobrze wykonany. Reakcja zatwierdzana wibracjami (Co da się wyłączyć bądź bardziej nasilić) co bardzo pomaga. Nie trzeba naciskać ekranu tak jak w niektórych telefonach ale zaś nie przesadzajmy z mikro dotykiem. Mechanizm otwierający jest po 2 miesiącach nadal tak sztywny jak na początku. Nie ma mowy o żadnych luzach czy przesunięciach.

Image



3. Telefon od momentu zawibrowania do pełnej gotowości (czas mierzony razem z podaniem kodu PIN oraz kodu zabezpieczającego przed wymianą karty SIM) włącza się 50 sek i po starcie (Mam trochę śmieci w nim i przed testem nie robiłem porządków) zostaje oddane równe 52.6 MB RAM (Mam włączone wszystkie ulepszacze motywu, bajery i przejścia).

Przejście między trybem gotowości a nagim pulpitem jest wykonane bardzo ładnie tak jak wejście w klawiaturę numeryczną. Obrót ekranu telefon wykonuje przygaszając powoli ekran i ponownie go wyświetlając obrócony już obraz. Otworzenie klawiatury powoduje automatyczną rotację ekranu. Dopiero zamknięcie mechanizmu powoduje odblokowanie autorotacji (Dodam że można ją wyłączyć ;D ).

Oprogramowanie zacznę od Odtwarzacza. A więc jeśli chodzi o słuchanie muzyki na głosnikach to tu się rozczarowałem. Oczekiwałem czegoś podobnego do N95. Niestety jakość jest przeciętna. Telefon gra ciszej niż wspomniana Nokia N95 oraz wydaje z siebie wiele charczących tonów przy maksymalnej głośności. Jeśli chodzi o słuchawki to mogę stwierdzić że tu rola się odwraca.

Jakość na moich wysłużonych Creative EP-630 jest znakomita. Nie potrzeba żadnego korektora aby słuchać w znakomitej jakości naszej muzyki. Słuchawki Nokia wcale nie odbiegają od moich "epeków". Jakość jest bardzo zbliżona aczkolwiek grają ciszej. Odtwarzacz udostępnia nam takie opcje jak korektor, rozszerzenie stereo które w tym modelu akurat pracuje chyba najlepiej z tych które posiadałem (N73ME, N95) zapewne dzięki rozmieszczeniu głośników, efekt głośności oraz możliwość nadania sygnału FM z tą piosenką na wybranych falach (Na odległości 2m nie zdziałamy za dużo ale wystarczy żeby telefon nadał dobrą falę którą jest w stanie odebrać nasza wieża bądź radio z lepszymi głośnikami ;) ).

Zabrakło jak dla mnie wizualizacji. Niby nieprzydatne ale na tym ekranie w tej jakości mogło by być ciekawie. Radio z RDS. Działa bardzo dobrze. Sygnał wyłapuje bardzo szybko i jest on w bardzo dobrej jakości. Możemy zapisać do 20 stacji. Lecz aby jednak posłuchać muzyki trzeba podpiąć słuchawki.

Wideo. Domyślnie korzystam z aplikacji SUPER. Konwertuję na format 3gp tyle że film względnie nie ma 80mb tylko 700mb gdyż jestem maniakiem jakości. Korzystam z wbudowanego RealPlayera i nie mam się do czego doczepić. W tym momencie ułożenie tych głośniczków zdaje egzamin. W spokoju bądź przy małym hałasie można bez problemu pooglądać film. Film można rozciągnąć jeśli jest taka potrzeba jak i przybliżyć. Zachować oryginalność również. ;P

Przeglądarka zdjęć. Niczego sobie. Segreguje automatycznie na Zrobione, Albumy, Miesiące, Oznaczenia, Pobrane i Udostępnione. Nie korzystam z niej. Władowałem Nokia Photo Browser i korzystam z tej gdyż bardziej pasuje do klimatu telefonu dotykowego.

Oczywiście mamy możliwość edycji zdjęć. Ramki, ClipArty, Kontrast etc. Elementów jest trochę więcej niż w telefonach z systemem S60 trzeciej generacji. Aparat i Kamera. Optyka Carl Zeiss. Dioda umieszczona z lewej strony migawki. Bardzo mała odległość od oczka obiektywu i w niektórych zdjęciach zobaczymy nieprzyjemny efekt tej bliskości. Zdjęcia są dobre. Sam interfejs funkcjami nie odbiega niczym od tego w telefonach z Symbianem generacji dwa numerki niżej. Filmy są także bardzo dobrej jakości. Mamy możliwość doświetlenia diodą co jest dużym plusem.

GPS. Testowałem w terenie ale bez wspomagania sieci w pochmurną pogodę. Na totalnym pustkowiu łapię nawet do 10 minut. W mieście bądź niedaleko od pozycji wyjściowej z której ostatnio korzystałem czas ustalenia pozycji to około od 30 sek do 5 min.

W jadącym autobusie ustalenie trwało +/- 3 minuty a w bloku sygnału nie złapał mimo iż był przy oknie. WLAN. Działa bardzo dobrze. Lepiej niż w N95. Odnajdowanie sieci jest automatyczne. Przy okazji zahaczę o przeglądanie internetu. Przewijanie palcem działa bardzo dobrze i płynnie. Zawsze można się posłużyć D-padem na klawiaturze.

Przeglądarka w telefonie obsługuje doczesne standardy technologii WEB. Nie ma żadnych problemów z wyświetlaną treścią. W aplikacji Internet nic się nie zmieniło w porównaniu do S60v3
Wiadomości. Nic specjalnego. Wszystko to samo co w 3 edycji Symbiana. Kontakty i Kalendarz pominę.

Image



4. Od momentu zakupu do zmiany softu (z początku posiadałem wersję z numerkiem 10) z oznaczenia 11 na obecny 12 telefon zaczął się zawieszać. W dziwny sposób. Po prostu nie podświetla się ekran co prowadzi do autoblokowania telefonu i nie możliwości odblokowania go. Owych wymuszonych "wyjęć" baterii miałem jakieś 2 razy.

Na szybkość procesora nie narzekam. Operacje są wykonywane szybko i płynnie. Ani razu nie zabrakło mi pamięci RAM. Bateria o pojemności 1500 mAh wystarcza na moje użytkowanie(około 3h muzyki dziennie, 1h nawigacji, 3h filmów, 2h gier, około 50 sms'ów i 30 minut rozmów) na blisko 2 dni. Gdy słucham jedynie muzyki to telefon bez ładowania leży do 4 dni. Nie zdarzyło się mi nie używać urządzenia dłużej niż godzinę więc nie powiem ile rzeczywiście trzyma bateria.

Wbudowany został do niego akcelerometr, magnetometr, czujnik zbliżenia, czujnik światła. Ten pierwszy bardzo dobrze sprawuje się w grach. Ten drugi jest świetną zabawką gdy mamy kompas zainstalowany.

Image



5. Ogólnie rzecz biorąc telefon jest dobrze wykonany, ma multum przydatnych funkcji jak i bajerów. Mimo odrażającej ceny jest naprawdę świetnym smartphonem i niedaleko mu do małego komputera.


Plusy:

    + Ogromna ilość przydatnych funkcji
    + Bardzo dobra jakość dźwięku na słuchawkach
    + Znakomita jakość ekranu co odbija się na oglądaniu filmów
    + Nareszcie porządna rozdzielczość
    + Szybkość działania
    + Widgety
    + Dobra jakość filmów
    + Ogromna ilość pamięci wbudowanej
    + Ładuje się poprzez połączenie z komputerem (wreszcie)

Minusy:

    - Rysik wykonany z tworzywa które rysuje panel przedni
    - Zła jakość dźwięku na głośnikach
    - Złe umieszczenie diody doświetleniowej (mogło być troszeczkę dalej od oczka aparatu)
    - Wysoka cena
    - Świecący róg obudowy z tyłu telefonu
    - Gdyby dodano jeszcze ten kabel A/V. ;)


Przykładowe zdjęcia (linki):

Tryb Automatyczny: http://img8.imageshack.us/img8/7417/n97080.jpg

Tryb Makro: http://img194.imageshack.us/img194/1136/n97111.jpg

Tryb Nocny: http://img199.imageshack.us/img199/7306/n97112.jpg

Tryb Automatyczny(dodatkowe): http://img137.imageshack.us/img137/9593/n97113.jpg

Filmiki jakieś wrzucę ale później.


Wersja 1.0
Last edited by Iliaden on 30 Aug 2009, o 23:14, edited 2 times in total.

Last post
Reply with quote 


Post Re: [N97] Amatorski Test Nokii N97. 30 Aug 2009, o 23:01

Male - Sponsor  Posts/Topics4081/125  Reputation point 3661 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Firefox
Wiec czego oczekujesz, jeśli nie ocen? ;)
Reply with quote 


Post Re: [N97] Amatorski Test Nokii N97. 31 Aug 2009, o 01:02

Male - Sponsor  Posts/Topics1524/67  Reputation point 3323 
Offline  Profile 
Java Opera
Naprawdę bardzo dobry opis, autor zachowuje obiektywizm i nie wpada w zachwyt nad telefonem:) aż chciałoby się więcej takich opisów.
Ja jakoś nie jestem przekonany do dotykowych telefonów, a z rysikiem to już w ogóle:) nie miałem z tym nigdy do czynienia, ale też niespecjalnie mnie ciągnie do testowania. A bateria w tym telefonie, szczególnie przy twoim użytkowaniu, robi wrażenie.
Nie ma ktoś e52 czy e55 i nie chciałby zrobić podobnego testu?;)
Reply with quote 


Post Re: [N97] Amatorski Test Nokii N97. 31 Aug 2009, o 09:40

Male - 10%  Posts/Topics10/3  Reputation point 61 
Offline  Profile 
Windows XP Chrome
IuDeX wrote:
Wiec czego oczekujesz, jeśli nie ocen? ;)

To właśnie oceny mi wiszą. A jeśli ma ktoś zamiar wystawiać jakieś konwulsje co do mojej pracy to patrz na samą nazwę tematu. To jest mój 1 i ostatni test. Chyba że będzie mi się nudzić w domu. ;P
Reply with quote 


Post Re: [N97] Amatorski Test Nokii N97. 31 Aug 2009, o 13:23

Male - Sponsor  Posts/Topics4081/125  Reputation point 3661 
Offline  Profile  WWW   
Windows 7 Firefox
Iliaden wrote:
Chyba że będzie mi się nudzić w domu.

To oby ci się nudziło jak najwięcej xP
Reply with quote 


Post Re: [N97] Amatorski Test Nokii N97. 31 Aug 2009, o 13:45

Male - Sponsor  Posts/Topics2914/276  Reputation point 4512 
Offline  Profile  WWW   
Windows XP Firefox
Jestem pod wrażeniem twojej recenzji . Jest ona dość szczegółowa i opisana od strony "widza" a nie jako właściciela który jest podjarany swoim nowym nabytkiem.

Nie mam nic do zarzucenia. Czytało się tą recenzję jednym tchem.

Gratuluje zakupu jak i tego że tak dobrze piszesz

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 6 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests





cron