

Producent Firefox OS rozpoczyna swoja przygodę na rynku mobilnym od zaoferowania autorom aplikacji smartfonów testowych. Programy to podstawa sukcesu wszystkich OS-ów. Dostępne są modele Keon i Peak.
Urządzenia pracujące pod kontrolą Firefox OS zostały przygotowane dla deweloperów przez Geeksphone do spółki z firmą Telefonica. Kampania bazuje na trzech hasłach: moc, otwartość, innowacja (powerful, open, innovation). W jej ramach - już w lutym - będzie można przekonać się, czy system oparty na aplikacjach HTML5 ma przyszłość.
Dostępne będą dwa modele smartfonów, których najbardziej charakterystyczną cechą zdaje się wyrazisty przycisk home, moim zdaniem nieco zbyt mocno nawiązujący stylistycznie do jednej z najpopularniejszych na rynku marek. Mogą z tego wyniknąć problemy.
Model Keon pracuje na bazie procesora Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225AB z zegarem 1 Ghz, działą w sieciach 3G 900/1900/2100 MHz i obsługuje 4 częstotliwości w sieciach 2G. Ma wyświetlacz z multi-touch o przekątnej 3,5 cala, wyświetlający obraz w rozdzielczości HVGA (320x480 pikseli). Pamięć smartfona to 4 GB ROM i 512 MB RAM. Brakuje informacji ile z tych 4 GB pozostaje dla użytkownika, ale powinna być to wartość nieco większa niż w przypadku Androida. Specyfikację uzupełniają informacje o aparacie z matrycą 3 megapiksele, baterii 1580 mAh, obsłudze kart microSD, WiFi 802.11b/g/n, GPS i czujnikach światła, zbliżeniowym oraz położenia.
Ta skromna specyfikacja sugeruje, że Keon byłby wymierzony w rynek smartfonów budżetowych. Drugi proponowany smartfon ma nieco bardziej zaawansowaną konstrukcję, choć nadal nie dogania flagowych modeli znanych producentów, które są już obecne w sprzedaży i w zapowiedziach.
Peak oparto na dwurdzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon S4 MSM8225 1,2 Ghz. Tu również mamy obsługę sieci 2G i 3G w podobnym zakresie jak w przypadku modelu Keon. Identyczny jest również niestety rozkład pojemności pamięci, natomiast wyświetlacz IPS ma 4,3 cala przy rozdzielczości qHD (540x960 pikseli), co zbliża ten model nieco bardziej do dzisiejszych standardów. Zestaw aparatów obejmuje tylny z matrycą 8 megapikseli i diodą LED oraz frontową kamerę 2 megapiksele do rozmów wideo. Bateria ma pojemność 1800 mAh. Jest do tego obsługa USB, WiFi, a także komplet czujników.
W żadnej specyfikacji nie wspomina się o interfejsie Bluetooth, ale być może to tylko nieznaczące przeoczenie. W komentarzach przewijają się hasła udostępnienia sieci jak największej liczbie użytkowników, wagi otwartych standardów i technologii, ogromnej roli społeczności skupionej wokół otwartych projektów... Pomimo całego szacunku do twórców systemu trudno jednak uwierzyć, że stawiają ideę ponad koniecznością zarobku. Społeczność autorów oprogramowania rzeczywiście jest kluczowym elementem sukcesu jakiegokolwiek mobilnego systemu operacyjnego. Wiedzą o tym producenci, wiedzą programiści tworzący kiedyś dla Symbiana, a dziś dla Androida i systemu Apple.
Do skutecznej kampanii reklamowej brakuje choćby jednego, nieco bardziej zaawansowanego smartfona, a w niektórych regionach geograficznych znaczącą przeszkodą w promocji systemu może być nadal brak zasięgu sieci 3G - i tym samym brak możliwości wykorzystania w pełni możliwości systemu operacyjnego. Wszyscy chętni do rozwijania systemu powinni zainteresować się Firefox OS App Days, Firefox Apps & Hacks, a także deweloperskim przedszkolem dla twórców aplikacji pod Firefox OS
Jeśli twórcy chcieliby podbić rynek i konkurować z dzisiejszymi gigantami - czynią to bardzo nieśmiało. Warto poczekać do lutego, gdy urządzenia będą dostępne. Reakcja deweloperów może być bardzo dobrym wskaźnikiem szans nowego systemu na powodzenie.
ź - mgsm.pl