Hejka!
Układ ze schematu podanego przez kolegę (koleżankę?) _NeedSpeed_ działa wyśmienicie!
Da się tym ładować telefon, ja używam do ładowania latarki diodowej, spróbuję z myszką bezprzewodową
Układ poddałem drobnym modyfikacjom:
1. Tranzystory wymieniłem na mocniejsze BD136, uwaga w tym przypadku trzeba zamienić polaryzację zasilania (tzw. "+" z "-" - plus z minusem). Połączenie elementów pozostaje bez zmian.
2. "Plus",a po mianie tranzystorów "minus" zasilania podałem przez opornik 47ohm/1Watt. Układ pobiera wtedy 150mA prądu zamiast 400mA, a napięcie w odbiorniku spada z 8V do 7V, które i tak później stabilizuję do 5V w odbiorniku.
3. Cewkę w nadajniku wykonałem następująco: na "grubym" dezodorancie nawjamy 20 zwojów drutu, bez rozcinania drutu zostawiamy "ucho", którego druty skręcamy ze sobą, i nawijamy kolejne 20 zwojów (w tym samym kierunku). W efekcie powinny być trzy wyprowadzenia z cewki: dwa z pojedynczego drutu i jedno z podwójnego drutu, które poprzez wspomniany wcześniej rezystor, podłączamy do plusa lub po zmianie tranzystorów do minusa zasilania. Obydwie cewki są złożone razem, tak, że wyglądają jak jedna z 40 zwojów. Kształt cewek nie musi być okręgiem, ja wygiąłem je w prostokąt, ważne jest aby cewka odbiornika miała zbliżony kształt to cewki nadajnika i była trochę od niej mniejsza, łatwiej wtedy uzyskać optymalne ułożenie odbiornika względem nadajnika, wystarczy po prostu położyć, bez specjalnego celowania, odbiornik na nadajniku.
4. Aby poprawić sprawność energetyczną w odbiorniku za cewką wstawiłem pełny mostek prostowniczy, tzw. mostek Graetza, z 4 diod. Diody te to 1N4148. Za tym wszystkim idzie jeszcze stabilizator 78L05. Kondensator tantalowy nie jest konieczny, wystarczy zwykły elektrolityczny, oraz na wejściu i wyjściu stabilizatora koniecznie kondensatory 1nF.
5. Odległość cewek nadajnika i odbiornika nie powinna być większa niż 1cm.
Dla ciekawych świata: częstotliwość pracy układu to około 60MHz ! Mogą więc pojawić się zakłócenia w odbiorze radia i analogowej telewizji!