Ubuntu,najpopularniejsza i stale rozwijana dystrybucja Linuxa, już niebawem może wypłynąć na nowe wody. Na oficjalnej stronie systemu pojawił się licznik, który każde nam czekać na coś „nowego”. Domyślacie się, co to może być?
Dzisiejsza premiera mobilnego Ubuntu, które według doniesień ma pracować na interfejsie Unity, może okazać się nieprzypadkowa. Już za kilka dni startują bowiem targi CES w Las Vegas, na których można spodziewać się kolejnej prezentacji Sailfish OS. Finom z Jolla Mobile może więc niespodziewanie wyrosnąć poważna konkurencja w postaci nowego systemu opartego na Linuxie.
Na dzisiejszej prezentacji można będzie zapewne także zobaczyć zaprezentowany w ubiegłym roku projekt systemu Ubuntu dla urządzeń z Androidem. Według pomysłu firmy Canonical, desktopowy Linux uruchamiałby się automatycznie pod podłączeniu smartfona bądź tabletu do stacji dokującej, a dołożenie do tego monitora, myszki klawiatury, zamianiałoby telefon w pełnoprawny komputer. Najwyższy czas, aby ten świetny pomysł po roku udoskonaleń trafił pod strzechy.
(Nie rozumiem angielskeigo) To jak to w końcu będzie- po podłączeniu do docka? A to na telefonie to co?
[ Komentarz dodany przez: pawelooss: 2 stycznia 2013, o 21:55 ] W końcu nic na razie nie mówili o docku. Czy też o tym, że cokolwiek ma być na bazie Androida. To ma być raczej osobny spójny ekosystem.
Stało się. Zgodnie z przewidywaniami firma Canonical zaprezentowała dziś mobilną odsłonę najpopularniejszej dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu dla telefonów. Na rynku mobilnych systemów operacyjnych robi się coraz tłoczniej. Dosłownie kilka godzin temu pisałem Wam o uchwyconym na wideo systemie Sailfish OS, a już zdążył się wyłonić jego linuksowy konkurent, który zapowiada się niemniej interesująco.
Podobnie jak w przypadku działa firmy Jolla Mobile, jedną z głównych zalet mobilnego Ubuntu jest zaawansowana obsługa gestów wykorzystująca wszystkie krawędzie ekranu. Przykładowo przesunięcie palca od górnej krawędzi spowoduje wysunięcie się wyszukiwarki, od lewej krawędzi rozwinie listę ulubionych aplikacji, a od prawej zamknie aplikację. Całość zdaje się być bardzo intuicyjnie i po lekkiej wprawie zapewne znacząco ułatwia nawigację po systemie.
Sam system ma wspierać ma zarówno aplikacje webowe, jak i natywne, które będą w stanie lepiej wykorzystać potencjał sprzętu. Producent zapewnia, że trwają już prace nad wirtualnym sklepem z aplikacjami.
Jeśli system Wam się spodobał, to niestety nie mam zbyt dobrych informacji. Canonical nie ma na razie ani żadnych partnerów wśród producentów sprzętu, ani konkretniejszych planów związanych z dystrybucją systemu. Deweloperska wersje mobilnego Ubuntu na chwilę obecną uruchamiana jest na Galaxy Nexusach, można więc mieć nadzieję, że prędzej czy później nieoficjalne ROM-y wyciekną do Sieci. O oficjalnej dostępności urządzeń z Ubuntu Phone OS na razie informacji brak, ale być może więcej szczegółów poznamy na nadchodzących targach CES 2013, które startują już 8 stycznia w Las Vegas.