[S40] Programowanie na komórce - spis możliwości

Wszelkie wskazówki dotyczące obsługi i użytkowania telefonu.

Post by Manna5 » 3 Feb 2022, o 09:43

Zamieszczam listę dostępnych możliwości programowania na telefonach komórkowych S40. Jest to oczywiście mniej wygodne niż na komputerze oraz jest dużo ograniczeń, aczkolwiek da się.

I. Dokumenty HTML
Korzystając z dowolnego edytora tekstu (np. jTextLite) można tworzyć dokumenty HTML i witryny internetowe wprost na komórce. Za pomocą JavaScriptu możemy uczynić je interaktywnymi - dopiero wtedy mamy do czynienia z programowaniem. Jeśli mamy dostęp po FTP, możemy umieścić naszą witrynę od razu na serwerze, a więc używać także języków server-side jak PHP lub ASP.

II. Pliki wsadowe DOS w MiniCommanderze
DOS-owe skrypty (te z rozszerzeniem BAT) uruchomimy za pośrednictwem MiniCommandera. Poza przesłaniem ich na komórkę przez USB z komputera, da się pisać je bezpośrednio poprzez MiniCommander'owy edytor lub inny. Obsługiwane są podstawowe komendy, jest konsola do wyrzucania komunikatów - polecenia ECHO, CLS, PAUSE. Brakuje jednak instrukcji warunkowych IF.

III. Język programowania Hecl
Hecl został opracowany celowo jako mobilny język skryptowy, jego interpretator z wbudowanym edytorem dostępny jest w formie aplikacji J2ME. Ma bardzo duże możliwości włącznie z tworzeniem interfejsów graficznych. Aczkolwiek jego składnia jest nietypowa i trzeba się do niej przyzwyczaić. Strona Hecla:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content


IV. Język BASIC
Popularny język BASIC ma także wersję mobilną - CellularBASIC. Składnia CellularBasic'a jest wzorowana na QBASIC'u, możliwe jest rysowanie na ekranie graficznym. Problemem jest limit długości programu (około 1000 znaków) i brak dokumentacji bardziej zaawansowanych funkcji, np. sieciowych (bo podobno są).

V. BASIC z komputerów 8-bitowych
Można też uruchomić lepiej znane odmiany BASIC'a z komputerów ery ośmiobitowej na czele z ZX Spectrum. Potrzebny jest do tego emulator - dla Spectrum najlepiej MobileZX (ale może być inny), a także obraz pamięci z BASIC'em. O ile obrazy różnych gier znaleźć łatwo, o tyle innego oprogramowania trudniej. Różne odmiany BASIC'a Spectrum'owego są do pobrania z:
Code: Select all
Please Login or Register, to see this Content

Uwaga: mają one rozszerzenie ROM, aby działało z MobileZX trzeba zmienić na Z80.

VI. Programowanie przez zdalny terminal
Posiadając konto shellowe, możemy zwyczajnie podpiąć się z komórki przez MidpSSH, co pozwala na programowanie w Bashu, i w wielu innych językach - o ile dostępne są kompilatory.
Manna5 Male
Sponsor

User avatar
 
Offline
 
Telefon: myPhone 2240 LTE
Soft: -
Operator: Orange
Location: Kraków

Joined: 5 Jun 2019
Online: 8d 5h 33m 38s
Posts: 357Topics: 140
Reputation point: 233
    Windows 7 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Return to Praktyczne poradniki

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests