Przegląd ordynacji wyborczych: proporcjonalne, większościowe, preferencyjne.

Aktualności ze świata, dyskusje światopoglądowe.

Która ordynacja przekonuje Cię najbardziej?

Wielomandatowa ordynacja proporcjonalna (metoda D'H lub S-L)
0
No votes
 
Wielomandatowa ordynacja preferencyjna (system PGP, STV)
1
33%
 
pawelooss
Jednomandatowa ordynacja większościowa (JOW-y brytyjskie, FPTP)
0
No votes
 
Jednomandatowa ordynacja preferencyjna (JOW-y australijskie, AV)
1
33%
 
Krzysiek_PL
Mieszana ordynacja proporcjonalna
1
33%
 
hubert123454
Inny system
0
No votes
 
 
Total votes : 3

Post by pawelooss » 12 May 2015, o 23:00

Gorący temat, na czasie, a pewnie mało kto się orientuje, o co w ogóle chodzi. ;]

Obecnie na świecie spotyka się co najmniej 5 ordynacji do wybierania swoich przedstawicieli przez społeczeństwo.


Wielomandatowa ordynacja proporcjonalna
Wielomandatowe okręgi wyborcze
Metoda D'Hondta lub Sainte-Laguë


Stosowana obecnie w Polsce w wyborach do Sejmu i do rad miast na prawach powiatu.
W danym okręgu, zazwyczaj dość rozległym geograficznie (np. kilka średnich miast), jest do zdobycia kilkanaście mandatów.
Wyborcy głosują w nim na kandydatów zamkniętych list partyjnych (ściślej: komitetów wyborczych).
W pierwszej kolejności głosy przypisywane są listom i na podstawie sumy wszystkich głosów na daną listę różnymi metodami (m.in. D'Hondta czy Sainte-Laguë'a) dokonywany jest podział mandatów przysługujących każdej z list. Często stosuje się tutaj tzw. progi wyborcze, czyli minimalny procent głosów, które musi uzyskać dana lista w całym kraju, aby w ogóle brać udział w podziale mandatów. Służy to zwiększeniu stabilności systemu politycznego, ale ogranicza pluralizm.
W drugiej kolejności mandaty otrzymują osoby, które zdobyły największą ilość głosów w ramach danej listy partyjnej, aż do wyczerpania puli mandatów do niej przypisanych.

Zalety: w teorii większość grup społecznych uzyskuje reprezentację, występuje mniejsza obawa tzw. „straconego głosu” niż w ordynacjach większościowych.

Wady: rozmyta odpowiedzialność wymuszona koniecznością zawiązywania koalicji przez wiele partii w celu wyłonienia rządu, zwiększona lojalność przedstawiciela wobec lidera i ciał partyjnych, zamiast wobec lokalnej społeczności, która go wybrała, brak możliwości głosowania na konkretnego kandydata, wskutek czego jedna „lokomotywa” (np. lider partii) może ciągnąć za sobą innych Biernych, Miernych, ale Wiernych, skomplikowany sposób podziału mandatów.



Wielomandatowa ordynacja preferencyjna
Pojedynczy głos przechodni (PGP)
Single Transferable Vote (STV)
British Proportional Representation (BPR)


Stosowana obecnie np. w Irlandii, Szkocji, na Malcie czy w Australii w wyborach do Senatu.
W danym okręgu, zazwyczaj dość rozległym geograficznie (np. kilka średnich miast), jest do zdobycia kilkanaście mandatów.
Wyborcy głosują w nim na kandydatów znajdujących się na jednej otwartej liście, zaznaczając jednego kandydata lub szeregując kilku za pomocą kolejnych liczb naturalnych (stąd nazwa: preferencyjna).
Przynależność do danej partii czy komitetu nie ma znaczenia, ponieważ każdy z kandydatów zbiera głosy indywidualnie, chociaż informacja o tym może być umieszczona na karcie wyborczej jako wskazówka dla osób, które się tym kierują.
W tym systemie ustala się dynamicznie próg wyborczy na podstawie podzielenia ilości oddanych głosów przez ogólną ilość mandatów do zdobycia. Jeśli jakiś kandydat przekroczy wymagany próg, otrzymuje mandat, a głosy powyżej tego progu są rozdzielane kolejnym kandydatom, zgodnie z preferencjami jego wyborców. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie progu, a ciągle są mandaty do obsadzenia, odpada najmniej popularny kandydat, a głosy na niego są rozdzielane kolejnym kandydatom, zgodnie z preferencjami jego wyborców. Procedurę powtarza się do obsadzenia wszystkich mandatów.

Zalety: najlepsze odzwierciedlenie preferencji wyborczych, brak efektu tzw. „straconego głosu”, co zwiększa szczerość głosowania, większość grup społecznych i małych partii uzyskuje reprezentację, przedstawiciel nie jest uzależniony od partii, więc może być lojalny wobec lokalnej społeczności, która go wybrała.

Wady: rozmyta odpowiedzialność wymuszona koniecznością zawiązywania koalicji przez wiele partii w celu wyłonienia rządu, bardzo skomplikowany sposób podziału mandatów i długi czas ustalania wyników.



Jednomandatowa ordynacja większościowa
Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW, tzw. JOW-y brytyjskie)
Pierwszy na mecie (PNM)
First Past the Post (FPTP)


Stosowana obecnie w Polsce w wyborach do Senatu i do rad gmin niebędących miastami na prawach powiatu, a także w USA, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie.
W danym okręgu, zazwyczaj dość małym (np. średniej wielości miasto lub kilka dzielnic w dużym mieście), jest do zdobycia tylko jeden mandat.
Wyborcy głosują w nim na jednego kandydata znajdujących się na jednej otwartej liście. Mandat otrzymuje kandydat, który uzyska największą ilość głosów w okręgu.
Możliwa jest modyfikacja tego systemu w postaci wprowadzenia dwóch tur głosowania. Wówczas mandat otrzymuje kandydat, który uzyska ponad 50% głosów. Przykładem mogą być tu wybory prezydenckie, w których JOW-em jest cała Polska.

Zalety: osobista odpowiedzialność przedstawiciela i możliwość odwołania go w trakcie kadencji, co wymusza lojalność wobec lokalnej społeczności, która go wybrała, możliwość przebicia się kandydatów niezależnych od kierownictw partyjnych, wytworzenie się stabilnych stronnictw, które mogą wyłaniać rząd bez potrzeby zawierania koalicji, czytelny podział mandatów.

Wady: wytworzenie się systemu dwupartyjnego, w którym zwykle jedna lub druga partia na zmianę sprawuje rządy (ale, żeby oddać sprawiedliwość, takie partie nie są zamkniętymi obozami ich liderów, tylko zrzeszają różne środowiska i stają się przez to wielonurtowe), duże obawy przed oddaniem tzw. „straconego głosu” i głosowanie taktyczne na „mniejsze zło”, co w praktyce uniemożliwia uzyskanie reprezentacji przez kandydatów niezależnych czy partie o mniejszym, ale równomiernie rozłożonym poparciu, regionalizacja poparcia, manewrowanie przy wyznaczaniu okręgów wyborczych, co ma wpływ na wyniki.



Jednomandatowa ordynacja preferencyjna
Jednomandatowy głos alternatywny (JGA, tzw. JOW-y australijskie)
Proporcjonalny głos alternatywny (PGA)
Alternative Vote (AV)


Stosowana obecnie np. w Australii w wyborach do Izby Reprezentantów czy w wyborach prezydenckich w Irlandii.
W danym okręgu, zazwyczaj dość małym (np. średniej wielości miasto lub kilka dzielnic w dużym mieście), jest do zdobycia tylko jeden mandat.
Wyborcy głosują w nim na kandydatów znajdujących się na jednej otwartej liście, zaznaczając jednego kandydata lub szeregując kilku za pomocą kolejnych liczb naturalnych (stąd nazwa: preferencyjna).
Jeśli jakiś kandydat uzyska ponad 50% głosów, otrzymuje mandat. W przeciwnym wypadku, odpada najmniej popularny kandydat, a głosy na niego są rozdzielane kolejnym kandydatom, zgodnie z preferencjami jego wyborców. Procedurę powtarza się do skutku. W ten sposób w jednym głosowaniu rozgrywa się kilka tur liczenia.

Zalety: lepsze odzwierciedlenie preferencji wyborczych, mniejsza obawa tzw. „straconego głosu”, co zwiększa szczerość głosowania, osobista odpowiedzialność przedstawiciela, co wymusza lojalność wobec lokalnej społeczności, która go wybrała, możliwość przebicia się kandydatów niezależnych od kierownictw partyjnych.

Wady: część grup społecznych nadal nie jest reprezentowana, średnio skomplikowany sposób podziału mandatów.



Mieszana ordynacja proporcjonalna
Spersonalizowana ordynacja proporcjonalna


Stosowana obecnie np. w Niemczech, Rosji, Ukrainie czy na Nowej Zelandii.
W tym systemie wyborca posiada dwa głosy. Jeden oddaje na osobę wybieraną poprzez jednomandatowe okręgi wyborcze. Drugi głos oddawany jest na listę partyjną.


☣☣☣


ImageMoże to komuś uporządkuje wiedzę i trochę ten temat rozjaśni.

Zapraszam do ankiety! :)

Swoją drogą użyłem w niej JOW-a. :P

Używając mojego ulubionego systemu uszeregowałbym je jakoś tak:
  1. STV
  2. AV
  3. S-L
  4. FTPT
  5. D'H
  6. inne cuda... ;)
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)

pawelooss otrzymał za ten post 15 punkty reputacji od 3 użytkowników:
+emberdo, nemo333, Conrado967.
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || Moto E30F || iPh. 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 13 || iOS 12
Operator: Play
Age: 32
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 20h 39m 12s
Posts: 12083Topics: 1215
Reputation point: 17485
    Windows 7 Firefox

Post by adam111 » 27 kwi 2009, o 00:00

BoTs RoX! :D
adam111 Mężczyzna
Oddajcie mi cześć!
50%

Avatar użytkownika
 
Online
 
Telefon: Nokia 3110c
Soft: v. 05.50
Operator: -----

Joined: 30 mar 2009
Online:
Posts:   •  Topics: 
    Ubuntu  Firefox

Post by pawelooss » 13 May 2015, o 11:25

Ciekawe, czy ktokolwiek to przeczytał, bo komentarzy raczej brak. :P

Ale znalazłem bombę. Kukiz wcale nie jest tak mocno za tymi swoimi JOW-ami, tylko popiera właśnie STV. ;>
>> https://www.youtube.com/watch?v=XDYTRESkEsI&t=21m57s
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || Moto E30F || iPh. 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 13 || iOS 12
Operator: Play
Age: 32
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 20h 39m 12s
Posts: 12083Topics: 1215
Reputation point: 17485
    Windows 7 Firefox

Post by Conrado967 » 13 May 2015, o 23:47

A co myślisz o trójmandatowych okręgach wyborczych? Taki system postulował Jacek Wilk i wydają mi się takimi ulepszonymi JOWami.

Dlaczego JOWy prowadzą do dwupartyjności? Czy to nie pochodna strachu o stracony głos?

Co do STV tudzież głosowania preferencyjnego to Korwin też się za tym opowiadał. Chyba było to podczas pytania właśnie o JOWy, ale wywiad nie najnowszy był z tego co pamiętam.
Image
Conrado967 Male
Friend

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N9-00
Soft: PR 1.3
Operator: Play
Age: 28
Location: Busko

Joined: 31 Mar 2010
Online: 29d 4h 51m 27s
Posts: 466Topics: 67
Reputation point: 1047
    Windows 7 Opera

Post by pawelooss » 14 May 2015, o 10:16

Conrado967 wrote:A co myślisz o trójmandatowych okręgach wyborczych? Taki system postulował Jacek Wilk i wydają mi się takimi ulepszonymi JOWami.

Wydaje mi się, że to trochę za mało. TOW-y już wprowadzają zamieszanie związane z tym, że zwycięzcy nie są wyłaniani tak banalnie prosto jak w JOW-ach, a nadal nie dają pełnej reprezentacji. Ja myślałbym o okręgach minimum 5 czy 7-osobowych.

Conrado967 wrote:Dlaczego JOWy prowadzą do dwupartyjności?

>> https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Duvergera
Zresztą widać, jak Polska dzieli się województwami: zachodnie przypadają PO, wschodnie PiS, czasem świętokrzyskie się wybije, w którym wygra PSL. Ze Śląska parę osób z RAŚ mogłoby wejść, z Wrocławia kilku Bezpartyjnych Samorządowców.

Conrado967 wrote:Czy to nie pochodna strachu o stracony głos?

Tak, bez jakiegoś systemu preferencyjnego na pewno.

Conrado967 wrote:Co do STV tudzież głosowania preferencyjnego to Korwin też się za tym opowiadał. Chyba było to podczas pytania właśnie o JOWy, ale wywiad nie najnowszy był z tego co pamiętam.

No i jak widać, Kukiz też. Dlatego nie wiem, czemu tak do upadłego broni tych JOW-ów, skoro kiedyś i tak chciałby je porzucić. Robi zbędne zamieszanie, bo jak jednak uda mu się za przyzwoleniem PO te JOW-y wprowadzić, to system polityczny znów zakonserwuje się na kilka(naście) lat i chcąc przywracać wielomandatówki z STV straci wiarygodność.
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)

pawelooss otrzymał za ten post 2 punkty reputacji od 1 użytkowników:
+Conrado967.
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || Moto E30F || iPh. 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 13 || iOS 12
Operator: Play
Age: 32
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 20h 39m 12s
Posts: 12083Topics: 1215
Reputation point: 17485
    Windows 7 Firefox

Post by adrian219 » 5 Jun 2015, o 17:32

Kukiz wypowiedział się w radiu Zet, że jest za STV, a JOWy nie są takie idealne. :)
Image
Image

Moderator: 24.01.2011 - 24.01.2021

Na forum już <uwaga> 12 lat. :)
adrian219 Male
HydePark Mod
 
Offline
 
Telefon: Motorola Moto G
Soft: 4.4.4
Operator: Play
Age: 28
Location: Warszawa

Joined: 25 Mar 2009
Online: 220d 14h 51m 41s
Posts: 3755Topics: 345
Reputation point: 4123
    Android Chrome

Post by pawelooss » 5 Jun 2015, o 18:00

No właśnie, więc nie wiem, dlaczego tak pajacuje, kurczowo się ich trzymając, skoro jest lepsze rozwiązanie. Znaczy wiem, nie może teraz tego całkiem porzucić, bo straciłby wiarygodność, ale pocieszające jest, że coraz częściej przebąkuje o STV.

Swoją drogą chodzą słuchy, że korwiniści w kampanii referendalnej zamierzają postawić właśnie na ordynację preferencyjną.

Co ciekawe, kilka lewicowych środowisk już ją wspiera, np. Partia Zieloni czy Razem.


Image
ImageImageImage

Kolekcja ➔ Apple iPhone 5s && BlackBerry Curve 9320 && Ericsson A2618s, A2628s && Götze & Jensen GFE36 && MaxCom MM432BB
&& HTC HD2 && Motorola RAZR V3, V2288 && Samsung Galaxy S && Siemens A52 && Sony Ericsson C902 && Sony Xperia E, Xperia Z3C
&& N♥kia 100, 1100, 1110, 1600, 1616, 3100, 3110c, 3210, 3310, 3410, 3510i, 5510, 5800XM, 6020, 6230i, 6300, 6303c, 6610i, 7260, 7360

&& N♥kia Lumia 730 Dual SIM, Lumia 800, E50, E51, E52, E7-00, N8-00, N900, N9-00, N95 8GB, N-Gage && OnePlus 5T && Tracer Ovo 1.2 :)
pawelooss Male
Pan i Władca!
Administrator

User avatar
 
Offline
 
Telefon: N♥kia E52 || Moto E30F || iPh. 5s
Soft: CFW 081.003 || Android 13 || iOS 12
Operator: Play
Age: 32
Location: Ruda Śląska

Joined: 27 Feb 2009
Online: 665d 20h 39m 12s
Posts: 12083Topics: 1215
Reputation point: 17485
    Windows 7 Firefox


Return to Polityka

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests