Register Login

Site RulesFAQSearchContact
PortalBlogWikiChat



Ogłoszenie


Forum NokiaHacking.pl obchodzi swoje 15. urodziny! Image






Previous topic | Next topic
Page 1 of 1 [ 9 posts ]
Print view
Write comments Post new topic


Recenzja Nokii 7230

Post Recenzja Nokii 7230 30 May 2010, o 19:16

Male - Friend  Posts/Topics773/90  Reputation point 3054 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
Najpierw słów kilka, dlaczego właśnie ta Nokia:
ze zmianą telefonu nosiłem się już długo, niestety brak pieniędzy skutecznie uniemożliwiał mi wymianę telefonu. Poszperałem na stronie ery i zdecydowałem się na nowego tak tak fona. Pod uwagę brałem Nokie 7020 i Samsunga Delphi, z racji dość ograniczonego budżetu ( wynoszącego 120zł :hihi: ). 18 maja pojechałem kupić telefon. Po nieprzespanej nocy zdecydowałem się na nokie 7020 ( 70zł ). Niestety na miejscu okazało się, że na stanie nie ma mojej Nokii :cry: ,wobec czego przemiła Pani konsultantka zaproponowała mi Nokię 7230 wymieniając jej parametry ( które doskonale znałem =D ), po wymownym spojrzeniu na mamuśkę ( na której dane została zawarta umowa ) zdecydowała się mi dołożyć do telefonu ( pokaźną sumę 30zł :letssin: ). Około 15 minut później wędrowałem już ulicami miasta z nowym telefonem ( ciesząc się przy okazji, że przemiła Pani zapomniała policzyć za starter do tak taka :hihi: )

Image

Pudełko
Image
i jego zawartość:
-telefon
-bateria ( BL-4CT o pojemności 860mAh )
-zestaw słuchawkowy( wh-102 )
-karta pamięci( 2gb )
-karta gwarancyjna, instrukcja obsługi i papiery.
Pudełko jest zaskakująco małe 11cm x 9cm x 5,5cm i wykonane z cienkiego kartonu ( tak mi się wydaję ). Niestety brakuje kabla USB <_< .

Wykonanie
Image Image
Telefon wykonano z matowego i chromowanego plastiku ( tak tak, to jest chromowany plastik, nie metal ). Telefon wykonany bez zarzutu ( wyjątkiem jest tylna klapka, mocowana na zatrzaski; gdy telefon jest zsunięty nic nie trzeszczy, gdy rozsuniemy tylna pokrywa zaczyna trzeszczeć, szczególnie mocno gdy naciśniemy ją koło oczka aparatu ) Aby wymienić kartę pamięci trzeba zdjąć tylną pokrywę i wyjąć baterię. Telefon wygląda estetycznie i stylowo. Mój model jest w kolorze grafitowym jednak na słońcu, telefon jest ciemno-brązowy. Przedni panel jest bardzo prosty, ciemny plastik z chromowanym klawiszem Navi, całość obramowana chromowaną otoczką, idealnie współgrającą z klawiszem nawigacyjnym.
Mechanizm rozsuwający działa bez zarzutu. Telefon rozsuwa się płynnie, nie widać elementów tego mechanizmu, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko zabrudzenia ).

Przejdźmy do klawiatury
Image
Klawiatura pod wyświetlaczem na samym początku korzystania z telefonu, dawała nieźle w kość. Jest to tafla twardego plastiku, którego wciśnięcie wymaga trochę siły. Po tygodniu używania problem znika. Klawisz Navi nie sprawiał takiego problemu.
Image
Klawiatura numeryczna wykonana jest z matowego plastiku. Nie trzeszczy, klawisze posiadają wyczuwalny skok i słychać charakterystyczne klik. Klawisze są lekko wypukłe i łatwo wyczuwalne. Klawiatura mogłaby być nieco większa gdyż i nad nią i pod nią zostało sporo wolnego miejsca. Dodam jeszcze, że pomiędzy klawiszem 7 i * umieszczony został mikrofon.
Obydwie klawiatury zostały podświetlone bardzo równomiernie i jasno.

ImageImage
Na górze telefonu umieszczono złącze ładowarki, wejście słuchawkowe 3,5mm oraz złącze micro usb osłonięte zaślepką. Owa zaślepka utrudnia podłączenie kabla usb ( mam wrażenie,że jest osadzona na zbyt krótkim pasku ).

Telefon nie posiada przycisków do regulacji głośności. Posiada przycisk aparatu umieszczony po prawej stronie telefonu. Przycisk działa dobrze, jednak jest on szary.
Image

Bateria
ImageImage
Bateria o pojemności 860mAh. Wystarcza na 4-5 dni mało - intensywnego użytkowania, 3dni średnio - intensywnego użytkowania i 1,5 dnia bardzo intensywnego użytkowania. Telefon ładuje się bardzo szybko i przez ładowarkę i przez złącze usb.
O dziwo producent w instrukcji nie każe formatować baterii.

Wyświetlacz
Wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala,rozdzielczości 240x320, wyświetlający 262 tysiące kolorów.
Po przesiadce z 7500p(16,7mln kolorów)myślałem, że będzie źle. Wyświetlacz jest bardzo czytelny ( nawet na słońcu ), kolory są soczyste, bardzo dobrze odwzorowane, nie widać pojedynczych pikseli. Pracuje w trybie pionowym ( przy większości czynności ) ale i w trybie poziomym ( galeria, aparat ).
Poniżej zrzut pulpitu
Image
Na zrzucie ekranu włączony jest aktywny tryb gotowości. Możemy w nim ustawić e-mail, kalendarz, minutnik, swoją notatkę, pasek skrótów, powiadomienia o nieodebranych połączeniach itp. ,radio i odtwarzacz, sklep Ovi, szukaj w internecie oraz wskaźniki ogólne.

Oprogramowanie
Telefon działa na platformie s40 6-tej edycji. Nie posiada żadnych efektów przejść. Wszystko działa szybko i sprawnie, nic się nie wiesza. Co do motywów to mamy dużo większe pole do popisu ( na tło motywu można ustawić tapetę flash, lub gif ) Jednak przy zbyt wielu czynnościach motyw potrafi się wyłączyć. Do dyspozycji dostajemy bardzo ładnie wykonaną przeglądarkę zdjęć ( z efektami przejścia ) dostępną w trybie krajobrazowym i portretowym. Mamy możliwość bardziej zaawansowanej edycji zdjęć niż w przypadku 5-tej edycji ( możemy obrócić zdjęcie, przyciąć, dodać efekt, zdeformować, wstawić ramkę /clipart, dodać tekst, automatycznie dostroić, ustawić jasność i kontrast, zmienić kolory ). Zdziwiło mnie jedno : w menu głównym mamy tylko kalendarz, w aplikacjach natomiast : kalkulator, budzik, kamerę, dodatki-inne aplikacje, radio, odtwarzacz multimedialny, mapy, kamerę wideo, dyktafon, listę spraw, notatki, minutnik, stoper,korektor ). Być może jest to wina ery ( i jej zmodyfikowanego softu ).

Menu główne
Image
Do wyboru mamy pięć możliwości( te same co w piątej edycji : lista, tabela, tabela i etykiety, zakładka ) oraz jedną ekstra : pojedynczy. Wszystko przedstawiłem na screenie powyżej.

Przeglądarka internetowa
Image
Zrzut przedstawia przeglądarkę internetową. Jak widać wielkość wyświetlanej strony internetowej nie powala na kolana. Przeglądanie stron nie sprawia dużego problemu, nie jest też przyjemnością. Często wyskakiwały błędy o złym adresie strony, brak możliwości pobierania większych plików. Przeglądarka zużywa mało pamięci telefonu (nic się nie przycina) jednak jest ona dość okrojona, mało intuicyjna i pobiera dużo więcej danych niż np. Opera mini. O przeglądaniu internetu w trybie poziomym można pomarzyć. Korzystanie z internetu bardzo szybko wyczerpuje baterie.

Odtwarzacz muzyki ( a raczej jej jakość ) całkiem przyjaźnie mnie zaskoczył/ a. Nie różni się zbytnio od tych spotykanych w 5-tej edycji. Do dyspozycji mamy korektor ( którym sporo można namieszać i dostroić muzykę do własnych upodobań, dostępnych jest 5 standardowych ustawień i dwa wolne miejsca na nasze ustawienia ). Słuchawki dostarczone przez nokię dają całkiem dobry dźwięk ( i możliwość przełączania piosenek na słuchawkach - tylko o jeden utwór do przodu ), nic nie trzeszczy, poziomy są wyrównane. Muzyka stoi na dobrym poziomie, jednak o idealnym nie ma co mówić.
Image
Radio z funkcją RDS spisuję się dobrze. Rds działa jak należy. Nie trzeba zbytnio wymachiwać słuchawkami i telefonem aby znaleźć dobry sygnał. Funkcja Visual Radio okazuję się całkiem przydatna, stacje zapisane tym programem działają lepiej,niż te ustawiane manualnie.
Image

Wideo
Telefon odtwarza wideo w rozdzielczości 320x240 15 klatek na sekundę ( w takiej samej potrafi je nagrywać ). Filmy/kipy ogląda się dobrze, nie ma spowolnień, zamrożeń a 15 klatek na sekundę, wystarcza by cieszyć się teledyskiem czy krótkim filmikiem. Co ciekawe film do mmsa nagrywa się w formacie 3gp i rozdzielczości 176x144, klip w rozdzielczości 320x240 nagrywa się w formacie mp4.

Aparat
Image Image
Aparat wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 2048x1536. Nie posiada diody ani auto focusa. Mamy samowyzwalacz, efekty ( fałszywe kolory, skalę szarości, sepię, negatyw, solaryzację), bilans bieli ( światło dzienne, żarówkę, fluorescencyjny ). Zdjęcia można wykonywać w trybie poziomym i pionowym. Zdjęcia w świetle dziennym wychodzą całkiem niezłe, kolory są żywe a zdjęcia ostre. W pomieszczeniu jest już gorzej, o zdjęciu w nocy-nie wspomnę. Zdjęcia możemy wykonywać w trybie krajobrazowym i portretowym.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć
Image
Image

Powiadomienia - efekty świetlne
Image
W prawym górnym rogu telefonu, w części którą odsuwamy, wbudowana jest dioda. Dioda (mruganiem) sygnalizuje nieodebrane połączenia, nieodczytane wiadomości, przeoczone wydarzenia. Mruga gdy ktoś do nas dzwoni i gdy telefon trzeba odłączyć od ładowarki. Dioda jest w kolorze różowym ( mało męski kolor ) ale powiadomienia można wyłączyć.

Podsumowując:
Telefon jest wart swojej ceny. Materiały są całkiem dobrze spasowane( niestety trzeszczy tylna pokrywa baterii, jest na to sposób - wystarczy włożyć tam małą złożoną karteczkę i problem znika :clap: ). Muzyka stoi na dobrym poziomie, klipy wideo również. Aparat po prostu jest. Nie ma się co obawiać o slider jak i wielkość klawiszy. Może martwić brak kabla usb w zestawie.

Zalety:
- duży, czytelny wyświetlacz
- lekka waga(100 gram!)w stosunku do wielkości telefonu
- efekty świetlne ( zrobię zdjęcie i zamieszczę)
- dobra jakość muzyki zarówno na słuchawkach jak i głośniku ( nie przesadzajmy z basem bo głośnik nie wyrabia)
- dobra jakość rozmów
- niezła przeglądarka internetowa
- jack 3,5mm
- łączność 3g (bez wideo-rozmów)
- dobrze wykonany mechanizm rozsuwający ( slider )
- wygodna klawiatura
- duże możliwości personalizacji
- szybkie działanie

Wady:
- źle umiejscowiona antena ( na dole telefonu w związku z czym gdy trzymamy za dół telefonu, tracimy jedną kreskę zasięgu )
- brak kabla usb w zestawie
- slot na karty pamięci pod baterią
- zaślepka na kabel usb utrudnia podłączenie kabla
- brak bocznych przycisków do regulacji głośności

Jest to tylko moja recenzja. Starałem się żeby była możliwie jak najbardziej obiektywna. Jeżeli macie jakieś uwagi to piszcie.
Last edited by minac on 7 Jul 2010, o 21:41, edited 6 times in total.

Last post
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 30 May 2010, o 19:30

Male - Sponsor  Posts/Topics9188/98  Reputation point 6525 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
minac wrote:
złącze mini usb(?)
micro usb ;P
minac wrote:
Owa zaślepka utrudnia podłączenie kabla usb(mam wrażenie,że jest osadzona na zbyt krótkim pasku)
jak to w każdej nokii ;P zamiast się tego pozbyć to pakują je do każdego telefonu, jakoś w 6120c i 5200 nie ma jej i nikt nie narzeka że jej nie ma, wręcz przeciwnie, wszyscy się cieszą że o niej zapomnieli.
Recka bardzo fajna ;D Plusik ;D
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 30 May 2010, o 20:34

Male - Friend  Posts/Topics773/90  Reputation point 3054 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
nemo333, już poprawiam.Dzięki ;D
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 30 May 2010, o 21:11

Male - Administrator  Posts/Topics12082/1215  Reputation point 17483 
Offline  Profile  WWW   
Windows XP Firefox
minac wrote:
O dziwo producent w instrukcji nie karze formatować baterii.

To dobrze, bo byłaby to bardzo dziwna kara. ;)

Recenzję oceniam na czwórkę z minusem. Doceniam ilość własnych fotek, jednak mogła być ona jeszcze nieco dłuższa. Poza tym odstrasza mnie zlewanie się tekstu w całość spowodowane tym, że nie stosujesz w ogóle SPACJI po znakach interpunkcyjnych -> . , ( ), a taki nawyk to dla mnie niechlujstwo. Gdyby tekst był napisany staranniej, byłaby mocna czwórka.

Nie odbierz tylko tego, że recka mi się nie podoba, bo jest wręcz przeciwnie - nawet zainteresowałeś mnie tym modelem (ciekawią mnie rozwiązania S40v6). Wolę jednak od razu zwrócić uwagę na błędy, by były one unikane ich w przyszłości, a przez to poziom artykułów był coraz to wyższy. ;)
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 31 May 2010, o 18:42

Male - 30%  Posts/Topics80/16  Reputation point 46 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
Dobra recenzja ;) No i S40 6th rządzi ;) jeszcze tylko niech zacznie się tworzenie nowych patchy ;)
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 31 May 2010, o 23:03

Male - 60%  Posts/Topics223/16  Reputation point 457 
Offline  Profile   
Windows XP Chrome
Kurcze chyba ja też zrobię recenzje. (najprawdopodobniej nokii 5130 ale nie wiem jak to będzie)
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 4 Aug 2010, o 20:13

Male - Friend  Posts/Topics773/90  Reputation point 3054 
Offline  Profile 
Windows XP Firefox
Dorzucam dwa widoki z galerii
zwykły
Image
i oś czasu
Image

[ Dodano: 4 sie 2010, o 20:10 ]
Znalazłem nową opcję w galerii, pomocną przy przeglądaniu zdjęć.
Wystarczy dłużej przytrzymać klawisz w dół podczas przeglądania zdjęć i pokazuje nam się coś takiego
Image Image

[ Dodano: 4 sie 2010, o 20:13 ]
Jest to pomocne gdy chcemy wybrać jakieś dalsze zdjęcie nie wyłączając podglądu.
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 13 Oct 2010, o 19:00

Male - 10%  Posts/Topics12/4  Reputation point 0 
Offline  Profile   
Windows 7 Opera
Ja mam Nokie 7230 :) Jestem z niej w 3/4 zadowolony ;] Nokia ma za słaby Hardware według SE, i to najbardziej ubolewam.

Tak ogólnie zastrzeżeń nie mam. Tylko troszkę za twarda i sztywna obudowa.

I w zestawie także nie miałem kabla USB, a kupywałem z PLUSA. I już od 2 miesięcy wybieram się do PLUSA, by dokupić kabel USB, ale cały czas mi się nie chce.
Reply with quote 


Post Re: Recenzja Nokii 7230 14 Oct 2010, o 11:52

Male - Friend  Posts/Topics672/35  Reputation point 546 
Offline  Profile   
Windows Vista Chrome
też miałem styczność z tym telefonem dokładnie u dziadka i powiem wykonanie tylnej klapki to rewelka bardzo ładnie dopracowane i wgl ale za to przednia cześć a dokładnie klawiatura jak dla mnie najgorsza część,najgorzej mi się na tym telu pisało esy

Top
Reply with quote 

Write comments  Post new topic

Page 1 of 1 [ 9 posts ]
Previous topic | Next topic

Search for

Jump to
 


Users browsing this forum: No registered users and 0 guests